Afla, sigortaların kasasına 50 milyon TL’nin üzerinde para girmesi bekleniyor

banner37

Çalışma Bakanı Faiz Sucuoğlu, sigorta affı kapsamında 4 bin veya üzerinde müracaat öngördüklerini açıkladı

banner87
Afla, sigortaların kasasına 50 milyon TL’nin üzerinde para girmesi bekleniyor
banner8

“ELİMİZDE 2 BİN 400 TAAHHÜT VAR”…Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, sigorta affının Cumhurbaşkanı’nın onayını beklediğini belirterek “Af çıkması durumunda borcunu ödeyeceğini açıklayan 2 bin 400 taahhüt elimizde. 4 bin veya üzerinde bir müracaat öngörüyoruz. Bu da sigortaların kasasına 50 milyon TL’nin üzerinde nakit girişi demek” dedi. Sucuoğlu, çalışma affında ise, devletin kasasına 10 milyon TL’nin gireceğini düşündüklerini ancak turist vizesiyle ülkede çalışanların çok fazla olmasından dolayı, bu öngörünün çok uzağında kalınacağının ortaya çıktığını açıkladı.

Ali ÇATAL

Sosyal Sigortalar Yasası’na bağlı olup, borçlarını ödemeyen kişi ve kurumlara, gecikmiş prim ve gecikme zamlarını ödeyebilmelerine yönelik yapılan yasa değişikliği Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndan geçti.

KIBRIS’a konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, sigorta affına 4 bin veya üzerinde bir müracaat öngördüklerini ifade ederek “Bu da sigortaların kasasına 50 milyon TL’nin üzerinde nakit girişi demektir” dedi.

Sucuoğlu, “Sigorta affı çıkması durumunda borcunu ödeyeceğini açıklayan 2 bin 400 taahhüt şu an elimizde” diyerek sosyal sigorta ile ilgili affa başvuru süresinin 4 ay olacağını yineledi, yasanın Cumhurbaşkanı’nın onaylanmasının sonra yürürlüğe gireceğini anımsattı.
   Sigorta affına sadece ‘aftan yararlanan eski sigortalılar’ şeklinde yaklaşmanın yanlış olduğunu ifade eden Sucuoğlu, “Yeni sigorta kayıtlarının da böylelikle önü açılacak ve aktif-pasif oranı da 3’ü bulacak. Bu tarz kararlar da hiçbir zaman alınmazsa, borç katlandıkça katlanacak çünkü bu bir sarmal ve işvereni bu sarmaldan kurtarmak da hükümetin görevlerinden” şeklinde konuştu.

Çalışma affına yönelik sürecin de işlediğini, başvuru için son tarihin 16 Şubat olduğunu hatırlatan Bakan Sucuoğlu, kayıt dışı durumuna düşen işçilerin kayıt altına alınmasını sağlamak amacıyla hazırlanan bu affın, 90 günlük bir süreyi kapsadığını aktardı. Sucuoğlu, her iki af dahilinde herhangi bir uzatmanın olmayacağını bir kez daha vurguladı.

“Mükafatı da kapsıyor”

Bakan Sucuoğlu, ilgili yasanın, sadece ‘borçlulara affı’ değil; personelinin yatırımını düzenli yapanlara yönelik mükafatı içeren bir de tüzüğü kapsadığını söyledi.

“10 kişiye kadar çalışan istihdam eden ve yatırımlarını eksiksiz yaptığı bildirilen işletmelerin bütün sigorta ve ihtiyat sandığı ödemeleri de iki yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak” diyen Sucuoğlu, “Bu tüzük sayesinde ‘Biz enayi miyiz?’ diye tepki gösteren işverenlerin mağduriyeti de engellenecek, ki bunların geneli de küçük ve orta ölçekli kategorisindeki aile işletmeleri” ifadelerini kullandı.

Bakan Sucuoğlu, bu tüzüğün de Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini söyledi.

“Turist vizesiyle ülkeye gelip çalışan çok fazla”

Bakan Sucuoğlu, kayıt dışı durumuna düşen işçilerin kayıt altına alınmasını sağlamak amacıyla hazırlanan çalışma affı için devletin kasasına 10 milyon TL gibi bir rakamın gireceğini düşündüklerini fakat turist vizesiyle ülkeye gelip çalışan grubun, kayıtsız çalışan statüsündeki ağırlığı nedeniyle bu öngörünün çok uzağında kalınacağının ortaya çıktığını açıkladı.

Sucuoğlu, “Buradan son derece net görüyoruz ki, turist vizelerini düzenleyen kriterlerde ciddi bir güncelleme gerekiyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108