Aflatoksin korkusu

banner37

SÜTEK ve Hayvancılık Dairesi’nin ‘sütte aflatoksin riski’ uyarısının ardından Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Naimoğulları, hayvan yemlerini nemden korumak için gerekli önlemleri aldıklarını, hayvancıları da sürekli uyardıklarını açıkladı

banner87
Aflatoksin korkusu
banner90
banner99

“GEÇEN YIL 500 TON SÜT İMHA EDİLDİ”… Geçen sene aflatoksin sebebiyle 500 ton sütün imha edildiğini, üreticilerin bu yüzden büyük zarar gördüğünü ve sütün ziyan olduğunu hatırlatan Naimoğulları, yağışlı havaların kendini daha göstermediğini belirterek, hayvancıların, yağışlı havaların etkisini göstermeden önce yemleri sakladığı ambarları genişletmesini ve sağlamlaştırması çağrısında bulundu.

“SÜTEK’E GÜVENİMİZ TAM”… Hayvan yemlerinin, nemli ortama maruz kalması halinde aflatoksin riskinin artacağını belirten Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, SÜTEK’in aflatoksin konusunda yaptığı uyarıya dikkat edilmesi gerektiğini ve bu konuda kuruma olan güvencelerinin sonsuz olduğunu söyledi.

“FABRİKALAR VE AMBARLAR DA KONTROL EDİLMELİ”… Tarım Bakanlığı’nın özellikle yüklü şekilde yem alan fabrikaları ve yemlerin aylarca saklandığı ambarları düzenli şekilde kontrol etmesi gerektiğinin altını çizen Naimoğulları, yemlerin sadece adaya geldiğinde kontrol edilmesinin yeterli olmadığını vurguladı. Naimoğulları, kontroller, gerektiği şekilde yapılır ve iş hayvancının yemi korumasına kalırsa, hayvancının yemi koruyacağına dair herkes rahat olabilir” dedi.

Erol KANLIADA

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Süt Endüstri Kurumu (SÜTEK) ile Hayvancılık Dairesi’nin geçtiğimiz günlerde ‘sütte aflatoksin riskinin arttığı’ yönündeki uyarısının ardından, bir açıklama yaparak, aflatoksinin hayvan yeminin nemlenerek küflenmesi sonucu ortaya çıktığını belirtti ve bu nedenle gerekli tedbirleri aldıklarını ve hayvancıları da sürekli olarak hayvanlarının yemlerini nemden korumaları için uyardıklarını söyledi.

Naimoğulları, SÜTEK’e bu konuda güvencelerinin sonsuz olduğunu ve kurumun gereken titizliği gösterdiğini vurguladı.

“Yemler, nemli ortama maruz kalırsa, aflatoksin riski artar”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yılın bu dönemlerinde aflatoksin kalıntılarının artış gösterdiğine dikkat çekerek, özellikle hayvan yemlerinin, nemli ortama maruz kalması halinde aflatoksin riskinin artacağını belirtti.

SÜTEK’in aflatoksin konusunda yaptığı uyarıya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Naimoğulları, bu konuda kuruma güvendiklerini ve gereken titizliliği gösterdiklerini vurguladı.

Naimoğulları, geçen sene aflatoksin sebebiyle 500 ton sütün imha edildiğini, üreticilerin bu yüzden büyük zarar gördüğünü ve sütün ziyan olduğunu hatırlattı.

Naimoğulları, yağışlı havaların kendini daha göstermediğini belirterek, hayvancıların, yağışlı havaların etkisini göstermeden önce yemleri sakladığı ambarları genişletmesini ve sağlamlaştırması çağrısında bulundu.

Naimoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hayvancılık işiyle uğraşan arkadaşlarımızı yemlerini 15 günlük almak yerine 3-4 günlük alması konusunda uyardık. Kış ve yağışlı havalar kendini göstermeden, yemlerini sakladıkları ambarları genişletmeleri veya tamir istiyorsa onarmaları gerekiyor.

Devlet yetkilileri mutlaka, dışarıdan gelen yemlerin, rutin olarak kontrol edilmesini sağlamalıdır.

Tarım Bakanlığı bu konudaki kontrollerini daha titiz ve sık yapmalıdır. Özellikle, yemleri yüklü bir şekilde alan yem fabrikalarının, aylarca ambarlarda sakladığı yemleri sadece adaya geldiği esnada değil, düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.

Kontroller, gerektiği şekilde yapılır ve iş hayvancının yemi korumasına kalırsa, hayvancının yemi koruyacağına dair herkes rahat olabilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75