banner6

Akaryakıt kavgası büyüyor!

banner37

KIB-TEK’e ait santrallerde kullanılmak üzere ihalesiz olarak alınan ve ülkede ciddi tartışmalara neden olan akaryakıtla ilgili iddialar havada uçuşurken, kavga daha da alevlendi. Kurum yöneticilerinin “yakıtın kalitesinde sorun yok” demesine rağmen, konunun uzmanları ve ilgili sendika bunun aksini savunuyor. EL-SEN, konuyla ilgili “büyük” eylem planlıyor ve bu konuda görüş alışverişi için bölge belediyeleri, sivil toplum ve halk temsilcileriyle bugün bir araya geliyor

Akaryakıt kavgası büyüyor!
banner99

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) ait santrallerde kullanılmak üzere ihalesiz olarak alınan ve ülkede ciddi tartışmalara neden olan akaryakıtla ilgili tartışmalar günden güne alevleniyor.

Santrallerde meydana gelen birçok arızanın bu yakıttın “kirli” olmasından kaynaklandığı iddia ediliyor, etrafa yayılan kara dumanlar yüzünden de bölge halkının zehirlendiği belirtiliyor.

Sürecin başından beri yakıtın kalitesizliğini savunan Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), bu yakıtın halk sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle “büyük” eylem hazırlığı başlattı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz,  yaşanan arızalar, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayer Yarkıner de “kirli” yakıtın makinelere verebileceği zararlar hakkında bilgi verdi.

Büyükyılmaz, alınan yakıtın kükürt oranında bir sıkıntı olmadığını savunarak, sorunun yağ ve su oranında  olduğunu söyledi.

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayer Yarkıner’in açıklamaları ise konuya ayrı bir boyut kazandırdı.

Yarkıner’e göre, KIB-TEK’e alınması gereken yakıt, makinelerin speklerinde yazılı olan yakıt olmalı ve ne alınan yakıt, ne de şartnamede yazılı olan yakıt türü doğru. 

Büyükyılmaz: Jeneratörlerde bir sıkıntı olsa akım üretemezdik

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, enjektörlerin 45 bin saatte bir değişmesi gerektiğini ve bunların bakımlarının yapılıp, geri takıldığını ifade etti.

Bunun, yakıt kirliliğinden kaynaklanabileceğinden söz eden Büyükyılmaz, şöyle konuştu:

“Şu anda jeneratörlerde bir sıkıntı olsa akım üretemezdik.

Şu anda Teknecik Elektrik Santrali’nde bulunan bir termik santralin su borusu patlamıştır. Bu normaldir.

1993’te kurulan makinelerdir bunlar ve 28 yıllık bir geçmişleri vardır. Yorgun, yorulmuş makinelerdir.

Bu buhar tribünlerinin su borusu patlar ve değişir. Bu normal bir olaydır.

Bunun da yakıta bağlandığını gördüm ve bu da ilginç bir olaydır. Bunun tamiri de yapıldı.” 

“Ara emri, yürütmenin kararının yanlış olduğuyla ilgilidir”

Mahkemenin ara emrini dile getirenlerin spekülasyon yarattığını belirten Büyükyılmaz, bu kişilerin konuyu başka yere çekmeye çalıştığını kaydetti.

Büyükyılmaz, ara emri kararının yürütmenin kararının yanlış olduğu, dolayısıyla verilmiş bir karar olduğundan söz ederek, “Yani Bakanlar Kurulu’nun 2016’da iki Enerji Bakanı’nın yapmış olduğu protokole dayanarak almış olduğu yakıt alımları ile ilgilidir. 24’üncü madde, protokole cevap vermemesi hususunda da mahkeme ara emri vermiştir. Bunun kirli yakıtla uzaktan yakından ilgisi yoktur” dedi.

“Bu yakıt geldi, kullanıldı ve bitti”

Yakıt sıkıntısı olmadığından söz eden Büyükyılmaz, yakıt ihalesinin 20 Eylül tarihinde kapanacağını, bu ihaleye de firmaların katılacağını belirtti. 

Kirli yakıt konusuna da değinen Büyükyılmaz, şöyle devam etti:

“Sonuçta biz, Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkarırken, çıkan karar yakıttaki kükürt oranının yüzde 1’in altında olmasıdır.

Bakanlar Kurulu bu konuda bir karar üretir ve bize gönderir. Çünkü bunlar elden teklif alımlarıdır. Genel yakıt analizleri alınır ve kontrol edilir.

