Ağlayarak cezaevine gittiler

banner37

İbrahim Halil Kaya adına sınava girmek için hazırlık yaparken yakalanan hukuk fakültesi öğrencileri Mert Demir ile Mustafa Yağmurlu, “Ağır bir suç işlemek için teşebbüs” suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ağlayarak cezaevine gittiler
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da, geçtiğimiz yıl, İbrahim Halil Kaya adına sınava girmek için hazırlık yaparken yakalanan Mert Demir ile Mustafa Yağmurlu, “Ağır bir suç işlemek için teşebbüs”ten 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hukuk fakültesi öğrencisi olup aldıkları cezayla eğitim hayatları da olumsuz etkilenecek olan iki genç, karar sonrası gözyaşlarını tutamadı.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin hazır bulundu. İtham edilen sanıklar, tüm suçlamaları kabul etti.

banner134
Yargıç Temay Sağer, sanıkları, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkûm ettiklerini açıkladı.

Sağer, hukuk fakültesinde öğrenim gören iki sanığın, geçtiğimiz yıl İbrahim Halil Kaya’nın yerine sınava girmek amacıyla, söz konusu kişinin TC nüfus cüzdanındaki fotoğrafını kesip, Mert Demir’in fotoğrafını yapıştırırken, sınav merkezinin yakınında makas ve yapıştırıcıyla yakalandığını kaydetti.

Yargıç Temay Sağer, sanıkların işledikleri “Ağır bir suç işlemek için teşebbüs” suçunun yasada 7 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne dikkat çekti.

Sağer, sanıkların belgeyi sahtelemiş olsalardı, 10 yıla kadar hapis öngören bir suçla yargılanacaklarına işaret etti.

Söz konusu suçun oldukça yaygın olduğuna değinen Sağer, sanıkların söz konusu suçu planlamış olmaları ve İbrahim Halil Kaya’nın haksız menfaat elde etmesini sağlama niyetlerini aleyhlerine değerlendirdiklerini belirtti.

Sağer, lehte ve aleyhte tüm hususlara değinip, sanıklara oybirliği ile 6’şar ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75