Akacan, Milano'ya gitmek için teminat değişikliği istiyor

banner37

Girne’de iş insanı Erhan Başay ve beraberindeki Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayıyla ilgili aleyhine getirilen ‘vahim zarar’ davasının Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilmesine itiraz eden iş insanı Bulut Akacan, yurt dışına çıkabilmek için mahkemeye başvurdu

Akacan, Milano'ya gitmek için teminat değişikliği istiyor
banner90
banner8

Kıbrıs ÖZEL

   İki korumasıyla birlikte, aralarında alacak-verecek meselesi olduğu gerekçesiyle 7 Ocak 2019’da Girne’de bir mekanda yemek yiyen iş insanı Erhan Başay ve arkadaşı Zeki Asımoğlu’nu darp ettiği gerekçesiyle aleyhine dosyalanan davadan yargılanmak üzere teminata bağlanan Bulut Akacan, yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması talebiyle mahkemeye başvurdu.

   Akacan’ın Milano’ya gitmek istediği ve bu nedenle teminatının değiştirilmesini istediği öğrenildi. Akacan’ın bu talebini 16 Mayıs’ta görüşecek olan mahkemenin, Akacan’ın yargılanmaktan kaçmayacağına kanaat getirirse, nakdi veya kefil kefaleti koşullarıyla yurtdışına çıkmasına izin vereceği, ancak kaçabileceği ihtimali bulursa da talebi reddedeceği öğrenildi.

   Aleyhindeki davanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilmesine itiraz ederek, yargılanmasının alt mahkemede yapılmasını isteyen Bulut Akacan, Yüksek Mahkeme’ye (Yargıtay Ceza) istinaf dosyalamış, Yüksek Mahkeme ise bu talebin kararını açıklamayı süresiz ertelemişti.

Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmak istemiyor

   KKTC Başsavcılığı, iş insanı Bulut Akacan ve korumaları Orçun Özorçun ile Vasıf Kurbanov’un aleyhine “vahim zarar” suçlaması getirmiş, dava Girne Kaza Mahkemesi tarafından Girne Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmişti.

   Yargıtay Ceza’ya avukatı aracılığıyla başvuran Bulut Akacan, davanın alt mahkemeden Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesi için yeterli şahadet olmadığını savunmuştu.

banner134
   Yargıtay Ceza olarak oturum yapan Gülden Çiftçioğlu’nun başkanlığında, Bertan Özerdağ ve Peri Hakkı’dan oluşan Yüksek Mahkeme heyetinin huzurundaki davada KKTC Başsavcılığı adına Mustafa Atakara ve savunma avukatları hazır bulunmuştu.

   Savcı Mustafa Atakara, alt mahkemenin kararında hata yapmadığını savunmuştu. 3 Nisan’da görüşülen istinaf, tarafların hitaplarının ardından dava kararı okunmak üzere süresiz ertelemişti.     

İstinaf sonrası gerginlik yaşanmıştı

   Yaşanan olayda mahkemenin tutuklu yargılanmasına karar verdiği Orçun Özorçun’un ailesi ile Savcı Mustafa Atakara arasında gerginlik yaşanmıştı. Oldukça gergin olan aile, “Hep karşı tarafın haklarını savunuyorsunuz. Bu adil değil” şeklinde savcıya yönelik suçlayıcı ifadeler kullanmıştı.

   Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adliye Şubesi, savcının görevini ifa ettiğini aileye söyleyerek, gerginliğin büyümesini önlemişti.

Olay nasıl olmuştu?

   Girne’de 7 Ocak’ta aralarında husumet bulunan taraflar arasında çıkan kavgada, eski Pronto Restoran sahibi ve Çetinkaya Spor Kulübü Yöneticisi Erhan Başay ve yanında bulunan Zeki Asımoğlu ciddi şekilde darp edilmişti.

   Asımoğlu, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilerek müşahede altına alınmıştı. Zeki Asımoğlu’nun üç dişi kırılmıştı.

   Olayla ilgili tutuklanan iş insanı Bulut Akacan teminatla serbest bırakılmış, 24 yaşındaki Vasıf Gurbanov ve 29 yaşındaki Orçun Özorçun isimli iki koruması ise yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 08:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75