banner6

Afet risklerini azaltma çalıştayı başladı

banner37

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi  ortaklığında  13 Ekim BM Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü dolayısıyla düzenlenen çalıştay başladı.

Afet risklerini azaltma çalıştayı başladı
banner151 banner143

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda başlayan çalıştayın ilk gününde  “Bölgemizdeki Göç, Mülteci Hareketlerinin Afet ve Acil Durum Risklerine Etkileri ve Alınması Gereken Tedbirler” ile “KKTC Genel Çevre Sorunları, Doğal Afet Risklerine Bağlı Olası Tehditlerin Analizi ve Değerlendirilmesi” konuları ele alınıyor.

Yerel yönetimlerin de katılımıyla gerçekleştirilen çalıştay yarın, ODTÜ KKK’de 15.00-17.00 saatleri arasında yer alacak genel oturumla sona erecek.                      

Çelebi: Çok büyük katkı sağlayacak

Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Erdoğan Çelebi, çalıştayın açılış töreninde yaptığı konuşmada, çalıştayın afet risklerine hazırlanmada çok büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Dünyada her geçen gün doğal kaynaklı veya insan yapımı afetlere maruz insan sayısının arttığına dikkat çeken Çelebi,  şehirleşmenin artmasının da bunda etkili olduğunun altını çizdi.

Çelebi, doğal afetleri önceden öğrenme ve engellemenin mümkün olmamasıyla birlikte, bilgi ve bilinçlenmeyle  etkilerinin azaltılabileceğini vurguladı.

Çalıştayın 5’incisini düzenlediklerini söyleyen Çelebi,  toplumun her ferdini bilinçlendirmeye yönelik çabaları sürdüreceklerini kaydetti.

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Başkanı Prof. Dr. Günhan Erdem de, birkaç yıldır Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın da katkılarıyla KKTC’deki afetlere ve acil durumlara karşı tedbirli olma konusunda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Erdem, çalıştayda konuların kapsamlı olarak ele alınacağını ve uygulanabilir önemli sonuçlar ortaya çıkacağına inandığını ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2016, 12:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104