banner6

Ahmet Savaşan: Almanya'dan elimiz dolu dönüyoruz

banner37

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, 'slow travel', 'slow city', 'slow food' ve 'eco travel' tutkunlarının dünyada çığ gibi büyüdüğüne işaret etti

Ahmet Savaşan: Almanya'dan elimiz dolu dönüyoruz
banner99

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi, 5 kıta 180’den fazla ülkeden 109 bini profesyonel olmak üzere toplam 160 bin kişinin katıldığı Dünya’nın en büyük fuarı ITB Berlin’de temsil edildi.

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, “Almanya ülkemiz açısından çok büyük bir öneme sahip. Her geçen yıl Almanya’dan getirilen turist sayısı da elde edilen gelirler de artıyor. Bu önemli platformu bakanlığımız, tur operatörlerimiz, konseyimiz ve diğer sektör temsilcilerimiz ile en iyi şekilde değerlendirdik ve pek çok yeni anlaşmaya imza attık. Almanya’dan elimiz dolu dönüyoruz” ifadelerini kullandı.

Savaşan, 'slow travel', 'slow city', 'slow food' ve 'eco travel' tutkunlarının dünyada çığ gibi büyüdüğüne işaret etti.

Konseyden yapılan açıklamaya göre; Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından açılışı yapılan fuara KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve sektör temsilcileri ile birlikte katılan Başkan Dr. Ahmet Savaşan’ın Berlin temasları kapsamında, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere pek çok ülke temsilcisi, turizm profesyoneli ve basın mensubuyla da bir araya gelme fırsatı bulduğu bildirildi.

Turizm kültürlerarası diyalogun gelişmesinde önemli bir güç

1,2 milyardan fazla insanın her yıl sınır ötesine seyahat ettiğini söyleyen Ahmet Savaşan, turizmin kültürlerarası diyalog, barış, uzlaşma ve sürdürülebilir kalkınma için önemli bir güç olduğunu ifade etti.    

Seyahatçi sayısının 2030’da 1,8 milyara ulaşacağının hesaplandığını belirten Savaşan, çağımızda insanların seyahati bir lüks olarak görmediğini, tam tersine sağlıklarını korumak için gerekli gördüklerini ifade etti.

% 35 kültür, %33 macera, %12 sağlıklı yaşama ilgi var

Fuar katılımcılarının yüzde 56'sının Avrupa, yüzde 21'inin Asya, yüzde 11'inin Amerika, yüzde 10'unun ise Asya'dan oluştuğunu belirten Dr. Ahmet Savaşan, ziyaretçilerin yüzde 35'inin kültür, yüzde 33'ünün macera, yüzde 12'si ise sağlık ve yaşam turizmine ilgi gösterdiğinin altını çizdi.

Geleceğin seyahat sektöründe yapay zeka zamanı

Dünya genelinde tartışmasız bir marka olan ITB Berlin’in global turizm, devrimci seyahat şekilleri gibi konuların yanı sıra sağlık turizmi, lüks seyahat, teknoloji ve sürdürülebilirlik gibi küresel konular için dev bir forum oluşturduğunu belirten Başkan Savaşan, fuarda gerçekleştirilen ve teknolojik gelişmeler ile geleceğin seyahat sektöründe yapay zekanın tartışıldığı toplantılara da katıldıklarını söylerine ekledi. 

Dünya’nın git gide yok olduğunu artık üretimden tatile kadar yapılan her şeye özen gösterilmesi gerektiğinin kabul gördüğünü anlatan Savaşan, bunun da dünyada seyahat dahil, yavaş ve ekolojik olan her şeye büyük ilgi uyandırdığını belirtti.

Dünya’ya bakıldığında, 'slow travel', 'slow city', 'slow food' ve 'eco travel' tutkunlarının çığ gibi büyüdüğüne de işaret eden Dr. Ahmet Savaşan, “Almanya ülkemiz açısından çok büyük bir öneme sahip. Her geçen yıl Almanya’dan getirilen turist sayısı da elde edilen gelirler de artıyor. Bu önemli platformu bakanlığımız, tur operatörlerimiz, konseyimiz ve diğer sektör temsilcilerimiz ile en iyi şekilde değerlendirdik ve pek çok yeni anlaşmaya imza attık. Almanya’dan elimiz dolu dönüyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104