Akansoy: Dünyada 2 milyar insan evinde oturuyor

banner37

Akansoy: Dünyada 2 milyar insan evinde oturuyor
banner90
banner99

CTP Milletvekili Asım Akansoy, BRT’de Levent Kutay’ın sorularını yanıtladı.

Virüsle mücadelede gelinen durumu değerlendiren Akansoy, sokaklarda insanların dolaştığını, herkesin dikkat etmesi gerektiğini, sorunun kişisel sağlığın ötesinde, aile ve ülke meselesi olduğunu vurguladı.

Dünyanın tarihi bir dönemden geçtiğini, 2.dünya savaşından sonra en büyük krizi yaşadığını kaydeden Akansoy, sürecin çok ciddi olumsuz etkileri olacağı görüşünü paylaştı.

Akansoy, “ Dünyada 2 milyar insan evinde oturuyor. Çaresi bulunana kadar önlem almak zorundayız” dedi.

Dünyanın ilk başta sorunu ciddiye almadığını hatırlatan Akansoy, güçlü sağlık sistemleri olan ülkelerin bu işi erken atlatmakta olduklarına işaret etti.

banner134
Ekonomik tartışmalar ve hastane yangını gibi nedenlerle hükümetin soruna çok da hazırlıklı olmadığı görüşünü paylaşan Akansoy, “ Bir dizi tedbir geç te olsa alındı. Kapalı olma dezavantajımız bu kez avanataja dönüştü. Toplumun bilinçli olması da gelinen durumda etkili olmuştur” diye konuştu.

Akansoy, “Hükümet bir yanda önlem almaya çalışıyor ama diğer yandan da koordinasyon yetersizliği olduğunu görüyoruz… Hükümet daha merkezi ve yüksek koordinasyon ile çalımalı. Biz yapıcı muhalefet yürütüyoruz ama hükümetin de yaklaşımlarımızı dikkate almasını bekleriz. Derdimiz iş yapmaktır, şov yapmak değildir. Bunu toplumsal birliktelik açısından da son derece gerekli görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hükümet arasında farklı açıklamalar gözlemlediklerini belirten Akansoy, bu dağınıklığın iyi olmadığını, sağlıkta da bunu gözlemlediklerini, krizi döneminde bu sıkıntıların aşılması gerektiğini söyledi.

Belediye katkılarını kesmek yerine belediyeler üzerinden toplumun beklentilerini karşılamak gerektiğini kaydeden Akansoy, “Gelinen noktada İçişleri Bakanlığı belediyelerle tek tek görüşerek, sorunlarına çare bulması gerekirdi” dedi.

Ülkeye dışarıdan gelişlerin de artık sonlanması gerektiğini aktaran Akansoy, gelen bir öğrencinin sözleriyle yaşanan tartışmalarla ilgili de sosyal medyanın herkesi linçeden, gürültülü bir ortam noktasına geldiğini söyledi.

Güzelyurt’taki yurtla ilgili ciddi bir sorun görmediğini belirten Akansoy,  “Dünkü olay aşırı abartıldı. Bir hassasiyet paylaşıldı ama bunu alıp bu kadar büyütmeye gerek yoktu. Neyse ki normale dönüldü” dedi. (BRT)

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75