banner6

Akaryakıtta ‘zam talebi’ krizi

banner37

K-Pet ve ALPET ‘akaryakıta erken zam’ talebiyle akaryakıt satışını durdurdu, benzin istasyonlarına hücum eden halk hayatı felç etti

Akaryakıtta ‘zam talebi’ krizi
banner99

Ali ÇATAL

banner134

Akaryakıt dağıtım şirketleri Kıbrıs Türk Petrolleri Ltd. (K-Pet) ve ALPET, döviz kurlarındaki yükseliş nedeniyle ‘zarara uğradıkları’ iddiasıyla akaryakıt satışını dün sabah durdurdu.

Söz konusu karar sonrasında vatandaşlar yurt genelinde benzin istasyonlarına akın ederken, benzin istasyonlarının giriş ve çıkışlarında uzun kuyruklar oluştu.

Yurttaşlar, kendilerine ‘bir hafta greve gidileceğinin’ söylendiğini ve 150 TL’nin üzerinde akaryakıt satın almalarına izin verilmediğini söyledi.

Dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada krizin kısmen de olsa aşıldığı, firmaların piyasaya bugün yakıt sağlayacağı bildirildi.

Kıbrıs Türk Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal da K-Pet ve ALPET’in, dövizdeki fiyat değişiminin ardından zarara uğradıkları gerekçesiyle benzin istasyonlarına akaryakıt satışını dün sabah itibarıyla durdurduğunu açıkladı.

Çağdal, yaptığı açıklamada, akaryakıtta otomatik fiyatlandırma sistemi olduğunu ve döviz kurundaki durum baz alınarak, akaryakıt fiyatlarının 15 günde bir güncellendiği bilgisini verdi.

Bu sisteme göre, 26 Ekim 2021’de fiyatlarda bir değişim olacağını ancak dağıtım şirketlerinin bu tarihi beklemeden, litre başına ortalama 1 TL zarar ettikleri iddiasıyla dağıtımı durduğunu belirten Çağdal, benzin istasyonlarının, mevcut yakıt stoklarını kullandıklarını kaydetti.

Çağdal, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan konuya ilişkin bir görüşme talebinde bulunduklarını fakat kendilerinden henüz herhangi bir yanıt almadıklarını da söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ise Rekabet Kurulu’nun, ‘rekabet koşullarını bozdukları’ gerekçesiyle iki firmaya ‘yıllık cirolarının yüzde 10’una kadar’ ceza planladığını açıkladı.

İlgili firmaların, bugün de bu tavırlarını sürdürebileceklerini sanmadığını, zira aksi durumda alacakları cezanın, iddia ettikleri zarardan çok daha yüksek olacağını söyleyen Arıklı, “Devlet diz çökmez” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu da bahse konu şirketlerinin bu tavrının, ilgili tüzüğe aykırı olduğunu ve 26 Ekim itibarıyla bir ‘fiyat düzenlemesinin’ zaten yapılacağını kaydetti.

Rekabet Kurulu ve şirketlerle, bürokratlar eşliğinde dün yaptıkları toplantıda krizi ele aldıklarını söyleyen Aşıkoğlu, bir ‘orta yol’ bulmaya çalıştıklarını lakin şirketlerin taleplerinde geri adım atmadığını aktardı.

Arıklı: Devlet diz çökmez

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Rekabet Kurulu’nun, ‘rekabet koşullarını bozdukları’ gerekçesiyle iki firmaya ‘yıllık cirolarının yüzde 10’una kadar’ ceza planladığını belirtti.

İlgili firmaların, bugün de bu uzlaşmaz tavırlarını sürdürebileceklerini düşünmediğini çünkü dün yaşananların tekrarı durumunda alacakları cezanın, iddia ettikleri zarardan çok daha yüksek olacağını söyleyen Arıklı, “Devlet diz çökmez” şeklinde konuştu.

Firmaların, kimseye haber vermeden karar alarak insanları mağdur etmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Arıklı, bağımsız kurum Akaryakıt Birimi’nin, uluslararası borsalar üzerinden akaryakıt fiyatlarını sürekli takip ettiğini ve dolar bazındaki değişimlere göre her 15 günde bir pozisyon aldığını vurgulayan Arıklı, zam gerekmesi durumunda, birimin konuyu Bakanlar Kurulu’na sunduğunu söyledi.

Hükümet krizinin yaşandığı ve ortada Bakanlar Kurulu’nun olmadığı bir dönemde yaşanan otorite boşluğundan istifa edebilmek için ‘fırsatçılık’ yapılmasına izin vermelerinin mümkün olmadığını da aktaran Arıklı, Maliye Bakanlığı’na ‘akaryakıt fiyatı empozesi’ yapmanın kimsenin harcı olmadığını vurguladı.

