Akaryakıt ihalesine bir erteleme daha

banner37

KIB-TEK’in 1 yıllık ihtiyacını karşılayacak 220 bin ton akaryakıt temini ve taşınması ihalesi yine ertelendi. Yılan hikayesine dönen söz konusu ihaleye başvuru süresinin dolmasına 4 gün kala böyle bir karar üretilmesi kuşku yarattı ve “yeni bir oyun mu dönüyor?” sorusunu akla getirdi. Konu KIBRIS TV’de Hasan Hastürer’in  programında tartışıldı

Akaryakıt ihalesine bir erteleme daha
banner8

4 FİRMA ERTELEME TALEP ETMİŞ… Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun akaryakıt alım ihalesi, kördüğüm oldu. Kurumun bir yıllık ihtiyacı olan 220 bin metrik ton akaryakıt (fuel-oil) alımı için ihale 14 Haziran 2021 tarihinde kapanacaktı. Ancak Merkezi İhale Komisyonu duyuru yayınlayarak söz konusu ihalenin, “ihale makamının istemi” üzerine 24 Haziran 2021 Perşembe gününe ertelendiğini bildirdi. Ertelemeden dolayı geçici teminat mektubunun süresinin de 9 Ağustos 2021 olduğu kaydedildi. KIB-TEK, erteleme kararıyla ilgili “görülen lüzum üzerine” derken; Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı, bunun dört firmanın talebi doğrultusunda olduğunu açıkladı.

“TPIC’TEN 36 BİN TONLUK AKARYAKIT ALINACAK”… KIBRIS TV’ye konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, 4 firmanın Merkezi İhale Komisyonu’na başvurarak “orijinal evrakları zamanında yetiştiremeyecekleri için 10 gün erteleme” talep etmesi üzerine KIB-TEK’ten alınan görüş doğrultusunda ihalenin ertelendiğini söyledi. Arıklı, “Merkezi İhale Komisyonu, bu talebe ‘hayır’ deseydi, ihaleyi iptal etmek veya durdurmak için ara emri başvurusu alınabilirdi” dedi. İhale ertelendiği için akaryakıt sıkıntısı olup olmayacağı konusunda ise Arıklı, “28 Haziran’a kadar elimizde yakıt var. Ama riski üstlenemeyiz. TC-KKTC Enerji Bakanları tarafından yapılan anlaşma kapsamında, TPIC’ten 36 bin ton akaryakıt alımı yapılacak” şeklinde konuştu.

Ahmet KARAGÖZLÜ


 Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK), bir yıllık ihtiyacı olan 220 bin metrik ton akaryakıt (fuel-oil) temini ve taşınması için açılan ihale 2020 yılı sonundan beridir, bir türlü sonuçlandırılmadı.


Aylarca tartışma konusu olan ihale süreci, 14 Haziran Pazartesi günü sona erecekti. Ancak ani bir kararla akaryakıt ihalesi yine ertelendi ve tarih 24 Haziran 2021 Perşembe’ye çekildi.


İhalenin sonuçlanmasına 4 gün kala, Merkezi İhale Komisyonu’nun aldığı bu “erteleme” kararı kuşkuları da beraberinde getirdi.


 “Akaryakıt ihalesinde yeni bir oyun mu dönüyor?” sorusunu akla getiren erteleme kararının, “ihaleye başka firmaların da katılmak istediği ile bir firmadan alım yapılmasının sağlanması” amacı için olduğu iddia edildi.


KIBRIS TV’de Hasan Hastürer’in sunduğu programa telefonla bağlanarak iddiaları yanıtlayan Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, ertelemenin nedeninin 4 firmanın talebi doğrultusunda olduğunu söyledi.

  Arıklı ayrıca eldeki akaryakıtın 28 Haziran’a kadar yeterli olduğunu ancak risk alamayacaklarını ifade ederek TPIC’ten 36 bin ton yakıt alınacağını açıkladı.


