banner6

Akaryakıtta ‘fiyat düzenlemesi’ Bakanlar Kurulu’nun gündeminde

banner37

Akaryakıtta fiyat artışına yönelik önergenin Bakanlar Kurulu’na sunulduğunu açıklayan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, 95 oktan benzinin piyasaya sürüldüğünü belirtti. Firmalar da dün itibarıyla ‘limitli olarak’ akaryakıt istasyonlarına kurşunsuz 98 oktan benzin ve Euro dizel tedarikine başlandığını duyurdu

Akaryakıtta ‘fiyat düzenlemesi’ Bakanlar Kurulu’nun gündeminde
banner99

Ali ÇATAL

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, akaryakıtta fiyat artışına yönelik önergenin Bakanlar Kurulu’na sunulduğunu belirterek 95 oktan benzin taşıyan bir geminin gümrükten geçtiğini ve piyasaya sürüldüğünü açıkladı.

Akaryakıt tedariki yapan firmalar da, dün itibarıyla ‘limitli olarak’ akaryakıt istasyonlarına kurşunsuz 98 oktan benzin ve Euro dizel tedarikine başlandığını duyurdu.

Müsteşar Şahap Aşıkoğlu, dün ‘beklenenin aksine’ önceki günkü krize nazaran aman aman bir gelişmenin olmadığını kaydederek, akaryakıt dağıtım firmalarının talep ettiği fiyat artışına yönelik önergenin hazırlanarak Bakanlar Kurulu’nun dikkatine sunulduğunu ve akaryakıt fiyatlarında ‘düzenlemenin’ yapılmayı beklediğini söyledi.

Rekabet Kurulu’nun, önceki günkü kaosa neden oldukları ve rekabet koşullarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Kıbrıs Türk Petrolleri Ltd. (K-Pet) ve Altınbaş Petrol (ALPET) hakkında soruşturma başlattığını da kaydeden Aşıkoğlu, soruşturmanın sonucunun da kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

Aşıkoğlu, adı geçen firmaların tavrında hiçbir değişiklik olmadığı bilgisini de verdi.

banner134

Piyasada ‘yaygın kanının aksine’ 95 oktan benzin konusunda ‘krizden önce de’ sorun olduğunu ifade eden Aşıkoğlu, bu bağlamda akaryakıt istasyonlarının son iki gündür sadece 98 oktan benzin satmasının, ülkede ciddi bir kaosa neden olan ‘erken zam talebiyle’ herhangi bir ilgisinin olmadığını dile getirdi.

Aşıkoğlu, 95 oktan benzin taşıyan bir geminin gümrükten geçtiğini, yakıt analizinin yapıldığını, tanklarının boşaltıldığını ve 95 oktan benzinin piyasaya sürüldüğünü belirtti.

“Kurşunsuz 95 oktan benzinde sorun çözülmedi”

Kıbrıs Türk Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal, dün itibarıyla Kıbrıs Türk Petrolleri Ltd. (K-Pet) ve Altınbaş Petrol’ün (ALPET) ‘limitli olarak’ akaryakıt istasyonlarına kurşunsuz 98 oktan benzin ve Euro dizel tedarikine başladığını açıkladı.

Çağdal, dağıtım şirketleri K-Pet ile ALPET’in benzin istasyonlarına yakıt vermeyi durdurması üzerine ülkede yaşanan akaryakıt kriziyle ilgili yaptığı açıklamada, akaryakıt fiyatlarının tüm ülkelerde yükseldiğini, TL’nin de değer kaybettiğini kaydetti.

Çağdal, ülkeye gelen benzinin litreye yaklaşık 1 TL zamlı geldiğini, dolayısıyla şirketlerin de bu farkın pompa satış fiyatına hemen yansımasını talep ettiğini fakat talep karşılanmayınca satışı durdurduklarını söyledi.

Ülkeye gelen kurşunsuz 95 oktan benzin maliyetinin litrede yaklaşık 1 TL zamlı gelmesi üzerine dağıtım şirketlerinin benzin istasyonlarına yakıt vermeyi durdurduğunu dile getiren Çağdal, “Sebebi de gelen yeni stok kurşunsuz 95’in maliyetinin yaklaşık 1 TL litrede zamlı gelmesiydi” ifadelerini kullandı.

Akaryakıt fiyatlarının 15 iş gününde bir otomatik fiyatlandırma sistemiyle belirlendiğine işaret eden Çağdal, “Bu formülde önemli faktörler, rafine edilmiş yakıtın borsa fiyatı ve TL’nin dolar karşısındaki değeri. Son 15 günde yakıt fiyatı ton başına 60 dolar yükseldi, kur da yaklaşık yüzde 5 arttı. ALPET ve K-Pet de bu farkların pompa satış fiyatına hemen yansımasını talep etti” dedi.

Artış talebi karşılanmayınca şirketlerin satışı durdurduğunu söyleyen Çağdal, dün itibarıyla K-Pet ve ALPET’in‘limitli olmak üzere’ benzin istasyonlarına kurşunsuz 98 oktan benzin ve Euro dizel vermeye başladığını ifade etti.

Levent Çağdal, şirketlerin kurşunsuz 95 oktan benzin vermeye başlamadığını söyleyerek, yeni gelen kurşunsuz 95 benzinin stoklara alındığını, gümrükçü denetiminin beklendiğini ve denetim sonrası bu ürünün de piyasaya verileceğini belirtti.

Çağdal, önceki günkü krizin yaşanmaması gerektiğini de belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Dağıtım şirketleri ve hükümet yetkilileri bu kriz gelmeden bu durumu düzeltmeliydi. Akaryakıt fiyatları tüm ülkelerde maalesef yükseldi. Para biriminiz de eş zamanlı değer kaybediyorsa sıkıntı daha da büyüyor.

Akaryakıtın pompa satış fiyatlarının belirlenmesinde ürün fiyatı, dolar kuru ve bunların yanında en önemli diğer faktör de devletin aldığı vergi oranları. Bu sebeple Güney Kıbrıs’ta 1 litre yakıt 1,35 Euro yani 14,58 TL, Almanya’da ise 1,85 Euro yani 20 TL olduğu halde bizde 7,84 TL’dir.

Avrupa’da devletler yakıttan aldıkları vergiler ile yol, köprü ve karayolları altyapılarını düzenler.

Türkiye’de de otomatik fiyatlandırma var. Orada fiyat yüzde 3 yukarı veya aşağıya geldiğinde pompa fiyatına otomatik yansır.”

Ülkede benzin istasyonu seviyesinde 152 faal petrol istasyonu bulunduğunu belirten Levent Çağdal, bu istasyonların yüzde 65’inin K-Pet, yüzde 35’inin ise ALPET olduğunu kaydetti.

“Benzin istasyonu sayımız Avrupa kriterlerinin 3 katı düzeyindedir” diyen Çağdal, aylık akaryakıt tüketiminin 25 milyon litre düzeyinde olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104