AİHM'den çıkacak sonuç beklenecek

banner37

Vicdani reddini açıklayarak seferberliğe katılmayı reddeden ve daha önceki mahkumiyeti için AİHM’e başvuran Murat Kanatlı’nın davası dün Askeri Mahkeme’de görüşülüp, 8 Kasım’a ertelendi

banner87
AİHM'den çıkacak sonuç beklenecek
banner99
banner90

Emine UYSAL ÇALUDA

9 yıl önce vicdani reddini açıklayarak seferberliğe katılmayı, savaşın hazırlıklarını yapmayı reddeden vicdani retçi Murat Kanatlı’nın davası dün Askeri Mahkeme’de görüşüldü ve 8 Kasım’a ertelendi.

Davayı, Vicdani Ret İnisiyatifi üyeleri ile yaklaşık 30 kişilik anti-militarist ve barış aktivisti de izledi.

Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Doğa Tokay ve savunma makamı adına avukat Öncel Polili hazır bulundu.

Davada söz alan Doğa Tokay, Murat Kanatlı’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) dava açtığını ve davayla ilgili henüz karar üretilmediğini beyan etti.

Tokay, “AİHM’den çıkacak karar etkin olacak” dedi ve davanın bir ay süreyle ertelenmesini talep etti.

Polili: Mahkumiyetinden dolayı başvurdu

banner9
Kanatlı’nın avukatı Öncel Polili, “Müvekkilimin daha önceki mahkumiyetiyle ilgili AİHM’e başvurduğu doğru” dedi.

Polili, devletle, AİHM’in görüştüğünü ve devletin 30 Ekim’e kadar süre talep ettiğini mahkemeye aktardı. Polili, davanın bir ay sonraya ertelenmesine itiraz etmedi.

Yargıç Temay Sağer, davayı 8 Kasım’a ertelediğini açıkladı.

Kanatlı: Mücadele hep birlikte sürecek

Davanın ardından basına açıklama yapan Murat Kanatlı, dünkü davada karar talep ettiğini ancak bunun gerçekleşmediğini söyledi.

Kanatlı, “Vicdani retçi iki arkadaşımız daha var. Haluk Selam Tufanlı ve Halil Karapaşaoğlu. Halil de AİHM’e başvurdu. Mücadele hep birlikte sürecek. Hükümetin attığı adımlar önemlidir ama bunun bir şekilde nihayete sonuçlanması gerekir çünkü arkadan gelen arkadaşlarımıza davalar tebliğ ediliyor. Bu yalnızca Murat Kanatlı’nın süreci değildir. İsimsiz birçok arkadaşımız var. 8 Kasım’da eğer savcı, inatla bizi yargılamaktan bahsederse, bedeli neyse ödeyeceğiz” dedi.

Kanatlı, şöyle devam etti:

“Hukuksal anlamda Meclis bacağı adına olumlu bir süreç olur ve bu davalar geri çekilir. AİHM, 31 Ekim’e kadar Türkiye’den görüş istedi. Süreç devam ediyor. Savcılığın bunların tümünü değerlendireceğini umut ediyoruz. 8 Kasım’da buradayız. Bedeli neyse ödeyeceğiz” dedi.

Daha sonra söz alan Polili, “AİHM’de Murat Kanatlı’nın süren davasının etkisiyle erteleme oldu. AİHM, davada aslında davalı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerini daha önceden vermesi gerekmekteydi ancak bana dün gelen yazıda konunun karmaşık olmasından dolayı, 6 haftalık bir ek süre aldılar ve bu ayın sonuna kadar görüşlerini dosyalayacaklardır. Süreç hızlı bir şekilde ilerlemeye devam etmektedir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner109