Akaryakıta 2 ay içinde 4. zam

banner37

Bakanlar Kurulu, borsadaki yükseliş nedeniyle akaryakıt fiyatlarına bugünden geçerli olmak üzere 30 kuruş ile 51 kuruş arasında zam yaptı. Fiyat İstikrar Fonu’nun kontrolsüz ve amaca hizmet etmeyen yerlerde kullanılması nedeniyle fon kaynakları yetersiz kaldığı için akaryakıt zammı vatandaşa yansıtıldı

Akaryakıta 2 ay içinde 4. zam
banner8

Doğan SAMER

98 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN 7.60 TL, 95 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN 7.45 TL… Borsadaki ve dolar kurundaki yükseliş, ekonomik dengeleri alt üst etti. TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesi, piyasaya pahalılık olarak yansıdı. Bu durumda ardı ardına gelen zamlar, zaten ekonomik çıkmaza giren vatandaşı daha da beter hale getirdi. Akaryakıta 7 Mayıs’ta, 28 Mayıs’ta ve 21 Haziran’da yapılan zamma, bir zam da dün geldi. Bakanlar Kurulu, bugünden itibaren geçerli olan zamlı fiyatları, Resmi Gazete’de yayımladı. Buna göre, 98 oktan kurşunsuz benzin 7,09 TL’den 7.60 TL’ye, 95 oktan kurşunsuz benzin 6.96 TL’den 7.45 TL’ye, Euro Dizel 6.52 TL’den 6,91 TL’ye, Gazyağı 6.37 TL’den 6.67 TL’ye yükseldi.

“BU FONUN GELECEĞİ DÜŞÜNÜLSEYDİ BUGÜN BU DURUMDA OLUNMAZDI”… Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Fiyat İstikrar Fonu’nun (FİF) bütün imkanlarını kullanarak zamları vatandaşa yansıtmamaya çalıştıklarını ancak FİF’teki imkanların tükendiğini söyledi. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu da, yıllar içinde bu fondaki kalemlerin başka yerlere kesildiğini ifade ederek “FİF’in kaynakları kalmadığı için zamları karşılayamadı. Burada planlı bir ekonomi yaratmak lazımdır. Hedefleri olan bir hükümete ihtiyacımız var. Bundan 3-5 sene önce bu fonun geleceği düşünülseydi bugün bu durumda olunmazdı” dedi.

Bakanlar Kurulu, akaryakıt fiyatlarına yaklaşık 2 ay içinde 4’üncü kez zam yaptı.

30 kuruş ile 51 kuruş arasında yapılan zam, Resmi Gazete’de yayımlanarak bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Yeni fiyatlara göre, 98 oktan kurşunsuz benzin 7,09 TL’den 7.60 TL’ye, 95 oktan kurşunsuz benzin 6.96 TL’den 7.45 TL’ye, Euro Dizel 6.52 TL’den 6,91 TL’ye, Gazyağı 6.37 TL’den 6.67 TL’ye yükseldi.

Bakanlar Kurulu, akaryakıta 7 Mayıs’ta, 28 Mayıs’ta ve 21 Haziran’da zam yapmıştı.

Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, akaryakıt zammıyla ilgili dün saatler süren bir toplantı gerçekleştirdi.

Borsadaki yükseliş nedeniyle akaryakıt fiyatlarına yapılan artışın halka yansıtılmaması ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanması için uzun süren hesaplamalar yapıldı ancak istenen sonuç elde edilemedi.

Akaryakıtta oluşan fiyat farkı, fondan karşılanamayınca, zam vatandaşa yansıtıldı.

Arıklı: FİF’teki imkanlar tükendi

banner134
Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, dünyada petrol fiyatlarının çok hızlı bir şekilde arttığını ve artmaya da devam ettiğini söyledi.

Akaryakıt tedarik eden firmaların, akaryakıtı dolar üzerinden aldığını ifade eden Arıklı, “Uzun zamandan beridir akaryakıta zam yapamamıştık. Fiyat İstikrar Fonu’nun (FİF) bütün imkanlarını kullanarak bu zamları vatandaşa yansıtmamaya çalışmıştık. Ama FİF’teki imkanlar da tükendiği için artık vatandaşa yansıtıldı” dedi.

Arıklı, vatandaşın zam tepkisinde haklı olduğunu belirtti.

Aşıkoğlu: Fonun geleceği düşünülseydi bugün bu durumda olunmazdı

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Fiyat İstikrar Fonu’nun birçok kalemi olan ve birçok yere para aktarılan bir oluşum olduğunu ifade ederek yıllar içinde bu fondaki kalemlerin başka yerlere kesildiğini söyledi.

FİF’in kaynaklarının kalmadığını belirten Aşıkoğlu, “Fon çok zor bir durumdadır. Dolayısıyla tüp ve akaryakıt zammını karşılayamadı ve bu durum vatandaşa yansıtıldı. FİF’in 10 senelik bir mazisi var ve giderek kırpıldı hiçbir derinliği yoktur. Derin bir kaynağı olan bir fon değildir. Fondaki miktar çok azdı, zamları karşılayamadı. Burada planlı bir ekonomi yaratmak lazımdır. Hedefleri olan bir hükümete ihtiyacımız var. Bundan 3-5 sene önce bu fonun geleceği düşünülseydi bugün bu durumda olunmazdı” dedi.

Coşkun: Borsa ciddi yükselişte, FİF artışı karşılayamadı

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Akaryakıt Birim Sorumlusu Mehmet Coşkun, akaryakıt fiyatlarına 15 günde bir düzenleme yapıldığını ifade ederek günlük Akdeniz Borsası’nın ve Merkez Bankası’nın dolar satış kuru alınarak hesaplamalar yapıldığını söyledi.

15 günün ortalamasının alınarak ilgili kalemler olan rıhtım harcı, belediye tartı ücreti, turizm teşvik fonu, fiyat istikrar fonu, şirketin kârı, gümrük vergisi, bayi kârı, KDV de eklendiğinde fiyatlarda artış olduğunu belirten Coşkun, arz ve talep dengesinin borsada ciddi yükselişe neden olduğunu ifade etti.

Coşkun, zam yapmamak için bu fiyat artışını Fiyat İstikrar Fonu’nun (FİF) dengelemesi gerektiğini ancak fonun, şu an bu durumda olmadığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75