Aynı programa telefonla bağlanan Cumhuriyet Meclisi Sayıştay Komitesi Başkanı Salahi Şahiner, 220 bin tonluk akaryakıt ihalesinin en büyük ihale olduğunu belirterek erteleme kararıyla “gelmiş geçmiş bütün yolsuzluklardan daha büyük bir yolsuzluğa teşebbüs ediliyor” dedi.


İhaleye teklif veren Kaptan Ulus Göker de, ihaleye katılan kişilerle görüştüğünü belirterek Kimsenin talebi olmadan ihale uzatıldı” iddiasında bulundu.

MİK, ertelemeyi duyurdu


Merkezi İhale Komisyonu (MİK) internet sayfasında akaryakıt ihalesinin ertelendiğini duyurdu.


 220 bin ± 10% Metrik Ton (1 Yıllık) Akaryakıt ( Fuel-Oil )Temin ve Taşıma İhalesi teklif kabulü için tahmini değer 6 milyon 610 bin dolar olarak belirlendi.


KKTC’de tescilli yerli şirketler (M.Ş.) veya yabancı şirketler (Y.Ş.) ile KKTC’de kurulmuş olmayan iktisadi işletmelerin ihaleye katılabileceği belirtildi.


Erteleme duyurusu ise şöyle belirtildi:

  “Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na ait 157/2021 sıra no’lu ve 14/06/2021 tarihinde kapanacak olan “220,000 ± 10% Metrik Ton (1 Yıllık) Akaryakıt ( Fuel-Oil )Temin ve Taşıma İhalesi” ile ilgili ihale; İhale Makamının istemi üzerine , 24 Haziran 2021 Perşembe günü saat 10.00’a ertelenmiştir. Ertelemeden dolayı geçici teminat mektubunun süresi de en az 09.08.2021 tarihli olacaktır. İlgililere duyurulur”.


İhaleye katılacakların 29 Temmuz’a kadar süreli 150 bin TL’lik geçici teminat mektubu da sunması gerekiyor.


İhale şartnamesi KIB-TEK veznelerine yatırılacak 3 bin TL+KDV makbuzu karşılığında KIB-TEK Satın Alma Şube Amirliği’nden temin edilebiliyor.

Arıklı: MİK bu zamanı vermese mahkemeye gidip ara emri alabilirlerdi


Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, akaryakıt ihalesinin ertelenmesinin sebebinin 4 firmanın talebinden kaynaklandığını söyledi.


Arıklı, 4 firmanın Merkezi İhale Komisyonu’na başvurarak “orijinal evrakları zamanında yetiştiremeyecekleri için 10 gün erteleme” istediklerini ifade ederek bu talep doğrultusunda MİK’in KIB-TEK’ten görüş istediğini belirtti.

  Arıklı, şöyle dedi:

  “Merkezi İhale Komisyonu, KIB-TEK görüşü doğrultunda bu talebe ‘hayır’ deseydi, ihaleyi iptal etmek veya durdurmak için ara meri başvurusu alınabilirdi.


MİK, firmaların talebi doğrultusunda KIB-TEK’e durumu sordu. KIB-TEK de akaryakıtta eksiklik olmadığını, ülkede sıkıntı olmayacağını, 10 günü kaldırabileceklerini söyledi. Bu nedenle MİK, ertelemeyi kabul etti.


Ara emri alınırsa, aylarca sürecek bir sıkıntı ile baş başa kalabileceğimiz ve ülkeyi karanlığa boğabileceğimiz gerekçesiyle ihale 10 gün ertelendi.


Bir grup var ki bu kurumu kene gibi emiyor. O ranttan vazgeçmek istemiyorlar. 38.8 dolarlık ihaleyi kazanmışlarken iptal ettim. Bunda fiyatın ne kadar düşeceğini göreceğiz”.


