Aile bütünlüğü bozuldu

banner37

Pileliler, adanın Kuzeyi’nde ikamet eden yakınlarının kendilerini ziyaret edebilmesi için Kuzey ile Güney arasındaki kara giriş kapılarının yeniden açılmasını bekliyor. Pile Muhtarı Veysal Güden, bu durumun özellikle hasta ve yaşlıları için sorun olduğuna dikkat çekti:

Aile bütünlüğü bozuldu
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

“1.5 YILDIR AİLESİNİ GÖREMEYENLER VAR”… Pile Muhtarı Veysal Güden, Kuzey-Güney arasındaki kara giriş kapılarının yeniden açılmasına karar verilmesi durumunda Pilelilerin de yaşadığı bu sıkıntıların biteceğine inandığını söyledi. Güden, “Kapıların açılması kararı ne zaman alınır bu bilinmiyor. Bizim için de en büyük sıkıntı budur. 1.5 yıldır ailesini göremeyen köylülerimiz var ” dedi. Güden ayrıca, kapanma süreci nedeniyle işi Kuzey’de olan birçok gencin köyden göç ettiğini de anlattı

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde, Kıbrıs’ta, Kuzey ile Güney arasındaki kara geçiş kapılarının kapatılmasının en ağır bedelini ödeyenlerden biri de Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türkler oldu.

İlk kapanma sürecinde adanın Kuzeyi’nde yaşayan yakınlarını aylarca göremeyen Pileliler, şimdi ise sadece PCR testi yaptırarak Pile’den çıkış yaptığında görebiliyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Pile Muhtarı Veysal Güden, bu sürecin en ağır bedelini ödeyenlerin başında Pilelilerin geldiğini söyledi.

Pile’de yaşayanların aile bütünlüğü, sosyal yaşantı, sağlık gibi birçok açıdan sıkıntılar yaşadığından söz eden Güden, “Yetkililer, Pile’nin yerini bile bilmeden burası hakkında kararlar aldı ve bizi buraya mahkum ettiler” diyerek isyan etti.

“Kapılar açılırsa sorun bitecek”

Pile Muhtarı Veysal Güden, Pile’yle ilgili şu anki uygulamanın, Pilelilerin haftada bir PCR testi yaptırarak Kuzey’e geçebilmesi ancak dışarıdan birinin köye gelmesine izin verilmemesi şeklinde olduğunu belirtti.

Güden, bu durumun ciddi sıkıntılar yarattığını söyledi ve Pilelilere ağır bir bedel ödettirildiğini kaydetti. Kuzey-Güney arasındaki kara giriş kapılarının yeniden açılmasına karar verilmesi durumunda Pilelilerin de yaşadığı bu sıkıntıların biteceğine inandığını ifade eden Güden, “Kapıların açılması kararı ne zaman alınır bu bilinmiyor. Bizim için de en büyük sıkıntı bu… ” dedi. 

“Akrabalar birbirini göremiyor”

Güden, Pile’de şu anda 550 civarında Kıbrıslı Türk’ün yaşadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

banner134
“Pileli olup da Pile dışında kalan yaklaşık 200 kişi var. Bu insanların burada aileleri var ancak Pile’ye giremiyorlar.

Bayramda iki gün girişlerine izin verildi ancak daha sonra tekrar girişleri engellendi.

Ancak şu an Pile’de yaşayanlar Kuzey’e geçerse, dışarıda olan aileleri ve yakınları ile görüşebiliyorlar.

Pilelilerin yaşadığı sıkıntılar hakkında her gün yetkililerle görüşüyorum ancak hiçbir şey yapılmadı.

Bizim çağrımız, bölünmüş aileler vardır ve bıraksınlar bu insanlar aileleri ile bir araya gelebilsin.

1.5 yıldır ailesini göremeyen insanlar var. Düşünün bunların içinde hasta olan, yaşlı olan insanlar var”.

“İlk kapanmada 30’a yakın genç Pile’den ayrıldı”

Veysal Güden, özellikle ilk kapanma sonrasında Pile’den ciddi bir göç olduğunu belirtti ve yaklaşık 30 gencin, işlerinin Kuzey’de olması nedeniyle köyden ayrıldığını kaydetti.

Şu anda Pilelilerin PCR testi yaptırmaları durumunda köyden çıkıp geri gelmesine izin verilmesi nedeniyle bu gençlerin geri geldiğinden söz eden Güden, “İlk kapanma sonrasında çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Pile’den kaçıp akrabalarının yanına taşınanlar oldu, ev kiralayanlar oldu” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75