banner6

Akaryakıt sorunu 24 Aralık’a kadar son bulacak

banner37

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, gelen ve gelecek olan yakıtların ülkenin akaryakıt ihtiyacını karşılayacağını ifade etti:

Akaryakıt sorunu  24 Aralık’a kadar  son bulacak
banner150 banner150 banner151 banner152

Ahmet UÇAR

Son bir haftadır ülkede yaşanan akaryakıt krizi sonunda aşılıyor. Bir haftadır işine gücüne gidebilmek için arabasına yakıt bulmak için akaryakıt istasyonları arasında mekik dokuyan vatandaşlar, aynı sıkıntıyı bu hafta da yaşamamak için dün de benzin istasyonları önünde uzun kuyruklar oluştururken, yakıt taşıyan tankerlerde istasyonlar arasında yoğun mesai yaptı.

KIBRIS’a konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, gelen ve gelecek olan yakıtlarla ülkemizin yakıt ihtiyacının karşılanacağını belirterek, 24 Aralık’a kadar sadece bir ithalatçı tarafından 5 gemiden oluşan akaryakıtın ülkemize getirtileceğini kaydetti.

Akaryakıt krizinin yaşanmasındaki esas sorunun dünya piyasasındaki lojistik sıkıntılardan kaynaklandığını dile getiren Aşıkoğlu, dünya çapında firmaların ürün getirecek gemi bulamadığını, ülkemizde yaşanan akaryakıt sorununun da buna bağlı olarak yaşandığını ifade etti.

Aşıkoğlu, geçtiğimiz haftalarda hem bu nedenden hem de fırtınalı havalardan dolayı gemilerin gelmesinde gecikme yaşandığına işaret ederek, ayrıca şirketlerin küçük gemi bulmalarından dolayı ülkeye gelen akaryakıtın da az miktarda olduğunu açıkladı.

Ülkemizde ithalatçı firmaların fiyat düzenlenmesinin 4-5 günde bir yapılmasını talep etmeleri konusunda da konuşan Aşıkoğlu, dövizdeki dalgalanmaların bu firmaları olumsuz etkilediğini ve zarara soktuğunu, fiyat ayarlamalarının daha erkene alınmasının onlar için iyi olacağını söyledi.

banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110