Ağlarla pulya yakalıyorlardı

banner37

Yenirenköy ve Güvercinlik’te iki hafta arayla ağlar üzerinde avlanmaları yasak pulya türü kuşlar bulundu

Ağlarla pulya yakalıyorlardı
banner87

Ahmet İLKTAÇ

Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (KUŞKOR), 15 gün arayla Güvercinlik Bölgesi sınır hattında ve Yenierenköy’de Sipahi Yolu’nda bir evin arkasında pulya yakalamakta kullanılan ağlar tespit etti.

İki bölgede de tespit edilen ağlar üzerinde avlanmaları yasak olan pulya türü kuşlar bulundu.

Tespit edilen pulya ağlarını polis emare olarak aldı. KUŞKOR, özellikle Yenierenköy’de tespit edilen ağların kime ait olduğunun polis teşkilatı tarafından tespit edilmesini talep etti.

Polis evinin arkasında pulya ağı

KIBRIS’a konuşan KUŞKOR Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Gökaşan, dün Yenierenköy’de Sipahi köy yolu üzerinde bir polisin yaşadığı evin arkasında bulunan bahçede Çevre Koruma Dairesi ve Ziyamet polisi ile birlikte 2 adet pulya yakalamak için kurulan ağ tespit ettiklerini söyledi.

Gökaşan, ağların üzerinde 1 adet pulya kuşunun yanında çok sayıda kuş tüyü tespit ettiklerini kaydetti.

Ağ üzerinde çok sayıda kuş tüyünün bulunmasının ağın uzun zamandır bahçede kurulu olduğunu gösterdiğini anlatan Gökaşan, ağlardan kurtardıkları pulya kuşunu özgürlüğüne bıraktıklarını ifade etti.

Gökaşan, olayın bir polis ailesinin kaldığı evin arkasındaki bahçede olduğunu öğrendiklerini, bu durumun daha da üzüntü verici olduğunu dile getirdi. Söz konusu ağların Ziyamet polisi tarafından emare alındığını anlatan Gökaşan, polis teşkilatının bu olayı tüm gerçekliği ile aydınlatmasını talep etti.

Güvercinlik sınırında da ağ bulundu

Yine KUŞKOR’dan alınan bilgiye göre, 30 Ekim 2018 tarihinde Güvercinlik Bölgesi’nde sınır hattında ağla pulya avlayan muhtemelen Kıbrıslı Rum olan bir şahıs tespit edildi.

Söz konusu şahsın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Askerleri tarafından tespit edildiğini ve kovalandığı belirtilirken, söz konusu şahsın kurduğu ağlarda 6 adet canlı pulya ve 2 adet ölü pulya bulunduğu bildirildi.

Ağların bulunduğu yerde çok sayıda yiyecek ve içecek paketi bulunduğu anlatılırken, bu paketlerin tümünün de üzeirnde Rumca yazılar yazılmış olması nedeniyle ağları kuran ve tespit edildiği sırada Güney Kıbrıs’a doğru kaçan kişinin Rum olabileceğini işaret ettiği kaydedildi.

KUŞKOR, Güvercinlik Bölgesi’nde bu ağların tespit edilmesinde büyük emeği olan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na da teşekkür etti.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER