banner6

Akaryakıtta yeni kriz!

banner37

Ülkemizde dün yeni bir ‘akaryakıt krizi’ yaşandı… Birçok petrol istasyonunda akaryakıt kalmadı… İthalatçı firmalar, fırtına nedeniyle akaryakıt tedarik edemediğini açıkladı; vatandaşlar ise kurların aşırı yükselmesinden dolayı “benzine zam yapılacak” düşüncesiyle tedarikçi firmaları stokçuluk yapmakla suçladı

Akaryakıtta yeni kriz!
banner151

Ahmet KARAGÖZLÜ/Doğan SAMER

Ülkemizde son günlerde yaşanan krizlerin ardı arkası kesilmiyor… Akaryakıt da son zamanlarda krizlerle anılır oldu. Dövizin aşırı yükselmeye başladığı son dönemlerde ülke 3. kez akaryakıt krizi yaşıyor. Petrol istasyonlarında akaryakıt kalmayınca, vatandaşlar da büyük bir endişeyle araçlarına akaryakıt alma mücadelesi verdi.

Vatandaşlar, dün benzin ve mazot almak için petrol istasyonlarının önüne akın ederek uzun araç kuyrukları oluşturdu.

Dövizdeki korkunç artışla her alanda yaşanan krizlerin akaryakıta da yansımasıyla, akaryakıt fiyatlarına ‘düzenleme getirilmesi’ taleplerini gündeme taşıdı.

Ülke genelinde dün, geçtiğimiz ekim ayında yaşanan ‘akaryakıt krizinin’ bir benzeri daha yaşandı… Akaryakıt getiren firmalar, fırtına nedeniyle yakıt tedarik edemediğini açıkladı, ancak vatandaşlar bu açıklamayı inandırcı bulmadı. Yakıt bulmakta çile çeken vatandaşlar, kurların aşırı yükselmesinden dolayı “benzine zam yapılacak” düşüncesiyle tedarikçi firmaları stokçuluk yapmakla suçladı.

Dün yakıt almak için akaryakıt istasyonlarına giden vatandaşlar, yakıt bulmakta oldukça zorlandı.

Kimi vatandaş, aracına yakıt alabilmek için istasyon istasyon dolaştı, kimisi de piyasada ‘dizel’ yakıt hiç kalmadığı için eli boş geri dönmek zorunda kaldı.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu ise akaryakıt taşıyan gemilerin yarın ülkeye gelmesinin beklendiğini söyledi.

Aşıkoğlu: Gemilerin yarın ülkeye gelmesi bekleniyor

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, akaryakıt sıkıntısının hava şartlarından dolayı gemilerin gecikmesinden dolayı yaşandığını belirtti.

Aşıkoğlu, gemilerin 4-5 günlük bir gecikmeyle yarın ülkeye gelmesinin beklendiğini, ancak akaryakıtla ilgili bir başka sıkıntının daha olduğunu ifade etti.

İthalatçı firmaların fiyatlandırma konusunda taleplerinin olduğunu kaydeden Aşıkoğlu, akaryakıt fiyatlarının 15 iş gününde 1 kez değerlendirildiğini, ancak ithalatçıların, bunun daha kısa bir zaman aralığına yayılmasını istediğini belirtti.

“İthalatçılar, 5-10 iş gününde 1 kez fiyat düzenlemesi istiyor”

İthalatçı firmaların 5 veya 10 iş gününde 1 kez fiyat düzenlemesi talebinin olduğunu dile getiren Aşıkoğlu, şöyle devam etti:

“Eskiden bu konuda bir sorun yaşanmıyordu. Ama şimdi hem borsa, hem de dövizin gün içinde aşırı yükselmesinden dolayı ithalatçıların bir takım sıkıntıları doğuyor.

Yani ithalatçıların akaryakıt aldığı fiyatla, sattığı fiyat arasında ciddi bir fark oluşuyor.

Bu nedenle onlar da kendilerini korumak için böyle bir yöntem önerdiler. Ve biz de bu yönteme sıcak bakıyoruz. Esas konu budur.”

“Sadece üreticilere mazot veriliyor”

Bazı akaryakıt istasyonlarında yakıt bulunamadığına yönelik eleştirileri de yanıtlayan Aşıkoğlu, gemiler geciktiği için mazot konusunda sıkıştıklarını söyledi.

Aşıkoğlu, üretimde sıkıntı yaşanmaması için gemiler gelene kadar mevcut mazotu tarım ve hayvancılık sektörüne yönlendirdiklerini, sadece üreticilere mazot verildiğini dile getirdi.

Akaryakıt konusunda tedbir alınacak bir durum olmadığından da söz eden Aşıkoğlu, “Hava şartları ve fiyat aralığı sorununu bir arada yaşadığımız için bu sıkıntı yaşanıyor, büyütecek bir şey yok” dedi.