Bugüne kadar son gelen yakıt haricindeki yakıtın tamamının bütün analiz değerleri buna uymuştur.

Son gelen yakıtın kükürt oranı 0,7 ya da 0,8’dir. Yani kükürt oranı konusunda bir sıkıntı yoktur.

Yakıt içerisinde atık yağ oranı ve kısmi su oranı, çıkan analizlerde mevcuttur.

Bunlarla ilgili de cezai müeyyideler ne ise onlar uygulanır.

Bu halk sağlığına zararlı değildir.

banner134

Bu, mevcut makinelerin kullanımda su ve atık yağın olması nedeniyle çalışmada sıkıntı yaratabilir. Ancak bunlar da büyük rakamlar değildir.

Çünkü zaten 12 bin ton akaryakıt 12 günlük akaryakıt demektir. 

Bu akaryakıt zaten kullanılmış ve bitmiştir.

Bu yakıt geldi, kullanıldı ve bitti.”

Yarkıner: Kaliteli yakıtın nasıl olması gerektiğini kimse sormuyor

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayer Yarkıner, KIB-TEK’in ciddi bir suistimal içerisinde olduğunu söyledi ve bu konuda hiçbir tarafın kusursuz olmadığını ifade etti.

Yarkıner, şunları kaydetti:

“KIBRIS Gazetesi’nde 20 Mayıs’ta yayımlanan bir haber vardı.

O dönemde yakıtın kirli olduğundan söz edilmişti.

Geçen sene alınan yakıttan kaynaklı 20 Mayıs’ta dizel santrallerden 5 tanesi çalışmıyordu. Bir tanesinin biyel kolu kırıktı, bir tanesinin enjektörü kırıktı dediler. Bugüne kadar hâlâ o makineler çalışmıyor.

Bir sene önce bu yakıt alındı ve 440 bin TL ceza kesildi. Ama bir makinenin bugün ihalede bakım fiyatı 25 milyon TL’dir. 

Bu durum ise ne iktidarın, ne bakanın, ne muhalefetin, ne de sendikanın umurundadır.

Kaliteli yakıtın nasıl olması gerektiğini kimse sormuyor.

Rant çevresi vardır ve biz de bunun ne yazık ki oyuncağı olduk.

Bu makinelerde, bu kötü yakıt bilinçli kullanılıyor. Ne şartnamedeki yakıt doğrudur, ne de alınan yakıt doğrudur.

Alınması gereken yakıt, makinelerin speklerinde yazılı yakıttır. Bunu kimse dillendirmiyor.

Bu yakıt alımında teknik şartname de önemli değildir. Önemli olan makinelerin speklerine uygun yakıtın alınmasıdır.

Biz makinelerin speklerine uygun bir yakıt alınmadığını iddia ediyoruz.”

“KIB-TEK’te temiz eller operasyonunun acilen başlaması gerekiyor”

KIB-TEK’te “temiz eller” operasyonunun acilen başlatılması gerektiğini savunan Ayer Yarkıner, KIB-TEK’in hunharca soyulup, herkesin de buna göz yumduğunu iddia etti.

Yarkıner, KIB-TEK’in soyulmasına, içerideki işbirlikçilerin de alet olduğundan söz ederek, şöyle konuştu:

“Dürüst ve çalışkan insanlar KIB-TEK’te görev almazsa bu sorunlar çözülmez.

Şu anda sayaç yok. Yetkililer sayaç alacağına, gerçek değerinin üzerinde ihalelere çıkarak kurumu zarara uğratıyor. Kimse bunu sorgulamıyor.

Makine bakımları dışarıda yapılıyor. Halbuki bu bakım için KIB-TEK’in personeli, mühendisleri vardır. Bu insanlar bu bakımı yapmamakla, kurumu daha da zarara sokuyor.”

“Rapor ortada yok”

KIB-TEK’le ilgili meclisteki araştırmanın sonuçlanmadığını belirten Yarkıner, “Bir yılı geçti rapor ortada yok. Bunu sonuçlandırmayan insanlar, meclisteki soruşturmaların da içinde yer alan insanladır. Niçin sonuçlandırmıyorlar? Nasıl bu kadar hunharca KIB-TEK’i yok etmeye göz yumuyorlar?” diye sordu.

