banner6

Aile ilgisizliği çocuğu suça iter

banner37

Bina açıp, hırsızlık yapan, aile eğitimi ve sevgisinden yoksun 17 yaşındaki üç gence, ilk ve son kez fırsat tanıyıp, kısa süreli hapislik cezası veren Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, vurguladı.

Aile ilgisizliği çocuğu suça iter
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Mayıs 2017’de, China Bazaar’ı açıp içerisinden, 800 TL’si Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne ait bağış olan, 5 bin 159 TL nakit para ve çok sayıda eşya sirkat eden 17 yaşındaki üç genci yargıladı.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, bina açıp hırsızlık yapan, aile eğitimi ve sevgisinden yoksun, gençlere, ilk ve son kez fırsat tanıyıp, gençleri suç oranlarına göre, kısa süreli hapislik cezalarıyla cezalandırdı.

Mahkeme, genç sanıklar için hazırlanan sosyal tahkikat raporlarından da anlaşıldığı gibi, aile içi yaşanan sorunların, ilgisizliğin ve kötü arkadaş çevresinin, hayat tecrübesinden yoksun genç kişileri suça ittiğine dikkat çekti.

Heyetin oybirliğiyle aldığı kararı üye yargıç Temay Sağer, açıkladı.

Türkiye’den kendisini terk eden babasının yanına gelen ve burada 4 ay içerisinde 4 işyeri açan Y.Ö.’yü bir buçuk yıl, yurtta büyüyüp yine Türkiye’den kendisini terk eden babasının yanına gelerek iki işyeri açan E.G.’yi de bir yıl hapse mahkum eden heyet, baba ilgisinden yoksun, annesinin ihbarı üzerine yakalandığı andan itibaren pişmanlığını dile getirerek, şikayetçilerin zararını giderme çabası gösteren S.K.’ye de 6 ay hapis cezası verdi.

Öte yandan, mahkeme, S.K.’nin annesinin gösterdiği büyük cesaret doğrultusunda, hem sanıkların yakalanıp hem de faili meçhul benzer üç olayın aydınlandığına da değindi.

Acı gerçek

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı üye yargıç açıkladı.

Yargıç Temay Sağer, sanık S.K.’nin annesinin ihbarı üzerine tek tek yakalanan sanıkların, işledikleri “bina açma” suçunun 7, “sirkat” suçunun 3, “kasti hasar” suçunun 3, “suç işlemek niyetiyle başkasının malına girme” suçunun ise 2 yıl hapis cezası öngören ciddi ve vahim suçlar olduğuna dikkat çekti.

Sağer, konu suçların genel olarak mala karşı işlenen suçlar olduğuna vurgu yaparak, bu suçların toplum düzenini bozup mal sahiplerini tedirgin ettiğine dikkat çektikten sonra, konu suçların yaygınlığının, ekonomik büyümeyi ve yatırımları da olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.

Sağer, sanıklar için hazırlanan sosyal tahkikat raporlarının, acı gerçeği de yansıttığını belirterek, aile içi yaşanan sorunların, ilgisizliğin ve kötü arkadaş çevresinin, hayat tecrübesinden yoksun genç kişileri kötü yönde etkilediğini ve konu suçlara etken olduğunu söyledi.

Konu suçları işleyen Y.Ö. ve E.G.’nin benzer davalarını da nazarı dikkate alan üye yargıç, tasarruflarında sirkat edilen eşyaların büyük kısmı bulunan sanıklara, ceza takdir ederken, meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle incelediklerini ifade etti.

Yargıç, sabıkasız olup, ilk mahkûmiyetlerini alan sanıkları topluma kazandırmak adına, ıslah olmaları için kısa süreli hapislik cezalarıyla cezalandırmayı uygun ve adil buldu.

Hayat tecrübesinden yoksun sanıkları, suç oranlarına göre cezalandırdı, Y.Ö.’ye bir buçuk, E.G.’ye bir yıl hapis cezası verirken, derneğe 850 TL bağışta bulunup, mahkeme veznesine 600 TL para yatıran S.K.’yi de 6 ay hapse mahkûm etti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 10:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104