banner6

Akaryakıt out, elektrik in!

banner37

Akaryakıt fiyatlarının her geçen gün artması, vatandaşları uygun fiyatlı elektrikli araçlara yöneltti

Akaryakıt out, elektrik in!
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Müslüm BAYUK

İLGİ GİDEREK ARTIYOR… Elektrik ile çalışan araçların satışlarında ciddi bir artış var. Akaryakıt fiyatlarındaki sürekli artış vatandaşı arayışa itti. Özellikle ikinci el satılan Nissan Leaf marka araçlar alıcıların gözdesi konumunda. Evinde solar enerji olanlar için elektrikli araç bir nevi bedavaya seyahat anlamı taşıyor. 2022 satışları incelendiğinde bu fark hemen görülebiliyor. Şu anda ikinci el olarak piyasada satılan Nissan Leaf araçlar Ocak 2022’de sadece 2 adet satılırken, aralık ayındaki satış sayısı 29’a yükseldi. Bu grafik artmaya devam ediyor.

100 TL’LİK ELEKTRİKLE FUL ŞARJ… Elektrikli araçlar konusunda sosyal medyada grup açan Mustafa Gürkut, özellikle evlerinde elektrik paneli olan insanların elektrikli araçlara hızlı bir şekilde yönlendiğini belirtti. Elektrikli araçların yakıt anlamında akaryakıt ile çalışan araçlara göre çok daha avantajlı olduğunu belirten Gürkut, “Yaklaşık bir araç 100 TL’lik elektrik bedeli ile full şarj olabiliyor ve yaklaşık 250-300 kilometre yol alınabiliyor” diyerek elektrikli araçların en önemli tercih sebebini ortaya koydu. İkinci el araç satıcıları da bunu doğrulayarak, özellikle evlerinde ya da işlerlerinde güneş paneli olan vatandaşların bu araçları tercih ettiğine vurgu yaptı.

   İkinci el oto galeride önemli bir değişim göze çarpıyor. Elektrikli araba kullanımı konusunda hızla yükselen bir trend var.

   Sıfır araçlarda elektrikli modellere yönelim hakim. Ancak elektrikli sıfır araçların fiyatlarının nispeten yüksek olmasından dolayı tüketici daha çok ikinci ele yönlenmiş durumda.

   2022 satışları incelendiğinde bu fark hemen görülebiliyor.

   Şu anda ikinci el olarak piyasada satılan Nissan Leaf araçlar yılın ilk ayında sadece 2 adet satılırken, aralık ayındaki satış sayısı 29’a yükseldi. Bu grafik artmaya devam ediyor.

   Elektrikli araçlar konusunda kendini geliştirmiş olan ve hatta sosyal paylaşım sitesi facebook’ta elektrikli araçlarla ilgili bir de grubu yöneten Mustafa Gürkut, özellikle evlerinde elektrik paneli olan insanların elektrikli araçlara hızlı bir şekilde yönlendiğini anlatıyor.

   Elektrikli araçların yakıt anlamında akaryakıt ile çalışan araçlara göre çok daha avantajlı olduğunu belirten Gürkut, “Yaklaşık bir araç 100 TL’lik elektrik bedeli ile full şarj olabiliyor ve yaklaşık 250-300 kilometre yol alınabiliyor” diyerek elektrikli araçların en önemli tercih sebebini ortaya koydu.

   KIBRIS’a konuşan ikinci el araç satıcıları Ömer Soyer ve Kamil Aydıç da elektrikli araçlara ilgilinin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, özellikle evlerinde ya da işlerlerinde güneş paneli olan vatandaşların bu araçları tercih ettiğine vurgu yaptı

  

“Nissan Leaf en ideal seçenek”

   Facebook’ta ‘Elektrikli Araç Kıbrıs’ grubunun kurucularından Mustafa Gürkut, KKTC’de bulunan elektrikli araçların yüzde 70-80’lik bir bölümünün Japonya’dan gelen Nissan Leaf olduğunu söyledi. Gürkut, en ideal fiyata ve pil kapasitesine sahip olduğu için daha çok tercih edildiğinin altını çizdi.

   Gürkut, 2022 yılının aralık ayından sonra elektrikli araçların daha fazla tercih edildiğini, o yüzden ülkemize son zamanlarda daha çok geldiğini dile getirdi.

   Kıbrıs’a gelen araçlardan birçoğunun pil kapasitesinin 40 KW olduğunu dile getiren Gürkut, aracın alımıyla birlikte bagajında bulunan şarj aletiyle kolay bir şekilde şarj edildiğini anlattı.

   İnsanların ilk sorusunun arabayı nerede şarj edebilecekleri konusu olduğunu belirten Gürkut, bu araçları evlerdeki prize takıp şarj edebileceğini öğrenen vatandaşların olumlu şekilde etkilendiğini anlattı.

   İkinci sorunun ise arabanın ne kadarlık bir ücretle şarj edildiği konusu olduğunu ifade eden Gürkut, ortalama 100 TL’lik bir elektrik parası ile aracın kullanımına bağlı olarak 220 km’lik bir menzile sahip olduğunu dile getirdi. Bu ücretin benzinli bir araç ile minimum 300 TL’lik bir yakıta tekabül ettiğini vurgulayan Gürkut,

benzin fiyatlarındaki sürekli artışının elektrikli araçların tercih edilmesinde önemli bir etken olduğunu vurguladı.

   Gürkut, KKTC’de faaliyet gösteren iki firmanın 51’e yakın şarj istasyonunun olduğunu da sözlerine ekledi.

“Benzin fiyatındaki artış vatandaşı elektrikli araca yöneltiyor”  

   Oto galeri sahibi Kamil Aydıç da özellikle benzin fiyatlarındaki sürekli artışlar nedeniyle elektrikli araçların alımının arttığının altını çizdi. Bu noktada en çok tercih edilen aracın Nissan Leaf olduğunu söyleyen Aydıç, “Bu araç hem şarjlıyken gidilen mesafe olarak hem de en uygun araç olduğu için ilk sırada tercih ediliyor” dedi.

   Aydıç, bir günde 250-300 kilometre gibi uzun yol yapmayan kişilerin elektrikli araç seçiminin çok mantıklı olduğunu belirterek, “İnsanların evlerinde arabayı şarj edebilecek yerleri varsa bu tip araçlar çok mantıklı bir tercih olur” diye konuştu.

   Bu tip araçların sekiz buçuk saatte şarj olduğunu ifade eden Aydıç, yapılan şarj ile yaklaşık 250-300 km yol kat ettiğini vurguladı.

“Evinde güneş enerji sistemi bulunan kişilerin ilk tercihi”

   Galerici Ömer Soyer de elektrikli araçlara karşı ilginin son zamanlarda arttığını vurguladı. Soyer, özellikle evlerinde güneş enerji sistemi kuran vatandaşların tamamıyla elektrikli araçlara yöneldiğini ve bunun çok mantıklı bir tercih olduğunu kaydetti.

   Hızlı bir şekilde bu yöne bir yönelim olduğunun görüldüğünü ifade eden Soyer, daha fazla şarj istasyonlarının kurulması gerektiğine vurgu yaptı. Ülkenin alt yapısının sağlam olmamasının bir dezavantaj olduğunu dile getiren Soyer, “Bu sorun hallolur ve daha fazla şarj istasyonu kurulması halinde bu araçlar çok daha fazla tercih edilecektir. Sorunsuz bir şekilde alan kişiler d

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2023, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104