Yakıtın menşei ve taşıma opsiyonunun şartnameden kaldırılması, menşei bilinmeyen yakıtın sisteme dahil olma tehlikesiyle ilgili Arıklı, yakıt menşei ve taşıma opsiyonunun teknik şartnameden kaldırılıp, ihale şartnamesine konulduğunu söyledi.

banner134

“TPIC’ten daha önce de alım yapıldı”


TPIC’ten yakıt alımı yapılmasının planlandığı yönündeki iddialarla ilgili Erhan Arıklı, KKTC ile Türkiye Enerji Bakanlıkların daha önce yaptığı protokolü anımsattı. Protokol gereği alt kuruş olan TPIC’ten daha önce de yakıt alındığını belirten Arıklı, “Hikaye uydurmaktan vazgeçsinler. Yakıt ihalesi 38.8 dolarken iptal ettim. 4.8 dolar indirimle 34 dolara TPIC’ten bir defaya mahsus yakıt aldık. 4.8 dolarlık indirimi bile kapatmaya çalışıyorlar. KIB-TEK’in 115 bin dolarlık kârını örtbas etmeye çalışıyorlar. Çünkü vatandaş soracak. ‘Yıllarca 38.8 dolara taşıttığınız yakıtı Arıklı daha aşağı düşürecekse, siz niye yapmadınız?’ diyecek. Vatandaşa bunu sordurmamak için de ‘TPIC devlet kuruluşu değil, özel firma, getirdiği mal analiz edilmedi’ gibi türlü türlü iddialar yapılıyor”.

Ertelenen akaryakıt ihalesine TPIC’in katılıp katılmayacağını bilmediğini, bunun onların kararı olacağını ifade eden Arıklı, “TPIC yıllarca KKTC’ye, TC-KKTC Enerji Bakanlıkları arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda akaryakıt taşımıştır. Birileri rant sağlayabilmek için TPIC ile yapılan anlaşmayı iptal etti. Özel bir firmaya ihale yolu ile verdi. Daha sonra yakıt ihalesini 32 dolardan alıp 38 dolara çıkardı” diye konuştu.

Arıklı, elinde TPIC’in 32 dolarlık teklifi olduğunu ifade etti.

“TPIC’ten 36 bin ton yakıt alınacak”


İhalenin 24 Haziran’a ertelenmesi sonucunda bu 10 günlük sürede akaryakıt alımı yapılması konusundaki görüşünü belirten Arıklı, eldeki akaryakıt 28 Haziran’a kadar yeterli olduğunu ancak risk alamayacaklarını söyledi.


TPIC’ten 36 bin ton yakıt alınacağını kaydeden Arıklı, “2016 yılında Türkiye - KKTC arasında imzalanan protokol nedeniyle Bakanlar Kurulu’nda karar üretildi” dedi.

Göker: TPIC’e altın tepside yakıt sunuldu


KIB-TEK’in 220 bin tonluk yakıt alım ihalesine teklif veren Kaptan Ulus Göker, ihalenin ertelenmesine tepki gösterdi.


İhaleye katılan kişilerle görüştüğünü kaydeden Göker, ihaleye katılanların hiçbirinin uzatma talebinde bulunmadığını söyledi.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın takımının küme düştüğünü ve Bakan’ın yanlış bilgilendirildiğini savunan Göker, şöyle devam etti:


“İhalede bahsedilen 38.80 dolar, 2019 yılında çıkılan ihaledeki rakamdı. Akdeniz bölgesi içindeki navlun değerlerine denk gelen rakamdı. Ancak bu rakam 2019 yılında kaldı. Bu rakamı tekrar telaffuz etmenin nedeni nedir? Biz teklif attığımızda 28 dolar rayiç bedeli ve 34 dolara KIB-TEK’in TPIC’ten aldığı yakıt vardı.


