Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'yükü ağır'

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, 2018-2019 Adli Yılı’nın açılış konuşmasında; “yükümüz ağır” diyerek, Girne Ağır Ceza Mahkemesi’ni yoğun bir dönemin beklediğini belirtti

banner87
Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'yükü ağır'
banner99

Ahmet VAMIK

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, dün gerçekleştirilen açılış oturumu ile 2018-2019 Adli Yılı’nın açılışını yaptı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda gerçekleştirilen açılış oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener de hazır bulundu.

Devam eden davalar nedeniyle 14 Eylül Cuma günü kapanan adli yıl, yeni Ağır Ceza Heyeti tarafından dün gerçekleştirilen oturum ile açıldı. Yoğun bir gündemle yeni adli yıla başlayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin şu anki gündeminde sonuçlandırılmayı bekleyen 36 dava var.

Çoğunluğu uyuşturucu davalarından oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin gündeminde biri halen soruşturma aşamasında olan 3 tane cinayet davası bulunuyor.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, açılış konuşmasında; “yükümüz ağır” diyerek, Girne Ağır Ceza Mahkemesi’ni yoğun bir dönemin beklediğini belirtti ve Yeni Adli Yıl’ın herkese hayırlı olmasını diledi.

Başkan Nüvit Gazi, iki tanığın verdiği bilgiler ışığında Ağır Ceza Mahkemesi oturumlarını açtı.

Akyener: Denetimli serbestlik amaca hizmet etmiyor

Oturumda söz alan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, bıçak ve ateşli silahlarla işlenen suçlarda genel bir artış gözlemlediğine değindi. Akyener, Denetimli Serbestlik Yasası’nın da amaca hizmet etmediğini ve uyuşturucu maddeyle ilgili suçların azalmasını sağlamadığına vurgu yaptı.

“Üçüncü bir Ağır Ceza Heyeti oluşturulmalı”

Hem Girne hem de Mağusa’da görev yapacak olan Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin, iki heyetin yapması gereken işi yapacağını dile getiren Akyener, bu durumun heyetin üstüne büyük bir yük olduğunu vurguladı.
Artık yasada öngördüğü şekilde üçüncü bir Ağır Ceza Heyeti oluşturulması gerektiğini ve hem Girne hem de Mağusa’da daimi bir Ağır Ceza Heyeti olması gerektiğini kaydeden Erdinç Akyener, bu şekilde Mağusa ve Girne’de davaların daha seri bir şekilde tamamlanacağını dile getirdi.

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Girne Polis Müdürü Sıtkı Erkıvanç ve Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem’i kapanış oturumunda tanık olarak dinletti.

Erkıvanç: Girne’de 447 cürüm işlendi  

Girne Polis Müdürü Sıtkı Erkıvanç, 1 Ocak 2018 ile 18 Eylül 2018 tarihleri arasında, Girne Polis Müdürlüğü’nün sorumluluk sınırları içerisinde; 447 cürüm, 453 kabahat ve 843 adet trafik dosyası tahkikatı yapıldığını açıkladı.

Sıtkı Erkıvanç, 1 Ocak 2018 ile 18 Ocak 2018 tarihleri arasında Girne Polis Müdürlüğü’nün sorumluluk sınırları içerisinde; 843 trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalardan 5’inin ölümle neticelenen, 116’sının yaralanmayla neticelenen ve 722’sinin ise araç hasarıyla neticelenen kazalar olduğunu belirtti.

Sıtkı Erkıvanç, dün itibariyle Girne Polis Müdürlüğü nezarethanesinde toplamda 26 kişinin tutuklu bulunduğunu açıkladı.

Erkıvanç, Girne Polis Müdürlüğü’nün sorumluluk sınırları içerisinde gerçekleşen meselelerle ilgili olarak Merkezi Cezaevi’nde ise 80 hükümsüz tutuklu bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yaklaşık 1 milyon TL tahsil edildi

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adliye Şubesi tarafından 1 Ocak 2017 ile 18 Eylül 2018 tarihleri arasında toplam 2487 adet ceza mazbatası, 721 adet hukuk mazbatası, 6425 adet celpname ve 1668 adet derdest müzakeresi alındığını ifade eden Girne Polis Müdürü Sıtkı Erkıvanç, tahsil edilen hukuk mazbatalarından 913 bin 664 TL, 3 bin 600 sterlin ve 600 Euro para toplandığını açıkladı.  

Bilmem: Merkezi Cezaevi’nde 514 tutuklu var

Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem ise, dün itibarıyla Merkezi Cezaevi’nde 208’i hükümsüz olmak üzere toplamda 514 tutuklu bulunduğunu ve hükümsüz tutuklulardan 74 tanesinin Girne Polis Müdürlüğü’nün sorumluluk sınırları içerisinde gerçekleşen meseleler ile ilgili olduğunu kaydetti. Bilmem, Merkezi Cezaevi’nde bulunan 74 hükümsüz tutukludan 10 kişinin Ağır Ceza’da, 64 kişininse Kaza Mahkemesi’nde yargılandığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108