Afrika, karikatürden beraat etti

banner37

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile Direktörü Ali Osman Tabak aleyhine açılan ‘Karikatür’ davası dün sonuçlandı ve mahkeme söz konusu fotomontajın TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içermediğine ve iki ülke arasında ilişkileri bozmadığına karar verdi

banner87
Afrika, karikatürden beraat etti
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Afrika gazetesine saldırılarak çalışanlarının linç edilmesi girişimine de neden olan fotomontajla ilgili çılan ve bir yılı aşkın bir süredir kamuoyunu meşgul eden ‘Karikatür davası’ dün sonuçlandı ve Lefkoşa Kaza Mahkemesi, söz konusu kolajın TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içermediğine ve TC ile KKTC devletleri arasındaki ilişkilerin bozulmasına neden olmadığına karar verdi. Mahkeme, davanın sanıkları olan Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile gazetenin direktör ve köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ı aleyhlerindeki davalardan beraat ettirdi.

KKTC ve Güney Kıbrıs basınının yoğun ilgi gösterdiği dünkü karar duruşmasını Fransız Haber Ajansı da izlerken, Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile çok sayıda vatandaş da mahkeme avlusunda bekleyerek Afrika gazetesine destek verdi.

Gazeteci Şener Levent ve Ali Osman Tabak, salona destek alkışları eşliğinde girdi, karardan sonra da yine destek alkışlarıyla karşılandı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Cenkay İnan’ın baktığı davanın dünkü karar oturumunda İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı ile savunma makamı adına avukat Tacan Reynar ve Mine Atlı da hazır bulundu.

İnan, dün saat 14.00’te okumaya başladığı 54 sayfalık kararı, saat 15.30’da tamamladı.

Yargıç Cenkay İnan, dava konusu yayına müdahaleyi gerekli görmediğini, karikatürün TC Cumhurbaşkanına hakaret içermediğini ve TC ile KKTC arasındaki ilişkiyi bozduğuna dair mahkemede somut bir şahadet olmadığına karar verdi.

İnan, karikatürün, iğneleyici, alaylı olan görselin hiciv yoluyla ifade şekli olduğuna ve iki ülke arasındaki dostluğa zarar vermesinin mümkün olmadığına karar verdiğini açıkladı.

İnan, iddia makamının davayı ispat edemediğine vurgu yapıp, Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın beraat etmesine karar verdiğini açıkladı.

İnan, basın özgürlüğü ve kişilik haklarının önemine ve çok sayıda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıfta bulundu.

Yargıç Cenkay İnan, politikacıların eleştirilere karşı hoşgörülü olması gerektiğine dair AİHM kararlarına atıfta bulundu.

 

“Öğretim üyesi tanıklar, bilimden

uzak raporlar hazırladı”

 

Kararın ilk bir saatinde 6 ayda dinlenen tüm tanıkların şahadetlerine değinen İnan, iddia makamının dinlettiği tanıkların iki ayrı görüş bildirdiğini anımsattı.

banner134
Yargıç Cenkay İnan, KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ve karikatürist Utku Karsu’nun şahadetlerinde karikatürün üzerinde yer alan “Yunan gözüyle” ibaresine dikkat çekip, yayının Yunanistan’ın TC Cumhurbaşkanını nasıl gördüğü ve hakaret değil, hiciv içerdiğini beyan ettiklerine vurgu yaptı.

İnan, karikatürist Utku Karsu’nun konu karikatürde Yunanlıların Türkleri nasıl gördüğüne dair mizansen yapıldığını belirttiğine işaret etti.

İnan, iddia makamının dinlettiği öğretim üyesi olan doçent ve profesörlerin ise yayının hakaret ve nefret içerdiğini savunduklarını ancak hazırladıkları raporlarda, hiç bir AİHM Sözleşmesi ve KKTC mevzuatının dikkate alınmadığına dikkat çekti.

İnan, “İddia makamının tanıklarının hazırladığı raporları detaylı hazırlamadıkları ve AİHM kararlarından yararlanmadıkları görülüyor. Çalışmaları bilimsel değil. Raporlar kendi görüşlerini içeriyor” dedi.