Ben ihaleye 32.48 dolarlık teklif attım Yani 1.52 dolar daha ucuza resmi teklif verdim. Teklifimde 4 günlük demuraj bedeli ile 2 buçuk milyon dolarlık teminat mektubu da vardı. Fakat yakıt alınan TPIC şirketi hiçbir şekilde teminat mektubu vermeden, demuraj hesabı da yapmadan, direk tahliyesini gerçekleştirdi. Ben 32.48 dolardan teklif atarken, türlü riskler almış oldum. TPIC firmasının ise hiç başı ağrımadı, ona altın tepside yakıt 34 dolara sunuldu”

“Aslında 38 dolara yakıt almışsınız ama farkında değilsiniz”


“KIB-TEK’e yakıtın pahalıya alınmasının hesabını kimin soracak” diye soran Göker, şu şekilde devam etti:


“Kuruma yakıt alırken tankların içindeki su miktarı neydi? Analizlerle sabitlenmiş olan 50 tona yakın su vardı. Bu suyun parası 22 bin dolar ederdi. ‘34 dolara yakıt aldım’ diye alkış yaparken, bir bakıyorsunuz aslında 38 dolara almışsınız ama farkında değilsiniz. Yakıt tanklarına su koymuşsunuz. O su jeneratörlere gittiğinde ne olacak? Arıza çıkınca bedeli kim ödeyecek? Gene bizim vatandaş mı ödeyecek?”

“Kimsenin talebi olmadan ihale uzatıldı”


TPIC’in bugüne kadar ihalelere hep yüksek fiyatta teklif verdiğini söyleyen Göker, söz konusu firmanın araştırılmasını talep etti.


Göker, TPIC’in yakıt alımı için hazır olduğunu ve 36 bin ton yakıtın tanklarında bekletildiğini daha önce de ifade ettiğini belirterek “Kimsenin talebi olmadan ihale uzatıldı. Ben bu ihaleye aralık ayından beri hazırlanıyorum. Şartname alıyorum. Teminat mektubu alıyorum. 100 bin TL’ye yakın masraf yaptım. Bunu kimden talep edeyim?” diye sordu.


TPIC ile KIB-TEK’in yapacağı anlaşmadaki fiyatın altında yakıtı teslim etmeye hazır olduğunu ifade eden Göker, “hodri meydan” dedi.

Şahiner: Gelmiş geçmiş bütün yolsuzluklardan daha büyük bir yolsuzluğa teşebbüs ediliyor


Cumhuriyet Meclisi Sayıştay Komitesi Başkanı Salahi Şahiner, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’ya çok ağır eleştirilerde bulundu.


Şahiner, şöyle konuştu:


“Sayın Arıklı meclise girdiğinden beri sürekli olarak KIB-TEK’teki yolsuzlukların üzerine gideceğini söyledi. Ancak hepimizi kandırdı. Ben Sayıştay Komitesi’nin gündeminde bulunan 140 dosyayla ilgili üzerime düşen görevi yaptım. Başsavcılık, Sayıştaylık ve Ombudsman’la gerekli yazışmaları yaptım. Mali Polis araştırmalarını yapıyor.


KIB-TEK’e 220 bin tonluk akaryakıt alımı ihalesi adanın en büyük ihalesidir. Ancak bugün gelmiş geçmiş bütün yolsuzluklardan daha büyük bir yolsuzluğa teşebbüs ediliyor.


Akaryakıt ihalesi 100 milyon dolarlık bir ihaledir. Yani kurum, imzalanacak olan anlaşmayla 100 milyon dolar ödeme yapacak. Yasaları, anayasayı hiçe sayan, devlet teamüllerini bilemeyen, elektriğin ‘e’sinden anlamayan sayın Arıklı ve ekibi, organize bir şekilde bu süreci baltalamaya ve kurumu zarar ettirmeye çalışıyor. Belli ki, belli başlı odaklara da bu işi yedirmeye çalışıyor. Ama biz bunu yedirtmeyeceğiz”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75