Aflotoksinli 3 ton süt döküldü

banner37

Erdemli’de Hasan Öncüler isimli üreticinin 3 ton sütü ‘Aflotosinli’ olduğu gerekçesiyle imha edildi, üreticiler hayvan yemlerini devletten aldıklarını belirterek isyan etti

banner87
Aflotoksinli 3 ton süt döküldü
banner8

İbrahim FEVZİOĞLU

Erdemlili hayvan üreticisi Hasan Öncüler’in yaklaşık 3 ton sütü ‘Aflotoksinli’ olduğu gerekçesiyle dün imha edildi.

Üreticiler, hastalıklı olan sütlerin dökülmesine itirazlarının olmadığını ancak kaynağını bilememenin kendileri için büyük sorun olduğunu belirterek bu konuda yetkililerden açıklama isterken, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, çoğu süt üreticisinin hayvanları için kullandığı yemleri devletten aldığını savunarak, sorunun devletin ambar ve depolarında olduğu iddiasında bulundu. Bugüne kadar yaklaşık 100 ton sütün imha edildiğini ve böyle giderse sütlerin imha edilmeye de devam edeceğini söyleyen Naimoğluları, hastalığın kaynağını defalarca yetkililere sormuş olmalarına karşın herhangi bir cevap alamadıklarını kaydetti.

Hasan Öncüler isimli üreticinin sütlerinin imhası için gittiği Erdemli’de KIBRIS’a konuşan Mustafa Naimoğluları, dün imha edilen sütün yaklaşık 8 bin TL değerinde olduğunu belirterek, bugüne kadar 30 civarında üreticinin yaklaşık 100 ton sütünün imha edildiğini, bu zararın da üretici tarafından değil, devlet tarafından karşılanması gerektiğini vurguladı.

“Yaklaşık 100 ton süt imha edildi”

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları “15 gündür Aflotoksinli süt sıkıntısından dolayı üretici sütünü döküyor. Bugüne kadar yaklaşık 100 tona yakın süt döküldü. Bu şekilde giderse dökülmeye de devam edecek” dedi.

Başkan Naimoğluları, birçok üreticinin hayvanlar için kullandığı yemleri sadece devletin sağladığı yerlerden aldıklarını, fakat bu üreticilerin sütlerinde de Aflotoksin bulgularına rastlandığını ve imha edildiğini iddia etti.

“Neredeyse her gün farklı bir üreticinin sütünde Süt Kurumu’nun denetimleri sonucu Aflotoksin bulunarak sütleri dökülüyor ve bu üreticiler bu zehrin neden kaynaklandığını sorduğu zaman hiçbir kurumdan cevap alamıyor” diyen Naimoğluları, şimdiye kadar 30’a yakın üreticinin zor durumda kaldığını ve en erken zamanda ilgili kurum veya kurumlardan cevap beklediklerini, aksi taktirde yine bir eylem başlatacakları uyarısında bulundu.

“Cevap bekliyoruz”

3 ton sütü imha edilen Hasan Öncüler de “Bu dökülen sütün sahibi olarak söylüyorum, sütün döküldüğüne itirazım yok fakat bize neden kaynaklandığını söylesinler” diyerek, imha edilen bu sütü halkın içmesini istemediğini, bu sebep ile gönül rahatlığı ile döktüklerini, fakat ilgili mercilerden de bir cevap beklediklerini belirtti.

“Sıkıntı hangisinde?”

Kamil Şenocaklı isimli hayvan üreticisi ise kendisinin de büyükbaş hayvancılıkla uğraştığını, yaklaşık 1 aydır büyükbaş hayvanların sütlerinde Aflotoksin çıktığını duyduğunu ve bu zor gününde üretici arkadaşının yanında olmak istediğini belirtti.

Şenocaklı “Gerçekten sıkıntının kaynağı bilinmemesi bizim için büyük bir sorun. Bizim gibi üreticiler sütünü dökmekte sorun görmüyor fakat kaynağının ne olduğunu bilmemiz gerekiyor ki önlemini alıp daha fazla zarar yapmayalım” diye konuştu.

Öncüler, bu sıkıntının araştırıldığını bildiklerini fakat nedeninin ne olduğunun halen kendilerine söylenmediğini dile getirdi ve “Arpa, buğday veya mısır… Sıkıntı hangisinde?” diye sordu.

Zaten zor şartlarda üretmeye çalıştıklarını dile getiren Öncüler, “Bir de üzerine sürekli olarak sütümüz dökülünce içinden çıkılmaz bir duruma giriyoruz. Yetkililerden bir çözüm bulmalarını istiyoruz” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108