“Ak ve karayı ayırt edebilmeliyiz”

CTP Gazimağusa Milletvekili adayı Aybike Yektaoğlu, bireysel değil toplumsal olarak varoluş mücadelesi vermemiz gereken bir dönemece geldiğimizi söyledi

“Ak ve karayı ayırt edebilmeliyiz”
  • 06 Ocak 2018, Cumartesi 11:04

Ahmet İLKTAÇ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gazimağusa Milletvekili adayı Aybike Yektaoğlu, “bireysel değil toplumsal bir varoluş mücadelesi vermemiz gereken bir dönemece geldiğimiz bu günlerde”, ak ve karanın ayırt edebilmesinin önemine işaret etti.

Aybike Yektaoğlu, yalnız bugünü değil yarınları da planladığımız takdirde, geleceğimiz yok olma noktasından var olma noktasına doğru ilerleyeceğine dikkat çekti.

Planlı ve programlı çalışmalar ile kendini yoktan var eden birçok ülke örneği mevcut olduğunu kaydeden Yektaoğlu, CTP’nin seçimin ertesi günü masaya oturduğunda veri, deneyim ve bilime dayalı oluşturduğu programı sayesinde bu ülkeyi yönetmeye talip olduğunu açıkladı.

Yektaoğlu: Toplumsal var oluş mücadelesi verilmeli

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan CTP Gazimağusa Milletvekili adayı Aybike Yektaoğlu, 1982 yılında Almanya’da doğduğunu söyledi. Aybike Yektaoğlu, Leipzig Üniversitesi, Kimya ve Mineraloji Fakültesi’nden mezun olduğunu kaydetti.

Kanser Araştırmaları ve Doğal Madde Sentezleri üzerine Yüksek Lisans ve doktorasını tamamladığını anlatan Yektaoğlu, doktorasını yaptığı sırada Berlin Humboldth Üniversitesi’nde ortak çalışma ve Girit Üniversitesi’nde PhD Erasmus yaptığını bildirdi.

Aybike Yektaoğlu, Kıbrıs Gençlik Platformu’nun yeniden örgütlenmesinde aktif görev aldığını ve Yürütme Kurulu üyeliğinde bulunduğunu belirtti.

Bir süre YDÜ’de, 2013 yılından bu yana da DAÜ Eczacılık Fakültesi’nde Dekan Yardımcısı ve öğretim üyesi olarak çalıştığını ifade eden Yektaoğlu, YES, Kıbrıs-Alman Forumu ve MHD temsilciliklerinde bulunduğunu aktardı.

Aybike Yektaoğlu, 2 dönem CTP-GÖ Dış İlişkiler Sekreterliği, Lefkoşa İYK Üyeliği görevlerinde bulunduğunu söyledi.

MYK üyesi olduğunu, Politika Araştırma-Geliştirme Sekreteri ve CTP-KÖ Genel Sekreteri olduğunu kaydeden Yektaoğlu, evli, iyi derecede Almanca ve İngilizce bildiğini aktardı.

Siyasi partilerin toplumu daha iyi bir noktaya getirmek, geleceğini planlamak ve halkın kendi yarınlarını görebilecek bir noktaya getirmek, çalışmalarını o yönde şekillendirmek, planlamak ve programlamak için hükümete talepkar olmaları gerektiğini belirten Yektaoğlu, kişisel ve bireysel çıkarlar için var olan partilerin, toplumu olmayacak yarınlara hapsederek halka umutsuzluk ve çaresizlik aşıladıklarını ve halkı yalnızlaştırdıklarını bildirdi.

Aybike Yektaoğlu, devlet kademelerindeki mevkiler kişilere bireysel olanaklar için değil, topluma daha iyi hizmeti verebilecek bir araç olarak kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Bir halkı var edenin kadrolar olduğunu, o kadroları iyi bir sosyal devlet yönetimi, bütünsel ve birlikte çalışmalar için bir araya getirecek olan da halk yani halkın kendini yönetmesi için seçeceği yasama organı olduğuna değinen Yektaoğlu, yasama organının da toplum için ürettiklerini, vereceği hizmeti, geleceği için planladıklarını yürütme organlarında daha iyi hizmet, daha üretken bir toplum, haysiyetli ve adaletli bir yönetim için halka sunmayı gaye edinmesi ve halkın da bunu denetlemesi gerektiğini aktardı.

Aybike Yektaoğlu, bireysel değil toplumsal bir varoluş mücadelesi vermemiz gereken bir dönemece geldiğimiz bu günlerde ak ve karayı artık ayırt edebilir duruma gelmemiz gerektiğinin altını çizdi.

Yalnız bugünü değil yarınları da planladığımız takdirde, geleceğimiz yok olma noktasından var olma noktasına doğru ilerleyeceğini işaret eden Yektaoğlu, bunun yarınları planlayan tüm toplumlar için geçerli olduğunu söyledi.

Aybike Yektaoğlu, ülkemizde yaşanan o kadar olumsuzluğa rağmen küçük ve nüfusu az bir ülke olmamız dolayısı ile kalkınmamız ve yeniden yapılanmamızın zor olmadığını kaydetti.

