Ağır grip, vatandaşta ‘Domuz Gribi’ paniği yarattı

banner37

Havalar soğudu, grip vakaları arttı… Gribal hastalığı, “ölümcül” zannederek hastanelere başvuran kişi sayısı arttı ancak uzmanlar, panik yapılacak bir durum olmadığını vurguladı

Ağır grip, vatandaşta ‘Domuz Gribi’ paniği yarattı
banner90
banner8

‘A tipi’ grip yaygın… Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Dr. Emre Vudalı, şu an görülen gribal enfeksiyonun mevsimsel ya da ‘A tipi’ grip olarak adlandırılabileceğini, Domuz Gribi söyleminin halk arasında gereksiz paniğe yol açtığını söyledi. Vudalı, vatandaşların boş yere panik olmamalarını istedi, bilinçli davranmanın önemine değindi. Güney Kıbrıs’ta ise 13 Ocak’a kadar, yoğun bakımlarda tedavi gören 6 ciddi A gribi vakası kaydedildiği belirtildi.

Funda GÖLER ÖZSAKINÇ

Kış aylarında sıklıkla görülen grip vakalarında, bu yıl da artış var. Gribal enfeksiyonu ağır geçiren birçok kişi, “Domuz gribi mi oldum?” endişesiyle, hastanelere akın etti.


Vatandaşların yaşadığı “Domuz Gribi” paniğiyle ilgili uzmanlar, “paniğe gerek yok” mesajı verdi.


Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Dr. Emre Vudalı, şu an görülen gribal enfeksiyonun mevsimsel ya da ‘A tipi’ grip olarak adlandırılabileceğini, Domuz Gribi söyleminin halk arasında gereksiz paniğe yol açtığını söyledi.


Vudalı, Domuz Gribi’nin (H1N1) 2009 yılında görüldüğünü, domuzdan insana farklı ve hızlı bir şekilde geçen mikrobik bir virüs olduğunu ifade ederek bu virüsten dolayı birçok ölüm vakası olduğunu anımsattı.


Vudalı, “2009’dan bugüne H1N1 virüsü normal bir virüs olarak kaldı ve baş edilemeyecek bir şey olmadığı ortaya çıktı” dedi.

banner134
“İnsanlar boş yere panik oluyor”


Dr. Vudalı, vatandaşların boş yere panik olmamalarını istedi, bilinçli davranmanın önemine değindi.


Vudalı, soğuk havalarla birlikte gelen hastalıkların birçoğunun antibiyotikle tedavi edilmediğini ifade ederek bu tip gribal hastalıkların bulaşıcı olduğunu, temas veya damlacık yoluyla bulaştığını belirtti. Vudalı, hastalıktan korunmak için ellerin yıkanması gerektiğini söyledi.


Dr. Emre Vudalı, şeker, böbrek, akciğer, kalp ve kanser hastalarının risk grubunda olduğunu, bu kişilerin gribe karşı daha dikkatli davranması gerektiğini belirtti.


Vudalı, şöyle konuştu:


“65 yaş üstü insanlar ve 2 yaş altı bebekler de risk grubundadır. Çünkü bu gruptaki insanlarımızın bağışıklık sistemleri zayıftır. Hastalık ilerleyip zatürreye dönüşebilir. Hastalık bazen sakatlık ve ölümle de sonuçlanabilir. Bu gruptaki insanlar için özel tedavi gereklidir.”


Vudalı, son günlerde gribal enfeksiyonu “ölümcül” zannederek hastanelere başvuran kişi sayısının çok olduğuna işaret ederek bu tip hastalıkların geçmişteki virüslerden daha etkin olmadığını ifade etti. Vudalı, önemli olanın risk grubundaki hastaların 48 saati geçmeden tedaviye alınması olduğunu söyledi.

Güney’de 6 ciddi A gribi vakası var


Öte yandan Güney Kıbrıs’ta da 13 Ocak’a kadar, yoğun bakımlarda tedavi gören 6 ciddi A gribi vakası kaydedildiği belirtildi. Alithia gazetesi “6 Ciddi Vaka Kaydedildi-1 Kişi Hala Yoğun Bakımda Bulunuyor” başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs’ta, 13 Ocak tarihine kadar 6 ciddi grip vakasının kaydedildiğini, bunlardan 5’inin ya taburcu olduğunu ya da özel servislerde tedavi gördüğünü belirtti.

Gazete, Lefkoşa Rum Genel Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde ise şu anda 1 kişinin, ciddi grip vakası olarak tedavi gördüğünü yazdı. Öte yandan Fileleftheros gazetesi, uzmanların, ocak ayı sonuna ilişkin “grip saldırısı” konusundaki öngörülerinin, doğrulanmaya başlandığını belirtti.

Gazete, Güney Kıbrıs’ta 13 Ocak tarihine kadar 118 doğrulanmış vaka bulunduğunu, bunlardan 6’sının ise ciddi olarak kaydedildiğini yazdı.

6 ciddi grip vakasından 2’sinin ise 13 ve 17 yaşlarındaki çocuklar olduğunu yazan gazete, geriye kalanların ise 68-80 yaş aralığında olduğunu belirtti.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75