banner6

AHİM'den ret

banner37

Kıbrıslı bir Rum’un tazminat alamamasını gerekçe göstererek geçtiğimiz yıl bakan araçlarına haciz koydurmasının ardından, haciz işlemlerinin iptal edilmesi üzerine, AHİM’e yaptığı başvurunun duruşma listesinden çıkarıldığı öğrenildi.

AHİM'den ret
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK) tazminat kararı verdiği bir Kıbrıslı Rum’un, parasını alamadığı gerekçesiyle bakan arabalarına haciz kararı çıkartmasının ardından, haciz işlemlerinin durdurulması üzerine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AHİM) yapılan başvurusunu görüşmeyi AHİM kabul etmedi.

AİHM, 6 Ekim 2016 tarihinde başvuruyu duruşma listesinden çıkarmaya karar verdi. AİHM, başvurunun incelenmesine devam etmeyi gerektiren sözleşme ve protokollerde belirtilen insan haklarının gözetilmesi bakımından herhangi bir özel koşul bulmadığını bildirdi.

AHİM, 13 Ekim 2016 tarihinde taraflara gönderilen bildiride ise davayla ilgili başka bir belgenin gönderilmeyeceği ve AİHM’in talimatlarına göre kararın verildiği tarihten bir yıl sonra dosyanın imha edileceğini duyurdu.

Bakan araçlarına haciz geçtiğimiz yıl yapılmıştı

Kıbrıslı bir Rum, TMK kararını 2 Haziran 2015 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne kaydettirmiş ve kendisine makul bir ödeme takvimi önerilmemesi durumunda, icraya gitme niyetinde olduğunu ilgililere bildirmişti.

Kıbrıslı Rum, olumlu bir yanıt alamaması üzerine, devlet aleyhine Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dosya hazırlayarak haciz işlemleri başlatmış ve Maliye Bakanı ile Tarım Bakanı’nın resmi makam araçlarını haciz ettirmişti.

004 ile 014 plakalı araçlar arasında bulunan diğer makam araçları aleyhine haciz işlemleri devam ederken, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin 10 Temmuz 2015 tarihli emri ile haciz işlemi iptal edilmiş ve araçlar sahiplerine iade edilmişti.

İcra kararı iptal nedeni olarak, 2006 Taşınmaz Mal Komisyonu Tüzüğü, Madde 6’ya uygun olarak başvuranın Sulhname Tasarısı’nı henüz kabul etmemiş olması gösterilmişti.

Karardan memnun kalınmayarak AHİM’e başvuru dosyalandı

TMK’nın dostane çözüm anlaşması sonucunda hükme bağladığı tazminat kararının ödenmemesi nedeniyle çıkarılan icra kararı, Sulhname Tasarısı kabul edilmediği gerekçesiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi tarafından iptal edilmesi, Yargıtay tarafından yasal bulunmuştu.

Karardan memnun olmayan Kıbrıslı Rum’un avukatı, TMK kararlarının icrai nitelikte olmadığı ve tazminatın ödenmesinin gecikmesi gerekçeleriyle TMK’nın etkinliğinin kalmadığını iddia ederek, AİHM’e başvuru dosyalamıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104