Geçmişte büyük yaralar almış, neredeyse yıkılmaya yüz tutmuş ülkelerin günümüzde dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer aldığını anlatan Yektaoğlu, halkın katılımı, doğru yönetim ve “biz” anlayışının bir ülkeyi küllerinden yeniden yapılandırabileceğini bildirdi.

“ 20 yıl sonramızı planlayabiliriz”

Aybike Yektaoğlu, “Geleceği planlamanın yolu istatistikî verilerden geçer. Veri birikimi geleceğe ışık tutar. Ne yazık ki yalnızca bugünü ama kendi bugününü düşünenler yarınlar olmasın diye geçmişten günümüze olan tüm verileri yok etmiş veya yok sayarak bu ülkeyi yönetmektedirler. Üniversite zengini bir ülkede bilimsel verilere dayalı çalışmaların çok rahat bir şekilde gerçekleşmesi gerekirken, elimizde olan imkânları kullanmaktan maalesef aciz duruma getiriliyoruz. Devlet kurumları ve üniversiteler arasında geliştirilecek projeler gerek sağlık gerek eğitim, çevre, tarım gerekse ulaşım ve daha birçok konuda 20 yıl sonramızı bile planlayacak noktaya gelmemizi sağlayacaktır” diye konuştu.

Planlı ve programlı çalışmalar ile kendini yoktan var eden birçok ülke örneği mevcut olduğunu ifade eden Yektaoğlu, ülke geneli insan potansiyeli incelendiğinde devleti ve ülkeyi yöneteceklerin en büyük gayesi bu insanları bir araya getirmek olması gerektiğini, tüm toplumun deneyimli kadroları ile birlikte çalışması ve katılımcılığın mutlaka çoğaltılması gerektiğinin altını çizdi.

Aybike Yektaoğlu, bilimsel veriler deneyimler ile harmanlandığı zaman halkın bilinçlendiğini bunun da uyuyan değil sorgulayan ve talep eden toplumu yeniden canlandırdığını dile getirdi.

En küçük örneği ile yanmış olan Devlet Kimya Laboratuarı’nın son durumunu sorgulamaz hale gelmemiz toplum olarak şikâyet etme, sorgulama ve talep etmekten bıktığımızın göstergesi olduğunu söyleyen Yektaoğlu, dayatılan kültürlere isyanımızın, bizleri kendi kültürümüzü koruma talebinden eksik bıraktığını açıkladı.

Aybike Yektaoğlu, “eğitimde yaşadığımız sorunlar toplum içinde keskin bölünmelere yol açmaktadır. Yüzdeliğe vurulduğunda pastanın büyük payı uzun süredir hükümet edenlerin bizleri toplum olarak kavgaya ve bölünmelere sürüklediğini görmezden gelmemeliyiz. Gerek kültürü, gerek yaşanılası en güzel Akdeniz adası olan ülkemizde statükonun bizleri uyutmasına izin vermek yerine, bir uyanışa geçip yeni, planlı, programlı ve sürdürülebilir sağlık, eğitim, çevre, ulaşım, turizm ve daha birçok konuda devlet kurumları tarafından verilecek olan hizmetlerde talepkar olunmalıdır. Ülkeyi yönetmeye aday olan her partinin plan ve programları etraflıca gelecek kaygısı güderek incelenmeli ve okunmalıdır. Cumhuriyetçi Türk Partisi bir yılı aşkın süredir gerçekleştirdiği son kurultayından bu yana vizyonu geniş Başkan ve ekibi ile masa başında, sokakta, yerinde yaptığı çalışmalarla arasına kattığı deneyimli insanlarla, daha önce birçok alanda deneyim birikimleri ile ülkeyi geleceğe taşıyacak, yarınlarını görebilecek yalnızca ekonomik büyümenin değil ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilebileceği programını büyük özveri ile halkın önüne sunmuştur” dedi.

CTP’nin seçimin ertesi günü masaya oturduğunda veri, deneyim ve bilime dayalı oluşturduğu programı sayesinde bu ülkeyi yönetmeye talip olduğunu anlatan Yetktaoğlu, gerçekleştirdikleri uzun süreli çalışmaların ekip halinde toplumun her kesiminden konuyla ilgili ve deneyimli kesimleri ile çalışılması ve programlanması ile birlikte ilk kez halka bu kadar kapsamlı ve geleceği tayin edebilen bir program sunulduğunu belirtti.

Aybike Yektaoğlu, deneyimli kadroları ile bireylerin yalnızca kendi alanlarında değil tüm alanlarda birbiri ile çalışılması gerekliliğini açıkça ortaya koyduğunu bildirdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 TÜRK OCAĞI LİMASOL 1 1 0 0 2 3
2 ÇETİNKAYA TSK 1 1 0 0 1 3
3 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
4 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
5 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
6 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
7 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
8 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
10 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
11 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
12 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
13 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
14 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
15 BAF ÜLKÜ YURDU 1 0 0 1 -1 0
16 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 1 0 0 1 -2 0
yukarı çık