Akaryakıta bu akşamdan itibaren yine zam geliyor

banner37

Maliye Bakanı Serdar Denktaş düzenlediği basın toplantısıyla bu geceden itibaren akaryakıta yine zam yapılacağını açıkladı.

Akaryakıta bu akşamdan itibaren yine zam geliyor
banner90
banner99

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bugün akaryakıt ile ilgili düzenleyeceği basın toplantısını Başbakan Tufan Erhürman ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ile görüşme yapmak üzere ertelemesinin ardından akaryakıt ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı SerdarDenktaş, bu geceden itibaren benzin ve gazyağı fiyatlarının 10’ar, Eurodizel’in ise 5 kuruş artacağını açıkladı Kararın gece saat 12.00’den itibaren yürürlüğe gireceğini de duyurarak, son dönemlerde akaryakıtta bir düşüş ihtimali öngörmediklerini, döviz ve borsanın yükselmesiyle sürekli artışla karşı karşıya kaldıklarını kaydetti.

banner134
Denktaş, “civarımızdaki 42 ülkede asgari ücret açısından 17. sıradayız. Akaryakıt fiyatı açısından 3'üncü sıradayız” diyerek, 3-4 yıl önce akaryakıt ürünlerinden alınan Fiyat İstikrar Fornu oranının yüzde 40-45'leri olduğunu, bugün ise bunun çok altında olduğumuzu belirtti.

“Artışı durdurun diye bağıranlar iktidara gelse yine aynısı olacak”

Denktaş, açıklamasında şunları kaydetti:

“Borsa fiyatlarını etkileyemeyeceğimize göre bu artışın olması kaçınılmaz. Artışı durdurun geri alın diye bağıranlar iktidara gelse de aynısı olmaya devam edecektir. Dövizde yüzde 29.5 oranında artış oldu. Hükümet olarak akaryakıtı elimizden geldiğince en ucuza vermeye çalışıyoruz. Bunun üzerinden siyaset yapmak ucuz siyasetti. Türkiye'nin alacağı önlemlerle dövizde bir düşüş olursa fiyatlar da geriye doğru gider. Ama şu an maalesef öyle bir öngörümüz yok.”

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75