Akansoy: ABD’nin tavrı adaletsiz ve kabul edilemez

banner37

Akansoy: ABD’nin tavrı adaletsiz ve kabul edilemez
banner90
banner99

CTP Milletvekili Asım Akansoy, Sibel Kolçak’ın sunduğu Gün Ortası programının konuğu oldu. ABD’nin 33 yıldan sonra Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırmasını değerlendiren Akansoy, ABD’nin tavrının bölgedeki dengeleri değiştirdiğini kaydetti.

banner134
CTP Milletvekili Akansoy, Doğu Akdeniz’de güç dengelerinin değiştiğini ifade ederek şunları kaydetti “ABD bölge sorunlarına bir süper güç yaklaşımı ile bir denge politikası ile yaklaşmıyor. Giderek bölge sorunlarına karşı taraf olmaya başladı. Doğu Akdeniz’deki gelişmeler çerçevesinde de çok değişik ülkelerin farklı yaklaşımlar olurken ABD’ni büyük bir güç olarak bu tür bir tavır içerisine girmiş olması kabul edilebilir değil. Bu bölgede barışa yönelik bir tehdittir.  Bölgede hakkaniyete dayalı, adil ve çözüme ulaşabilir yönünde gerek Kıbrıs Sorunu bakımından gerekse Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarının yeniden düzenlenmesi, o sorunla ilgili yeni kararlar üretilmesi noktasında da denge bozucu bir yaklaşımdır. Günün sonunda Kıbrıs Cumhuriyeti AB üyesidir, ABD’nin ağır silah konusunda ambargoyu kaldırmış olması Kıbrıs Rum tarafını şımartan bir tavır olarak not edilmesi gereken bir konudur. Bizim açımızdan sert tepki ile karşılanması gereken bir konudur. Bölgedeki dengesizliği daha da bozucu bir yaklaşım olarak bunu değerlendirmemiz gerekir diye düşünmekteyim.”

Doğu Akdeniz’in emperyalist bir oyunun içinde yeniden şekillenmeye başladığını, Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs’ın ise bu oyuna geç dahil olduğunu aktaran Akansoy şunları ifade etti “Gerek Kıbrıs gerekse Doğu Akdeniz emperyalist oyunların yeniden şekillenmeye çalışıldığı bir ortama dönüşmektedir. Burada da çok dikkatli bir tavır sergilemekte fayda var. Biz ABD’nin veya Avrupa Birliği ülkelerinin göstermiş olduğu adaletsiz ve kabul edilemez tavır karşısında nasıl bir tavır geliştirmeliyiz? Bizde yanlışa karşı yanlışla mı cevap vermeliyiz? Yoksa farklı enstrümanlarla mı yola çıkmalıyız. Gerçekten biz bayağı geç kalmış bir pozisyondayız .Gerek Kuzey Kıbrıs gerek Türkiye olarak Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri uzun süre takip etmedik.  Gerek MEB ilanı gerek iki devlet arasına yapılan anlaşmaları göz ardı ettik, izledik ve daha sonra sahaya indik. Bu da bizim ciddi anlamda sahadan uzak kalmamızı sağladı. Denge kuramamamızı, geç kalmamamızı sağladı ve günün sonunda gelişmeler çığırından çıktıktan sonra Türkiye gerek kendi haklarını gerek Kuzey Kıbrıs’ın haklarını koruyabilmek adına müdahale etti. Sondaj gemileri çıkardı. Bu tartışma özellikle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına müdahale bağlamında Yunanistan’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB ülkelerinin tavrıyla gerilimi giderek artırdı. “

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75