banner6

Ahmet Savaşan'ın başkan yardımcılığı Güneyi karıştırdı

banner37

Antalya'da bu yıl ikincisi düzenlenen Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Olağan Genel Kurulu'nda, Dünya Başkan Yardımcılığı'na Dr. Ahmet Savaşan seçildi

Ahmet Savaşan'ın başkan  yardımcılığı Güneyi karıştırdı
banner150 banner150 banner151 banner143

Antalya'da bu yıl ikincisi düzenlenen Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Olağan Genel Kurulu'nda, Dünya Başkanlığı'na Azerbaycan’dan Rusyan Guliyev, Genel Başkan Yardımcılığı'na da KKTC’den Dr. Ahmet Savaşan ve Genel Sekreterliğe de Yunanistan’dan Constantine Constantinides’in seçildi.

Bir Kıbrıslı Türk'ün GHTC (Global Healthcare Travel Council) Başkan Yardımcılığı’na seçilmesine Güney Kıbrıs'taki bazı siyasilerden tepki geldi

EDEK Milletvekili Kostis Evstathiu, mecliste genel kurulunda bir Kıbrıslı Türk'ün GHTC Başkan Yardımcılığı’na Yunanistan temsilcisinin hiçbir itirazı olmadan seçilmesini eleştirdi.

Söz konusu eleştirilere Rum Enerji ve Turizm Bakanlığından cevap geldi.

 

Araştırma başlatıldı

EDEK Milletvekili Kostis Evstathiu'nun meclisteki eleştirileri üzerine Rum Enerji ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, konunun araştırıldığı anlatıldı. Araştırmada şunlara yer verildi:

"Söz konusu sorun 2018 yılı Nisan ayında Türkiye'nin Antalya şehrinde gerçekleşen GHTC toplantısında "sahte devletin" temsilcisinin başkan yardımcılığına seçilmesiyle ortaya çıktı. Kıbrıs hükümeti konu hakkında bir araştırma başlatmış ve bu araştırmayı hükümet adına sağlık hizmetleri organizasyon sekreteri Hristos Betsithis yürütmüştür.
Yapılan araştırma sonucunda 2013 yılında Monako’da kurulan ve kuruculuğu ile onursal başkanlığını Türkiyeli Emin Çakmak’ın üstlendiği Dünya Sağlık Turizmi Konseyi (GHTC) üzerinde Türkiye'nin önemli ve güçlü bir lobisi olduğu ortaya çıkmıştır.

Araştırmada ayrıca, (GKRY) Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi, GHTC'nin Dubai'de gerçekleşen ikinci yıllık kongresinde Yunan kuruluş ELITOUR’un (Greek Medical Tourism Council) baskılarıyla üye olarak onaylandığı tespit edilmiştir. Bu süreç gerçekleşirken üyeler arasında sahte devletin "North Cyprus" adıyla yer aldığı tespit edildi. Bundan dolayı konseyin dönem başkanı Dr Fawzi Al-Hamouri'ye sahte devletin üyeliği konusunda itirazlar yapıldı. Hamouri konunun incelenerek üst kurulda değerlendirileceğini söylemişse de hiçbir girişim yapılmadı.
EDEK milletvekili Kostis Evstathiou'nun GHTC kongresinde Yunan temsilcinin hiçbir itirazı olmadan "sahte devletin" temsilcisinin Başkan Yardımcısı olarak seçilmesi ile ilgili bilgilendirmesinden sonra Antalya’daki toplantıya katılan ELİTOUR (Greek Medical Tourism Council-Yünan Sağlık Turizmi Konseyi) temsilcisi Nikolas Kouvela ile iletişime geçildi ve o da Türkiye'nin GHTC üzerindeki yoğun lobisinin ve güçlü bir etkisinin olduğunu kabul etti"

 

 

Ataoğlu: Konseyde KKTC bayrağı 57 ülkeyle birlikte yer alıyor...

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nde Kuzey Kıbrıs’ın 57 ülkeyle birlikte eşit koşullarda temsil edilmesinden ve bütün bayraklarla birlikte KKTC bayrağına da yer verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Fikri Ataoğlu, Kurucu Başkan Emin Çakmak’a KKTC’nin bu önemli temsiliyeti kazanmasındaki belirleyici katkısından ötürü teşekkür etti.

 

Savaşan: Kuzey Kıbrıs, Sağlık Turizminde önemli avantajlara sahip...

KKTC’nin 54. üye ülke olarak Dünya Konseyine kabul edildiğini ve 2017 yılında da Dünya Konseyi’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptıklarını anımsatan Dr. Ahmet Savaşan da yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs’ın coğrafi konumu, tarihi, turistik ve insani özellikleri yanı sıra, hastanelerinde ve tüp bebek merkezlerindeki son teknoloji cihazları, güncel bilgi kullanan uzman hekimleri, uluslararası akreditasyonları yanı sıra otellerinde sunulan medikal welness, spa uygulamaları ve ileri yaş ve engelli turizminde sahip olduğu potansiyeli ile birleştirilen  fiyat avantajları sayesinde sağlık turizminde tercih edilmek için gereken bütün özelliklere sahip olduğunu vurguladı.

 

"Hedefimiz dünya başkanlığı"

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin 57 ülkesiyle var olan işbirliğinin 2018 yılında en üst seviyeye çıkartılması ve geliştirmesi için büyük bir çaba göstereceklerini ifade eden Savaşan, “amacımız Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlığını 2020 yılında Kuzey Kıbrıs’a alarak Dünya Sağlık Turizmi Formu’na ev sahipliği yapmaktır” dedi.

 

Çakmak: KKTC’ye desteğimiz sürecek...

KKTC’ye dün olduğu gibi bundan sonra da desteklerinin devam edeceğini belirten Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak da KKTC’nin Sağlık ve Spor Turizmi endüstrilerinden hak ettiği payı alabilmesi için başlatılan projelerin tamamlanacağını ve ardından da yeni projelere hayat verileceğini söyledi.

 

 Guliyev: Dünya konseyinde 1 millet 3 devlet...

Türkiye, Azerbaycan ve KKTC’nin Dünya Sağlık Turizmi Konseyi çatısı altında eşit şekilde yer almasının bir millet üç devlet gerçeğini göstermesi bakımından çok büyük bir anlamı olduğunu ifade eden Dünya Başkanı Rusyan Guliyev da “Dünya Sağlık Turizmi politikalarına yön veren böylesi önemli bir uluslararası platformda Kuzey Kıbrıs’ın başkan yardımcılığı görevini üstlenmesinden büyük bir mutluluk duyuyoruz. Konseye önemli katkılar vereceğinden emin olduğum kardeşim Ahmet Savaşan’ı kutluyorum ve kendisine başarılar diliyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 10:23
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110