Akansoy, PM'den istifa mı etti?

banner37

CTP Parti Meclisi’nin MYK’dan boşalan yerlerin doldurulması gündemiyle yapılan toplantı tartışmalı geçti... Toplantıda Asım Akansoy’un parti meclisinden “istifa ettiğini” söylediği öğrenildi

Akansoy, PM'den istifa mı etti?
banner99

Ergül ERNUR

Cumhuriyetçi Türk Partisi Merkez Yönetim Kurulu’ndan (CTP- MYK) istifa eden Hasan Ulaş Altıok ve Doğuş Derya’nın ardından, “boşalan yerlerin doldurulması” gündemiyle önceki gece yapılan CTP Parti Meclisi (PM) toplantısı tartışmalı geçti.

Parti meclisi, “MYK’daki boş yerlerin doldurulması yöntemini” ele aldı.

Toplantıda MYK’daki boş üyeliklere yeni kişileri, parti meclisinin seçmesi yönünde karar alındı.

Öte yandan toplantıda Asım Akansoy’un “bana verilen sözler tutulmadı” diyerek ortaya tepki koyduğu, ancak bunun üzerine bazı parti meclisi üyelerinin kendisine yönelik sert tavrı nedeniyle parti meclisinden istifa ettiğini söylediği öne sürüldü.

Buna rağmen, Akansoy’un istifa ettiğiyle ilgili herhangi yazılı bir belge partiye ulaştırılmadığı öğrenildi.

Asım Akansoy’un önce “genel sekreterlik” ardından da “örgüt sekreterliği” konusunda kendisine verilen sözlerin tutulmadığını söylediği iddia edildi.

Toplantıda “genel sekreterlik” seçiminin parti meclisi tarafından yapılması yönünde alınan karadan sonra Asım Akansoy’un, bazı üyelerle tartıştıktan sonra, “Hakkımı yediniz, istifa ediyorum” dediği iddia edildi.

Asım Akansoy, KIBRIS Gazetesi’nin sorularını yanıtsız bıraktı. Akansoy’un konu ile ilgili olarak basına konuşmama kararı aldığı öğrenildi.

Bu arada CTP Mağusa milletvekili Erkut Şahali’nin de “genel sekreterlik” konusunda partiye tepkili olduğu ve bunu parti meclisinde dile getirdiği iddia edildi ancak Şahali, bu iddiaları doğrulamadı.

banner134
KIBRIS’a konuşan Şahali, kendisinin genel sekreterlik talebi olmadığını, parti meclisinde de böyle bir konunun tartışılmadığını belirterek, kamuoyunda partide yaşandığı iddia edilen olayları “kurgu” olarak nitelendirdi.

Sorakın: Akansoy’un yazılı istifası yok

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Asım Akansoy’un parti MYK’sından istifa ettiğiyle ilgili bir yazının kendisine ulaşmadığını belirtti.

Sorakın, “Elime yazılı bir belge gelmediği sürece istifa gerçekleşmiş değildir” dedi.

PM bir hafta içinde toplanacak

Hasan Ulaş Altıok ve Doğuş Derya’nın istifasıyla MYK’da iki boş yerin olduğuna işaret eden Sorakın, parti meclisinin önceki gece toplandığını belirtti.

Sorakın, parti meclisi toplantısının tartışmalı geçtiği yönündeki bilgiyi de doğruladı.

Tartışmaların doğal olduğunu ifade eden Erdoğan Sorakın, tartışmanın çıkış noktasının MYK üyeliklerinin doldurulmasının yöntemiyle ilgili olduğunu belirtti.

Sorakın, tüzüğün iki hafta içerisinde parti meclisinin toplanıp MYK üyelerini atamasını öngördüğünü ifade ederek, parti meclisinin bir hafta içerisinde toplanıp, MYK üyelerini seçeceğini söyledi.

Enerji anlaşması tartışılmadı

Bilindiği üzere Hasan Ulaş Altıok ve Doğuş Derya’nın MYK’dan istifasının nedeni CTP’li vekillerin mecliste “KKTC ile TC Arasında Enerji İşbirliği Anlaşması”na olumlu oy vermesiydi.

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Parti Meclisi’nde enerji anlaşmasıyla ilgili bir tartışma yaşanıp yaşanmadığı konusuyla ilgili, “Başkan Tufan Erhürman, parti meclisine süreçle ilgili bilgi verdi, gelişmeleri aktardı. Bu konuda tartışma yaşanmadı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2017, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75