banner6

Akaryakıt çilesi bıktırdı!

banner37

Akaryakıt çilesi bıktırdı!
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle vatandaşın alım gücü eriyip giderken hayat pahallığını iliklerine kadar hissediyor, her yeni güne bir zam haberiyle uyanıyor, ya da zam öncesi bazı ihtiyaç maddelerinin “yokluğunu” yaşamaktan perişan oluyor.

   Her gün yeni bir zam şokuna alıştırılmaya çalışılan vatandaşlar, kısa süre önce tüp gazda olduğu gibi dün de akaryakıt istasyonlarından eli boş döndü.

   Aracına yakıt alamayan onlarca vatandaş bu durumu “zam öncesi kıtlık” olarak yorumlarken, piyasada günlerce eksikliği hissedilen tüp gazda yaşanan dramı hatırladı. Vatandaşlar, 25 TL’lik zam gelince tüp gazın hemen piyasaya çıktığı örneğini verdi.

   Dün de vatandaşlar, akaryakıt istasyonlarında benzin bulamamanın sıkıntısını yaşadı.

   En son 26 Mayıs 2022’de bir litre 95 oktan benzinin fiyatı 23.54 TL, 98 oktan benzinin fiyatı 23.81 TL ve Euro Dizel’in fiyatı da 22,19 TL olarak açıklanmıştı.

   K-PET’in bayilere dün ‘operasyonel nedenlerle kapalı olacağı’ yönünde mesaj göndermesi, vatandaşlar tarafından “zam mı gelecek?” endişesi yaşattı.

   KIBRIS’a konuşan Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal, K-PET’in operasyonel sebeplerden ötürü dün kapalı olacağını bildirdiğini, bu durumun ne kadar süreceğinin belirtilmediğini ifade etti.

   ALPET’in de bir haftadır bayilere yakıtı limitli verdiğini söyleyen Çağdal, “Fiyat değişimi gerekleşince dağıtıcı firmalar yakıt vermeye devam edecek, yani operasyonel sebepler ortadan kalkacak, o zaman normale döneriz” dedi.

   Dağıtım şirketlerinin yakıt vermeyi durdurduğu zaman ‘hükümetin hiçbir şey yapmadığını’ ifade eden Çağdal, fiyatlar ve zamlar bir yana, ürünü bulmak ve ürünü getirmenin bile mesele olduğunu kaydetti.

   Kıbrıs Türk Petrolleri Direktörü Malik İşimtekin ise, pompa sahasında bakım faaliyeti yürütüldüğü için bayilere dün saat 15.00’e kadar benzin akışı yapılmadığını, öğleden sonra akaryakıt satışına devam ettiklerini açıkladı.

   İşimtekin, çalışmaların genelde hissettirilmeden yapıldığını kaydederek, bu çalışmaların işleyişi aksatmayacağını, bayilerde her zaman 3-4 günlük yakıt olduğunu vurguladı.

Çağdal:Yakıt fiyatları piyasalara göre belirleniyor

   Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal, K-PET’in önceki akşam bayilere mesaj attığını, operasyonel sebeplerden ötürü dün kapalı olacağını bildirdiğini söyleyerek, bu durumun ne kadar süreceğinin belirtilmediğini ifade etti.

   ALPET’in de bir haftadır bayilere yakıtı limitli verdiğini belirten Çağdal, “Fiyat değişimi gerçekleşince dağıtıcı firmalar yakıt vermeye devam edecek, yani operasyonel sebepler ortadan kalkacak, o zaman normale döneriz” dedi.

Çağdal, yakıt fiyatlarının piyasalara göre belirlendiğini kaydederek, enerji fiyatlarının da buna bağlı olarak sürekli artış gösterdiğini belirtti.

   Bu artışların önüne geçilemediğini anlatan Çağdal, akaryakıt fiyatlarındaki artış ve TL’nin değer kaybının kontrol edilemediğini vurguladı.

“Dağıtım şirketleri zarar etmemek için piyasaya yakıt vermiyor

   Çağdal, hükümetin akaryakıta vaktinde fiyat ayarlaması yapmadığını ifade ederek, şöyle devam etti:

   “Petrol fiyatı yükselince zam yapılması gerekiyor, devlet zam yapmayınca dağıtım şirketleri zarar ediyor. Sonra öyle bir noktaya geliyor kizarar etmemek için piyasaya yakıt vermiyorlar, o zaman da zam kapıya dayanıyor.

   Bu durumdan halk da mağdur oluyor, benzinci de.

   Hükümetin ve dağıtım şirketlerinin koordinasyon kurarak bu sıkıntılar yaşanmadan sistemli bir şekilde çalışması gerekiyor”.

   Dağıtım şirketlerinin yakıt vermeyi durdurduğu zaman ‘hükümetin hiçbir şey yapmadığını’ ifade eden Çağdal, fiyatlar ve zamlar bir yana, ürünü bulmak ve ürünü getirmenin bile mesele olduğunu kaydetti.

“Fiyatlar daha da yükselecek”

   Çağdal, akaryakıt fiyatlarının daha da yükselebileceğine dikkat çekerek, bunun geçici bir dönem için olmadığını, 6 aydır bu sıkıntıların yaşandığını kaydetti.

   Benzincilerin ellerinde olan akaryakıtın sınırlı olduğunu vurgulayan Çağdal, dağıtım şirketlerinin akaryakıt verdiği sürece satış yapabildiklerini, akaryakıtın verilmediği durumlarda ise satış yapamayacaklarının altını çizdi.

İşimtekin: Pompa sahasında bakım faaliyeti vardı

   K-PET Direktörü Malik İşimtekin, bugün(dün) pompa sahasında bakım faaliyeti yürütüldüğü için bayilere 15.00’e kadar benzin akışı yapılmadığını söyleyerek, öğleden sonra akaryakıt satışına devam ettiklerini açıkladı.

   6 aylık periyotlarla pompa sahasında filtre temizliğinin yapıldığını açıklayan İşimtekin, bunun gibi çeşitli bakım ve temizlik çalışmalarını yürüttüklerini belirtti.

   İşimtekin, çalışmaların genelde hissettirilmeden yapıldığını kaydederek, bu çalışmaların işleyişi aksatmayacağını, bayilerde her zaman 3-4 günlük yakıt olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104