“Makinelerde kullanılması gereken yakıt, hiç gündeme getirilmiyor”

Makinelerde kullanılması gereken yakıtın ne olduğunun hiç gündeme getirilmediğini anlatan Ayer Yarkıner, sadece “şartnamede budur” denildiğini söyledi.

Yarkıner, şartnamedekinin de doğru olmadığını ifade etti ve şartnameye göre akaryakıt alındığında da makinelerin kırıldığını kaydetti.

İki makinenin yakıttan kaynaklı kırıldığını belirten Yarkıner, “Her biri 17.5 megawattır. Yıllık kayıp her birinden 150 milyon TL’dir. İkisi de 300 milyon TL’dir. Ancak bu kimsenin umurunda değil” dedi.

“40 milyon dolarlık bir maliyet”

KIB-TEK’e 2007’de makine ve santraller alınmaya başlandığından söz eden Ayer Yarkıner, şunları anlattı:

“2018’e kadar 8 tane makine alındı.

2018’de artık KIB-TEK makinelerini aldı ve artık üretime geçip para kazanacak.

2018’de bir senaryo yaratıldı ve “egzoz bacası sistemi” kurmamız gerekiyor dendi.

Bu arıtma sistemi 40 milyon dolara yakındır.

Ben, kirli yakıt aldığım sürece bu sistem zaten görev yapmayacak. Çünkü belli speklere göre çalışır.

Buna rağmen kirli yakıt alıyorlar, bu kirlilikten kurtulmak için egzoz gazı arıtma sistemi kurmamız lazım. Ben egzoz gazı arıtma sistemi kurmak için 40 milyon dolar vereceğim ancak çalışmayacak.

KIB-TEK’in cebinden 40 milyon dolar daha gidecek ve KIB-TEK hiçbir zaman ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretemeyecek.

Ardından 2018’e kadar dizel santral alındı. 2018’de de dediler ki aldığımız bu santralleri gaza çevirelim.  Bunun maliyeti ise 137 milyon dolardır. Bunlar alınırken neden düşünülmedi. Alındı, alındı, 2018’e gelindi, fikir değiştirildi.

Burada başka kusurlar aramak gerekir.”

EL-SEN, eylem hazırlığında

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), bugün Çatalköy’de bir toplantı gerçekleştirerek, “büyük” bir eylem için bölge halkı temsilcileriyle fikir alış verişinde bulunacak.

Toplantı, saat 09.00’da Çatalköy Belediyesi’nde yer alacak.

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç yaptığı yazılı açıklamada, aylardır Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK), ihalesiz ve yasa dışı bir şekilde aldığı yakıtın ne kadar kötü olduğunu vurguladıklarını belirterek, bu yakıt yüzünden başta Teknecik Elektrik Santrali çalışanları olmak üzere tüm halkın sağlığıyla oynandığını, aynı zamanda Teknecik’teki jeneratörlerin de zarar gördüğünü belirtti.

Özkıraç, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun yasa dinlemez tavrı kadar ülke değerlerine olan sevgisizliği, bizi felakete doğru sürüklemektedir.

Özellikle alınan yakıtın nereden geldiğinin dahi bilinmemesi, KIB-TEK müdür muavinlerinden bir tanesinin mahkemede yakıtın kötü olduğunu itiraf etmesi, yine mahkemenin de ara emri kararı vererek, gelen yakıtın kötü olduğunu resmen ilan etmesi, açıkça gelmekte olan felaketin habercisidir.

Hal böyleyken ve ortada Lübnan’daki patlamaya neden olan yakıtla ilgili çok ciddi iddialar varken, Arıklı’nın bir padişah endamıyla hareket etmesi ve hükümet ortaklarının da bu konuya sessiz kalması tam bir rezalettir.”

Özkıraç, Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası olarak “kirli oyuna” dur demek için bugün bir toplantı gerçekleştirerek, büyük bir eylem için bölge halkı temsilcileriyle fikir alışverişinde bulunacaklarını duyurdu.

Özkıraç, toplantıya, Çatalköy Belediyesi, Esentepe Belediyesi, çevre bölge halklarının temsilcileri ve çevreye duyarlı sivil toplum örgüt temsilcilerinin katılacağını ifade etti.

Özkıraç, eylem planının bugünkü toplantının ardından kamuoyu ile paylaşılacağını, kötü ve tehlikeli yakıtın alınmaması için gerektiği takdirde süresiz grev koymaktan da kaçınmayacaklarını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104