Ağzı açık su kuyuları büyük tehlike

banner37

Ülkemizin birçok farklı bölgesinde su kuyularının ağzının kapatılmaması, kazaya davetiye çıkarıyor. Üzerinde herhangi bir kapak bulunmayan su kuyularının ağzının dallar veya çöplerle kapatılması ise, tehlikeyi daha ciddi boyuta taşıyor. Bu durumun son örneğini Karpaz bölgesinde yaşamıştık

Ağzı açık su kuyuları büyük tehlike
banner99

Ayşe BULUT
Birçok köyde, bazı su kuyularının ağzının açık olması, bölgede dolaşanlar için büyük tehlike arz ediyor.

Üzerinde herhangi bir kapak bulunmayan su kuyularının ağzının dallar veya çöplerle kapatılması ise, tehlikeyi daha ciddi bir boyuta taşıyor.

Ağzı açık su kuyusunu fark etmeyip, üzerine basanlar, kendini bir anda kuyunun içinde buluyor.

Bu tehlikeli durumu geçtiğimiz günlerde Karpaz bölgesinde yaşadık.

Hatırlanacağı üzere, ovada koyunları otlatan 12 yaşındaki bir çocuk, üzeri dallarla kapatıldığı için ağzı açık su kuyusunu fark etmeyip, içerisine düşmüş ve ekiplerin yardımıyla hafif yaralı olarak kuyudan çıkarılmıştı.

Sadece insanlar için değil hayvanlar için de büyük tehlike arz eden bu tür su kuyularının ağzının bir an önce kapatılması gerekiyor.

Toroslu: Kuyuların ağzının kapatılması konusunda ikazlar yapıyoruz

İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, ağzı açık kuyuların kapatılması konusunda çalışma yaptıklarını söyledi.Belediyeler, muhtarlar ve vatandaşlarla iş birliği yaptıklarını ifade eden Toroslu, yasal mevzuat hakkında da bilgi verdi:

“Kuyuların ağzının kapatılması, mülk sahibine aittir. Eğer biz böyle bir durum tespit edersek, mal sahibe ulaşıp kuyuyu kapattırıyoruz. Devlete ait olan arazilerde veya ormanlardaki kuyularla ilgili sorunu muhtarlar, belediyeler, kaymakamlıklarla iş birliği içinde çözüyoruz”.

banner134
Toroslu, herhangi bir bölgede ağzı açık su kuyusu görülmesi durumda vatandaşların kaymakamlıklara bildirimde bulunmasını istedi.

Yeşilırmak: İş birliği yapılmalı

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, su kuyularının kaymakamlıkların verdiği izinle açıldığını ifade ederek ağzı açık su kuyularının bölgede önemli bir tehlike haline geldiğini söyledi.

Belediye olarak vatandaşları uyardıklarını ancak birçok kişinin açtıkları su kuyularının ağzını kapatmadığını ifade eden Yeşilırmak, su kuyusu bulma çalışmalarının da başka sorun olduğunu belirtti.

Yeşilırmak, su kuyusu bulmak için yapılan kazılarda, kişi eğer kazdığı yerde su bulmadıysa kazdığı bölgeyi tehlikeli bir şekilde açık bıraktığını söyledi.

Denetim yapacak personel olmadığının altını çizen Yeşilırmak, karpaz bölgesinde çok fazla izinsiz su kuyusu olduğunu belirtti.

Yeşilırmak, kaymakamlığın, belediyeler, muhtarlar ve köy halkından yardım alarak su kuyularının yerinin tespit edilip, tehlikeli durumda olanlar için çare üretmesi gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75