İnan, raporların kendi görüşlerini içermesi nedeniyle kararında herhangi bir değer vermediğine vurgu yaptı.

Yargıç Cenkay İnan, söz konusu yayında provokasyon ve kışkırtıcı olmasına rağmen, hiciv yoluyla Yunanlıların Türklere olan bakış açısının anlatıldığına bulgu yaptı.

Yargıç İnan, “Demokratik bir toplumda söz konusu yayına müdahaleyi gerekli görmüyorum” dedi. İnan, söz konusu yayının TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürücü ve hakarete uğratılması niyetiyle yayınlanmadığına karar verdiğini açıkladı.

 

Levent: Mahkememiz tarihi bir karar verdi

 

Kararın ardından basına açıklama yapan Şener Levent, “Mahkememiz çok çok önemli bir karar verdi. Yaklaşık bir yıldan beri aleyhimize getirilen ve 8 aydan beri devam eden duruşmaların kararı okundu. Afrika gazetesi olarak beraat ettik. Bana göre çok çok önemli tarihi bir karardır” dedi.

Şener Levent, süreçle ve kararla ilgili aynen şu ifadeleri kullandı:

“Bizim yayınladığımız karikatür kolajdan sonra dönemin TC Büyükelçisi Derya Kanbay, aleyhimize poliste şikayette bulundu ve dilekçesinde bunu Kıbrıslı Türkler adına yaptığını yazdı. Oysa benim bildiğim kadarıyla Kıbrıslı Türklerin yayından şikayeti yoktu. Yayında, herhangi bir suç unsuru da yoktu.

Mahkememizde ilk kez kolaj, karikatür davası görüşülmüş oldu. Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiğimiz, ayrıca KKTC ile Türkiye’nin arasını açmakla suçlandığımız bir dava oldu. Ancak bu davaya bir cinayet davası gibi bakıldı. Savcılık, bu mahkemeye 25 tanık getirdi. Biz ise 14 tanık. Polis, üniversitelerden topladığı öğretim görevlilerini buraya getirdi. Onlar bizim TC cumhurbaşkanına hakaret ettiğimiz görüşünü ifade ettiler. Şuanda karar onların haksız olduğunu gösteriyor. Bana göre 1974 yılından beri bu karar, Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı ve kendi iradesini kazanma yolunda verdiği mücadelenin önemli bir kilometre taşıdır ve yargımızın bağımsız olduğunu, hiç de Türkiye’deki yargıya benzemediğini göstermesi açısından son derece önemlidir. Evet, burası Türkiye’nin bir alt yönetim olabilir ama mahkememizin burada verdiği karar budur.

Bu dava Türkiye’de görülmüş olsaydı, sonucun çok farklı olacağını hepiniz de görecektiniz ama burası Kıbrıs’tır. Biz Kıbrıslıyız. Biz Kıbrıs cumhuriyeti vatandaşıyız ve dolayısıyla Avrupa Birliği vatandaşıyız. Burası Türkiye değil, Avrupa Birliği’dir. Bence, bugün bu mahkemede verilmiş olan bu karar toplumumuzun, kendi iradesini elde etme yolunda önemli bir mihenk taşı olacaktır.

Mahkememiz, çok doğru bir karar vermiştir. Yargının, şerefini de, namusunu da, bağımsızlığını dünyaya ispat ederek bu kararı ortaya koymuştur. Toplumsal mücadeleye sağladığı hem katkı hem de adil bir karar vermesinden dolayı mahkememize teşekkür ederim. Çünkü Avrupa’da ve Amerika’da veya dünyanın herhangi bir gelişmiş ülkesinde böyle bir dava görülemez. Bunu ülkemizde de görmüş olduk.

Gösterdiğiniz ilgi ve destekten dolayı teşekkür ederim. Ben bundan sonra mücadelemizin, siyasi irademizi elde etme yolunda bu kararın son derece önemli olduğuna inanıyorum. Bu karar sadece bizimle ilgili değil, bütün Kıbrıslı Türk toplumuyla ilgili bir karardır.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75