Akaryakıt ihalesi TPIC’in

banner37

Yılan hikayesine dönüşen KIB-TEK’in tartışmalı akaryakıt ihalesi nihayet dün tamamlandı. 6 aydır sürüncemede olan 220 bin tonluk akaryakıt ihalesini, 27,29 dolarlık en düşük teklifi veren şirket kazandı

Akaryakıt ihalesi TPIC’in
banner99

Ali ÇATAL

ARIKLI: ELEKTRİĞE BİR SÜRELİĞİNE ZAM YOK… KIB-TEK’in, Aralık 2020’den bu yana sonuçlandırılamayan 220 bin tonluk yakıt alım ihalesi dün tamamlandı. İki oturumda neticelenen ve Sideral Lines, Everest Energy ve TPIC firmalarının katıldığı ihaleyi, 27.29 dolar ile en düşük teklifi veren TPIC şirketi kazandı. Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, akaryakıt taşıma faaliyetinde 11,51 dolarlık bir indirimin hayata geçirildiğini ifade ederek, “Bu rakam, aynı zamanda KIB-TEK tarihinin gördüğü en uygun taşıma fiyatıdır” dedi ve kurumun, elektrik fiyatlarına zam yapmaktan ‘bir süre de olsa’ kurtulacağını kaydetti

“ŞEFFAFLIK GELİYOR”… Erhan Arıklı, 38 dolarlık fiyat önlerine geldiğinde bunu iptal ettiklerini hatırlatarak, aradaki 11 doların üzerindeki birim farkın, şimdiye kadar ‘kimlerin’ cebine girdiğinin değerlendirilmesinin takdirini kamuoyuna bıraktı. “Adrese teslim diğer ihaleler de sırada. Bundan sonra bütün ihaleler, mümkün olan en yüksek seviyede şeffaf olacak” diyen Arıklı, kurumun açtığı ihalelere yönelik spekülasyonların da böylelikle büyük ölçüde ortadan kaldırılacağına inanç belirtti

Ülkemizde uzun zamandır tartışmalara neden olan ve yılan hikayesine dönüşen Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) akaryakıt ihalesi nihayet dün tamamlandı.

Aralık 2020’den bu yana sonuçlandırılamayan 220 bin tonluk akaryakıt ihalesini, 27.29 dolarlık en düşük teklifi veren TPIC şirketi kazandı.

İki oturumda neticelenen; Sideral Lines, Everest Energy ve TPIC firmalarının katıldığı ihaleyi, 27.29 dolar ile en düşük teklifi veren TPIC şirketi aldı.

Söz konusu ihalede, Ideral Lines 33.72, Everest Energy ise 33.95 dolarlık teklif sundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Aralık 2020’den bu yana sonuçlandırılamayan 220 bin tonluk yakıt alım ihalesinin neticelendirilmesinin ardından KIBRIS’a konuştu.

Arıklı, akaryakıt taşıma faaliyetinde 11.51 dolar tutarında bir indirimin hayata geçirildiğini ifade ederek, kurumun, elektrik fiyatlarına zam yapmaktan ‘bir süre de olsa’ kurtulacağını kaydetti.

Arıklı, ayrıca, ihalenin bu kadar uzamasına müdahil olma gibi bir lükslerinin olmadığını belirterek, Merkezi İhale Komisyonu’nun (MİK) koyduğu yasal prosedürler nedeniyle ilgili ihalede altı ay kadar gecikme yaşandığını hatırlattı.

banner134
“Bu rakam, aynı zamanda, KIB-TEK tarihinin gördüğü en uygun taşıma fiyatıdır” diyen Arıklı, bu durumun da herkesi düşündürmesi gerektiğini söyledi.

“KIB-TEK ve halkımız kazandı”

Erhan Arıklı, “Günün sonunda hayırlı bir netice aldık. Herkese gösterdik ki 38 dolarlara taşınan bu akaryakıt, sabır, azim ve kararlıkla aslında 28 dolar bandının dahi altına indirilebiliyor” şeklinde konuştu.

Arıklı, mevcut anlaşma sayesinde kurumun yaklaşık 2.5 milyon dolar gibi bir kârı olduğunu belirterek, akaryakıtın dolar bazında alınacağına yönelik gelen eleştiriler üzerine ise ‘teşekkür etmek yerine eleştiri yapılmasını hayretler içinde karşıladığını’ söyledi.

“Belki çok uzun sürdü ama çok güzel oldu ve netice itibarıyla hem KIB-TEK, hem de halkımız kazandı” diyen Bakan Arıklı, sorgulanması gereken asıl meselenin de 27 dolarlık bir işin ‘neden’ 38 dolara yapıldığı olduğunu kaydetti.

Arıklı, 38 dolarlık fiyat önlerine geldiğinde bunu iptal ettiklerini de hatırlatırken, aradaki 11 doların üzerindeki birim farkın, şimdiye kadar ‘kimlerin’ cebine girdiğinin değerlendirilmesi takdirini de kamuoyuna bıraktı.

“Adrese teslim diğer ihaleler de sırada. Bundan sonra bütün ihaleler, mümkün olan en yüksek seviyede şeffaf olacak” diyen Arıklı, kurumun açtığı ihalelere yönelik spekülasyonların da böylelikle büyük ölçüde ortadan kaldırılacağına inanç belirtti.

Arıklı, “Pek çok iftira atıldı, çokça hakaret edildi ama bunların hepsini bertaraf ettik. KIB-TEK, bunu bir kez daha söylüyorum, rant kapısı olmaktan kurtarılacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75