Ahmet Cihan Vardar  “İstediğiniz yerde olduğunuzu düşünürseniz ilerleyemeseniz” 

banner37

Ahmet Cihan Vardar  “İstediğiniz yerde olduğunuzu düşünürseniz ilerleyemeseniz” 
banner99

Ülkemizin başarılı iş adamlarından  Vardar Trading ve KKTC Fenerium direktörü  Ahmet Cihan Vardar Kıbrıs Yasemin Eki’nin sorduğu soruları içtenlikle cevapladı.

banner134
 

Meslek hayatına başladığınız günden beri istediğiniz yerde misiniz?


İstediğiniz yerde olduğunuzu düşünürseniz ilerleyemezsiniz, yol kat edemezsiniz. Meslek hayatınızda kısa, orta ve uzun vadeli hedefleriniz ve o hedeflere ulaşmak için üzerine kafa yorduğunuz planlarınız olmalı. Her ulaşılan hedef ile kendinize yeni hedef belirlemelisiniz. Başarıya giden yolun bu olduğuna inanırım. Ancak bu şekilde yıldan yıla büyüyebilmeniz ve gelecekte de var olabilmeniz mümkün olabilir. Bir girişimci olarak kurduğum işletmelerimde şu ana kadar koyduğum hedeflere varmayı başardım. Bundan sonrası için de hayaller kurup hayata geçirme motivasyonumuz ile var gücümüz ile çalışıyoruz.

Pandemi süresince ne gibi önlemler aldınız

Pandemi tüm dünyanın bir arada yüzleştiği hiç hazırlığımız olmadan yakalandığımız bir süreç oldu hepimiz için. Başında her anlamda önlem alabildik dememiz çok mümkün değil. Zaman içerisinde yaşayarak öğrendik. Bu süreçte birinci öncelik tabi ki sağlık oldu. Öncelikle bulaşın önlenebilmesi ve çalışanlarımızı ve çalışma ortamımızı koruyabilmemiz için gerekli olan tüm sağlık koşullarını sağladık. Hem çalışanlarımızın sağlığı hem de işimizin sürdürülebilirliği için en önemli önlemimiz buydu diyebilirim. Bu sayede sektörümüzün açık olduğu sürede bizler işimizi kesintiye uğratmadan yürütebiliyoruz. Hiçbir zaman ne çalışanlarımızı, ne müşterilerimizi ne de iş ortaklarımızı bu sayede mağdur etmedik.

Pandemide ekonomik olarak neler yapılması gerekir

Pandemide ülkemizde etkilenmediğini söyleyeceğimiz hiçbir alan yok. Ülkemizin iki lokomotif sektörü Turizm ve Eğitim ciddi darbe alırken bu alandan beslenen yan birçok dal da olumsuz etkilendi. Bunun dışında yeni normale bağlı gelişen yaşam şekilleri ile de birçok olumsuz değişim maalesef çok fazla işletme için günden güne büyüyen tehdit olarak önümüzde duruyor.

Yapılması gereken, çok hızlı şekilde ülkedeki yaşamı yeniden normale en yakın hale getirmek. Bunun için de birinci öncelikli ülke insanımızın hızlı şekilde aşılanması ve COVID-19’a karşı bağışıklığın artırılması. Buna paralel de ekonomik canlandırma için planlı şekilde açılımların hayata geçmesi lazım. Turizm için kontrollü ve güvenli turizm, eğitim için öğrencilerin adaya gelmesini teşvik edecek planların yapılmalı. Ayrıca son bir yılda olumsuz etkilenen işletmeler için daha kapsamlı ve uzun vadeli uygun kredi paketlerinin sunulması da yine çok önemlidir.

Özel sektör bu durumda ne gibi zorluklarla savaştınız

Özel sektörde kapanma dönemleri en büyük zorlukların yaşandığı zamanlar oldu. İşletme olarak hem satış yapamıyorsunuz, hem alacaklarınızı alamıyorsunuz bir yandan da ödemeniz gereken yükümlülükleriniz için destek alabileceğiniz bir yer bulamıyorsunuz. Bizim gibi ithalat yapan firmaların en çok zorlandığı konu ise siz ülkede kapanma yaşarken yurtdışından aldığınız ürünlerin ödemelerinde hayat orada farklı aktığı için size herhangi bir esneklik sağlanamaması. Bilmeliyiz ki bu süreçle bir süre daha baş etmek zorundayız. Bireyler ve kurumlar olarak bilinçli ve sorumlu davrandığımız sürece oluşan hasarlar minimize edilebilecektir. Ülkemizde yaşayan herkese bu anlamda önemli bir görev düşmektedir.

Kapanmayı bir daha yaşamayacağımızı ümit eder, gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesi ile en kısa sürede normal hayatlarımıza geri dönmemizi umut ediyorum. Tüm iş insanlarına ve ülkeyi yönetenlere bu zorlu süreçte kolaylıklar dilerim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75