banner6

Akaryakıtta yine kriz!

banner37

Akaryakıtta yine kriz!
banner150 banner151 banner143

Erol KANLIADA – Ayşe BULUT

   Ülkemizde akaryakıtla ilgili yaşanan ‘krizlere’ dün bir yenisi daha eklendi.

   KKTC’ye yakıt taşıyan 2 gemi, kötü hava koşulları nedeniyle Antalya’ya demirledi, akaryakıt tedarikçileri ise yeni bir ‘yakıt krizi’ yaşanmaması için ‘limitli yakıt vermek’ zorunda kaldı. Bazı akaryakıt istasyonları ise bu duruma tepki göstermek için istasyonlarına kilit vurdu.

   Akaryakıt tedarikinde yaşanan sıkıntı yüzünden hem akaryakıta zam geleceği, hem de akaryakıt bulamama endişesine kapılan vatandaşlar, akaryakıt istasyonlarına akın etti.

   Vatandaşlar, araçlarına yakıt almak için akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturdu.

   Bu arada Karpaz bölgesindeki dolum tesislerinden yakıt almaya giden onlarca tanker saatlerce gemilerin gelmesini bekledi, tanker şoförleri isyan etti.

   Birçok tanker şoförü saatlerce bekledikten sonra tankerlerini bırakıp gitti.

   Tanker şoförlerinden Cafer Yiğitsoy, dün sabah yakıt almak için Güzelyurt’tan yola çıktığını, ancak kendilerine sadece 2 bin litre yakıt verilebileceğinin söylendiğini belirtti. Yiğitsoy, akaryakıt taşıyan bir tankerin yaklaşık 40 bin litre hacminin olduğunu ifade ederek, “2 bin litre tankerin benzin parasını bile çıkarmaz” dedi.

   Bir başka tanker şoförü Mesut Tono da aynı sorunları yaşadığını belirterek, “Biz ne yapacağız, benim tankerim 20 bin litre alıyor. 2 bin litre alsam ve gidip gelsem, zarar edeceğim… Yani hiç değmiyor” dedi.

Benzinciler Birliği: Akaryakıt

tedarikçileri yakıt vermiyor

   Kıbrıs Türk Benzinciler Birliği, akaryakıt tedarikçileri ALPET ve K-PET’in bayilerine yine yakıt vermediğini belirterek, benzincilerin istasyonlara kilit vurma noktasına geldiğini kaydetti.

   Benzinciler Birliği yaptığı yazılı açıklamada, benzincilerin 2 gündür tedarikçilerden ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda yakıt alamadığını belirterek, son 6 aydır her fiyat değişimi beklentisinde bunun yaşandığına dikkat çekti.

   Açıklamada, “K-PET 40 bin litre taşıma kapasiteli tankerlere 2 bin litre verebilirim diyor. Dolum tesisinde izdiham var. Tankerler boş sırada bekliyor” ifadelerine yer verildi.

   Açıklamada, dağıtım şirketlerine gerekli ceza ve ikaz gitmesini resmi olarak talep ettikleri kaydedildi.

İşimtekin: İddialar gerçek değil

   KIBRIS’a konuşan K-PET Genel Müdürü Malik İşimtekin, “zam yapılacağı için yakıt verilmiyor” iddiasının gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

   İşimtekin, akaryakıt tedarikinde yaşanan sıkıntının, yakıt taşıyan gemilerin fırtına nedeniyle 5 gün gecikmesinden kaynaklandığını belirtti.

   Fırtına yüzünden gemilerin Antalya’ya demirlemek zorunda kaldığını ifade eden İşimtekin, gemilerin 3 saat arayla geldiğini, tahliye işlemine başlandığını ve bunun standart bir uygulama olduğunu dile getirdi.

   Akaryakıt zammının kendi işleri olmadığını belirten İşimtekin, zammın ancak Bakanlar Kurulu tarafından yapılabileceğini kaydetti. İşimtekin, yakıt verilmediğine dair söylentilerin de doğru olmadığını savundu.

   İşimtekin, akaryakıtı ‘limitli bir şekilde’ tankerlere dağıtmak istediklerini, ancak bayilerin limiti yeterli bulmadığını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110