Akaryakıt ihalesi henüz sonuçlanmadı

banner37

KIB-TEK’e 220 bin tonluk akaryakıt temini ve taşınması için açılan ihaleyi TPIC’in aldığı açıklaması, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. İhaleye giren 3 şirketten biri olan Sideral Lines Şirketi, TPIC’in belgelerinin eksik olduğu iddiasıyla MİK’e başvurdu. MİK Başkanı Üresin ise ihale sürecinin sürdüğünü belirtti

Akaryakıt ihalesi henüz sonuçlanmadı
banner99

“ŞİRKETLERİN BELGELERİ İNCELENİYOR”… Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun 220 bin metrik tonluk akaryakıt ihalesi, her süreciyle tartışmaları beraberinde getirdi. “En düşük teklifi veren TPIC’in ihaleyi aldığı ve kurumun kâra geçtiği” açıklamalarının ardından ihaleye katılan şirketlerden biri olan Sideral Lines, TPIC’in idari şartnamede yer alan rafineri ve gemi opsiyon belgelerinin olmadığı iddiasıyla Merkezi İhale Komisyonu’na başvurdu. KIBRIS’a konuşan MİK Başkanı Halis Üresin, ortada gizli kapaklı hiçbir işin olmadığını, ihalenin henüz tamamlanmadığını ve teknik heyetin ilgili 3 şirketin belgelerini inceledikten sonra net kararını vereceğini söyledi.

Ahmet KARAGÖZLÜ


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) bir yıllık ihtiyacı olan “220 bin metrik ton” akaryakıt (fuel-oil) temini ve taşınması için açılan ihalenin henüz sonuçlanmadığı bildirildi.


Teknik heyet, ihaleye giren Sideral Lines, Everest Energy ve TPIC firmalarının belgelerini inceledikten sonra net kararını verecek.


Teknik heyetin hazırlayacağı bilirkişi raporuna göre ihalenin sonuçlandırılacağı vurgulandı.


İhaleyi TPIC’ın aldığı yönünde çıkan haberler, tartışmaları ve şüpheleri de beraberinde getirdi.


Aralık 2020’den bu yana sonuçlandırılamayan 220 bin tonluk akaryakıt ihalesine TPIC 27.29 dolar, Sideral Lines 33.72 dolar, Everest Energy ise 33.95 dolarlık teklif sundu.

  Teklif veren 3 şirketten biri olan Sideral Lines Şirketi, TPIC’in belgelerinin eksik olduğu iddiasıyla Merkezi İhale Komisyonu’na (MİK) başvurdu.

Sideral Lines Şirketi, belge görmek istiyor


Sideral Lines Şirketi, TPIC’in idari şartnamede yer alan rafineri ve gemi opsiyon belgelerinin olmadığını öne sürerek söz konusu belgelerin taraflarına sunulmasını talep etti.

banner134

Söz konusu şirket ayrıca idari ve teknik şartnamede belirtilen zorunlu evrakların TPIC tarafından ibraz edilip edilmediğini ilişkin dosya içeriğini incelemek için MİK’e gittiklerini, ancak MİK Başkanı’nın yerinde olmaması ve bu görevi bir başka memura vermemesinden dolayı ilgili belgelerin taraflarına verilmediğini iddia etti.


MİK Başkanı Halis Üresin de, ortada gizli kapaklı hiçbir işin olmadığını, ihalenin henüz tamamlanmadığını ve teknik heyetin ilgili 3 şirketin belgelerini inceledikten sonra net kararını vereceğini söyledi.


Üresin, kamu yararı gereği ihalenin en düşük teklif veren şirkete verildiğini, ancak teknik heyetin hazırlayacağı bilirkişi raporuna göre ihalenin sonuçlandırıldığını belirtti.

Üresin: Gizli kapaklı bir iş yok


Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Halis Üresin, KIB-TEK yakıt ihalesinde “gizli kapaklı bir işin” olmadığını belirterek, ihale sürecine ilişkin bilgi verdi.


Üresin, yakıt ihalesinin perşembe günü yapıldığını, teknik heyetin de aynı gün ihalenin sonuçlandırılması için çalışmaya başladığını söyledi.


Sideral Lines Şirketi’nin iddialarına ilişkin de konuşan Üresin, teknik heyetin pazartesi gününe kadar dosyaları inceleyerek dilekçe raporunu hazırlayacağını belirtti.


Üresin, ihale şartnamesine göre ihale günü ihaleye katılan şirketlerin gereken belgeleri vermemesi durumunda “bu tekliflerin ‘geçerli’ olarak kabul edilemeyeceğini dile getirdi.


Üresin ayrıca, kamu yararı gereği ihalenin normalde en düşük teklif veren şirkete verildiğini, ancak nihai kararın teknik heyetin hazırlayacağı bilirkişi raporunun ardından karara bağlanacağını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75