banner6

“Akaryakıtta yüzde 20 kaçak var”

banner37

“Akaryakıtta yüzde 20 kaçak var”
banner99

Amcaoğlu: Otomasyon ile akaryakıt sıkıntısı bitecek 

Akaryakıtta yaşanan sıkıntıların en geç haziran ayında devreye girecek otomasyon sistemi ile çözüleceğini söyleyen Bakan Amcaoğlu, akaryakıttaki kaçağın da önüne geçileceğini kaydetti 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu Meclis’teki konuşmasında akaryakıt eksikliği konusuna değindi. 
Katıldıkları uluslar arası zirvede akaryakıtın tedarik zincirinde kırılmalar olacağının söylendiğini, tedarik sıkıntılarının yaşanacağının ifade edildiğini kaydeden Amcaoğlu, dünyada da arz talep dengelerinin kontrol edilemediğine dikkat çekti. 
“Kıbrıs Türk Petrolleri (K-PET)’in  97 istasyonuna iyi niyetle uğraşmasına rağmen ulaştıramadığı akaryakıt, Alpet’in devreye girmesiyle kısmen aşıldı. Bu sıkıntının halka yansıması en düşük seviyede olsun diye uğraştık” diyen Amcaoğlu, bu sorunun otomasyon sistemi ile aşılacağını belirtti. 


Amcaoğlu şöyle konuştu:

“Akaryakıt otomasyonu geçmedi.. Hazırlığı tamamlanma aşamasına geldi, 142 istasyon ve 2 firmaya artık ulaşabileceğiz. Akaryakıtta yüzde 20 kaçak var. 900 milyonluk akaryakıt piyasasındaki yaklaşık 120-130 milyonluk gelir kaybı var. Otomasyon hayata geçince pompa ve tank otomasyonları ile anında görebileceğiz durumu.  İki ithalatçı da takip edilebilecek. Haziran ayına kadar tüm istasyonlar otomasyona geçecek. Sistem tam anlamıyla çalışınca bu sorunlar bitirecek”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104