İşimtekin: ‘Piyasada yakıt bulunamıyor’ diye bir şey yok

K-PET Genel Müdürü Malik İşimtekin, fırtınadan dolayı akaryakıt taşıyan gemilerin geciktiğini, ancak bayilere, ellerindeki tüm yakıtı dağıttıklarını ifade etti.

İşimtekin, yarın sabaha kadar gemilerin ülkeye geleceğini, cumartesiden itibaren de tüm bayilere normal seyrinde yakıt vermeye başlayacaklarını dile getirdi.

Gemilerin fırtına nedeniyle 3 gün Ege bölgesine sığınmak zorunda kaldığını belirten İşimtekin, akaryakıt satışına kısıtlama getirilmesinin gündemde olmadığının altını çizdi.

İşimtekin, bazı bayilerde kurşunsuz ve dizel yakıtın bittiğini, ancak birçok bayide ortalama 4 günlük stoğun olduğuna dikkat çekerek, “Piyasada yakıt bulunamıyor diye bir durum yok. Bir bayide yoksa, diğerinde mutlaka vardır. Çünkü birinin deposu 5 bin, diğerinin 20 binliktir. Yani ‘yakıt sıkıntısı olacak, ülkeyi kaosa sürükleyecek’ diye bir durum yok” ifadelerini kullandı.

Çağdal: Fiyat değişimleri daha sık uyarlanmalı

Kıbrıs Türk Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal, çiftçinin ekim dönemi, genel ihtiyaçlar ve acil durumlar için akaryakıt tedarikinin 2 şirket tarafından son bir aydır aksaması ve ürün bulunamamasının kabul edilemez olduğunu belirtti.
Çağdal, çözümün, otomatik fiyatlandırma, Türkiye’de yapıldığı gibi döviz krizi döneminde fiyat değişimlerinin daha sık uyarlanması ve akaryakıt sektörüne dağıtım şirketi düzeyinde rekabetin getirilmesi olduğunu bildirdi.
Şu anda piyasada “Euro Diesel” ve Kurşunsuz 98’in birçok petrol istasyonunda bittiğini ifade eden Çağdal, “Kurşunsuz 95 de bir süre içinde bitecektir” dedi.

Levent Çağdal, hükümetin sorunlara acilen çözüm bulması gerektiğini söyledi.
Çağdal yaptığı yazılı açıklamada, KKTC’de akaryakıt pompa satış fiyatlarının her 15 iş gününde bir otomatik fiyatlandırma sistemi ile belirlendiğini ve formül içerisinde, dolar kuru ve akaryakıt borsa fiyatlarının değerlendirilerek, fiyat ayarlaması yapıldığını kaydetti.

“Fiyat İstikrar Fonu eridi”

“Devletin aldığı Fiyat İstikrar Fonu maalesef erimiş durumda olduğu için dolar kuru ve yakıt borsa fiyat yükselişleri pompaya yansıtılmak durumunda” diyen Çağdal, bunun sadece KKTC’de değil, tüm dünyada böyle olduğunu ifade etti.
Çağdal, Güney Kıbrıs’ta 1 litre yakıtın ortalama 1.45 Euro, bugünkü kur ile 22 TL, Türkiye’de 11, KKTC’de ise 9 TL civarında olduğunu bildirdi.
Akaryakıt dağıtım şirketleri K-PET ve ALPET’in bir aydır KKTC’ye küçük lotlarla akaryakıt tedarik ettiğini ifade eden Levent Çağdal, “Zarar ettiklerini iddia ediyorlar ve haklılık payları var” ifadelerini kullandı.
Çağdal, “Yalnız çiftçinin ekim dönemi, genel ihtiyaçlar ve acil durumlar için akaryakıt tedarikinin 2 şirkette de son bir aydır aksaması ve ürün bulunamaması kabul edilemez bir durumdur” dedi.

“Kurşunsuz 95 de bir süre içinde bitecek”

Çağdal, çözümün, otomatik fiyatlandırmaya Türkiye’de yapıldığı gibi döviz krizi döneminde fiyat değişimlerinin daha sık uyarlanması ve akaryakıt sektörüne dağıtım şirketi düzeyinde rekabetin getirilmesi olduğunu bildirdi.
Şu anda piyasada Euro Diesel ve Kurşunsuz 98’in birçok petrol istasyonunda bittiğini ifade eden Çağdal, “Kurşunsuz 95 de bir süre içinde bitecektir” dedi.
KKTC’ye ne zaman yeni stok akaryakıt geleceği konusunda şirket yetkililerinden sağlıklı bilgi alamadıklarını kaydeden Çağdal, şöyle devam etti:
“K-PET ve ALPET ayrıca bayilerine sundukları 20 günlük vadeyi kademeli olarak 7 güne indireceklerini bildirmişlerdir. Bu da tüm çiftçi, kamu kuruluşları, belediyeler ve şirketler artık akaryakıtı peşin alacaklar demektir.”
Çağdal, hükümetin bu sorunlara acilen çözüm bulması gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110