banner6

Afet risklerine karşı yol haritası belirlendi

banner37

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, Türkiye’nin dönem başkanı olduğu 7. Avrupa Afet Risklerinin Azaltılması Forumu’na katıldı

Afet risklerine karşı yol haritası belirlendi
banner8

Mehmet KARA

Türkiye’nin dönem başkanı olduğu 7. Avrupa Afet Risklerinin Azaltılması Forumu (European Forum for Disaster Risk Reduction - EFDRR) Toplantısı, 26-28 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul’da, TC Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Afet risklerini azaltarak yeni risklerin oluşmasını önlemek ve daha güvenli bir Avrupa yaratmak amacıyla bölgesel bir platform olarak hizmet veren EFDRR, 2017 yılı Mayıs ayında Meksika’da düzenlenecek olan 5. Afet Risk Azaltma Küresel Platformu toplantısı öncesinde, ilk kez açık forum (Open Forum) düzenlendi.

banner134

2030 yılına kadar afetlerde can ve mal kaybının en aza indirilmesine yönelik yol haritasının belirlendiği sempozyuma, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına katıldı

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, sempozyum süresince icra edilen üç ön toplantı, bir üst düzey toplantı ile 6 teknik toplantıya iştirak etti.

Ayrıca sempozyum sırasında söz alan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan Çelebi, Sivil Savunma faaliyetleri ile Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi ve nisan ayında gerçekleştirilecek Ulusal Arama Kurtarma Oyunları hakkında bilgi verdi.

Sempozyumda, Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi tanıtım filmi, Sivil Savunma faaliyetleri ile ilgili hazırlanan kısa filmi ile kamu spotu da konuklara izlettirildi.

Forumda Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı standı açılarak, Sivil Savunma faaliyetleri tanıtıldı.

EFDRR Nedir?

Avrupa’nın bölgesel platformu; afet risk azaltmaya ilişkin ulusal odak noktalarının ve Avrupa bölgesindeki ulusal platformların temsilcilerinin, UNISDR (Birleşmiş Milletler Afet Riski Azaltma Ofisi) Avrupa’nın, Avrupa Konseyi’nin (EUR-OPA), Avrupa Komisyonu’nun ve alt-bölge kuruluşlarının/kurumlarının da dahil olduğu Avrupa Afet Risk Azaltma Forumu (EFDRR) üyeleri tarafından yürütülür. UNISDR Avrupa, Avrupa Konseyi (EUR-OPA) ve Avrupa Komisyonu EFDRR sekreterliğini oluşturur. EFDRR bölgesel çok paydaşlı platforma, Avrupa Afet Risk Azaltma Açık Forumu (EFDRR Açık Forumu) denir.

EFDRR her yıl dönem başkanlığını yürüten ülkenin ev sahipliğinde ülke platform temsilcilerinin katılımları ile toplanır. Başkanlığa aday olan ülke, kabul olması durumunda öncelikle başkan yardımcılığı görevini üstlenir, takip eden yıl başkanlığı devralır.

2015 yılı Ekim ayında Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan toplantıda, EFDRR Başkanlık görevi Fransa’dan Finlandiya’ya geçmiş olup Türkiye söz konusu forumun Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 2016 yılı Ekim ayında Helsinki / Finlandiya’da yapılan 7. EFDRR toplantısında, EFDRR Dönem Başkanlığı görevini Türkiye, Finlandiya’dan 2 yıl süre ile devralmıştır.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 08:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104