Ahmet Savaşan: Kadına yönelik şiddete seyirci kalmayacağız

banner37

Ahmet Savaşan: Kadına yönelik şiddete seyirci kalmayacağız
banner90
banner99

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle mesaj yayınlayan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, KKTC'de kadına yönelik şiddetin gün geçtikçe arttığına dikkat çekti.

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Kadına yönelik şiddetin en uç noktası olan kadın cinayetlerindeki son yıllardaki artışa dikkat çeken Ahmet Savaşan, ülkemizde meydana gelen kadın cinayetlerini işleyenlerin erkekler olmasının ne yazık ki şaşırtıcı ya da tesadüf olmadığını belirtti. Ahmet Savaşan, kadına yönelik şiddetin altında yatan asıl unsurun eşitsizlikten ve kadına yönelik geleneksel tutumdan kaynaklandığına işaret etti.

banner134
MÜCADELE İÇİN İŞ BİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR...

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadınların fırsat eşitliğinden tam ve etkin şekilde yararlanması, kadınlara, kız çocuklarına karşı şiddetin önlenmesi alanlarında var olan eksikliklerin gerçekçi bir bakış açısıyla tespit edilerek, bunların en kısa sürede giderilmesi gerekliliğini vurgulayan  Ahmet Savaşan, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için sivil toplum kuruluşlarının, kadın örgütlerinin, kamu kurumlarının ve üniversitelerin iş birliğinde çalışması gerektiğini ifade etti.

ÇÖZÜM İÇİN ÖNCE ERKEKLER ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

"Daha güçlü bireyler yetiştirmek ve kadına yönelik şiddet ile mücadele konusunda daha duyarlı bir toplum yapısına ulaşmak için hep birlikte çalışmalıyız" diyen Ahmet Savaşan, “hayat arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, annemiz, geleceğimizi emanet ettiğimiz evlatlarımız, kadınlar, bu toplumun yarısını oluşturan erkeklerle aynı haklara sahip olması çağdaşlığın bir gerekliliğidir. Bu düşüncelerle; kadına yönelik şiddete ortak olmayacağımızı, seyirci kalmayacağımızı, kadına karşı şiddetle mücadelede, erkekler olarak üzerimize düşen görevi yapmakta kararlı olduğumuzu belirtiriz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75