Firmalarla görüştüklerini fakat özellikle bir firmanın son derece uzlaşmaz bir tavır takındığını da kaydeden Arıklı, firmaların Maliye Bakanlığı ile dün yaptıkları diğer görüşmenin de bu nedenle sonuçsuz kaldığını belirtti.

Bu tarz emrivakilerle istediklerini dikte eden firmaların, bu ülkede bir devletin olduğunu hatırlamaları gerektiğini söyleyen Arıklı, ayda 25 milyar litrelik akaryakıt satan ve yıllık 40 milyon TL’ye yakın ciroya sahip akaryakıt dağıtım şirketlerinin yüzde 14,5 üzerinden kâr elde ettikleri ve bu kârın ‘akaryakıta yapılan her zamla’ katlandığı bilgisini de verdi.

“Regülasyon için rekabet ortamı şart”

Erhan Arıklı, geri adım atmalarının mümkün olmadığını ve ilgili firmaların mevcut tavırlarını korumaları durumunda ‘son derece ciddi’ bir ceza alacaklarını vurgularken; akaryakıtta ‘zamanından önce zam istemenin’ de zaten hem ilgili yasaya hem de tüzüğe aykırı olduğunu hatırlattı.

Arıklı, her iki firmaya da kayıplarının ‘en azından bir kısmını’ Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılama teklifi yapıldığını ancak olumsuz bir yanıt alındığını söyleyerek; “Bu ülkede öyle bir düzen kurulmuş ki kimse kârından zarar etmek istemiyor ama muhataplarımız kimler olursa olsun, halkın yanında olmaya ısrarla devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin dahi ÖTV’yi sıfırlamasına rağmen akaryakıt fiyatlarına son 10 günde iki kez zam yaptığını, üçüncü zammın da yolda olduğunu kaydeden Arıklı, dünyadaki enerji krizi de hesaba katıldığında, firmaların halka dün yaşattıkları durumun ne denli yanlış olduğunun ortaya çıkacağını söyledi.

Akaryakıt fiyatlarında regülasyon yani denetim için her şeyden önce ‘sağlıklı bir rekabet ortamının’ tesis edilmesi gerektiği gerçeğine de parmak basan Arıklı, ülkeye akaryakıtın iki değil; söz gelimi dört firma tarafından getirilmesi durumunda böylesi yakışıksız durumların yaşanmayacağını söyledi.

Devletin elinde ‘bir dönem olduğu gibi’ bir akaryakıt şirketinin bulunmasının da durumu kolaylaştıracağına dikkat çeken Arıklı, böylesi bir durumda, direkt uluslararası borsa fiyatından değil; ‘spot piyasadan’ daha uygun fiyata akaryakıt temin edilebileceğini belirtti.

Her ne kadar Akaryakıt Birimi’nin Bakanlar Kurulu’na sunacağı raporun beklenmesi gerekse de litre başına mazotta 95 kuruş, benzinde ise 1 TL tutarında bir zammın öngörüldüğünü ifade eden Arıklı, ancak KDV’de yapılacak ‘ufak’ bir indirimle, zammın halka ‘mümkün olduğunca az” yansıtılmaya çalışılacağını söyledi.

Aşıkoğlu: Şirketlerin talebi tüzüğe aykırı

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, adı geçen şirketlerinin dünkü eyleminin, ilgili tüzüğe aykırı olduğunu ve 26 Ekim Salı itibarıyla yeni bir fiyat düzenlemesinin zaten yapılacağını kaydetti.

Hükümetin istifa ettiği ve ortada bir Bakanlar Kurulu’nun dahi olmadığı bir dönemde yapılan bu eylemin ‘şık olmadığını’ da belirten Aşıkoğlu, mevcut siyasi krize ‘ekstra krizler’ eklemenin, mantıklı hiçbir tarafının olmadığını vurguladı.

Dünyanın bir enerji kriziyle boğuştuğuna ve Avrupa Birliği (AB) üyesi 11 ülkede şu anda hükümetin olmadığına işaret eden Aşıkoğlu, “İyiye gideceğiz dersem, kamuoyunu yanıltmış olurum ki bunu katıldığın her televizyon programında dört senedir söylüyorum ama ülkemizi daha iyi yönetmek elimizde” ifadelerini kullandı.

Rekabet Kurulu ve şirketlerle, bürokratlar eşliğinde dün yaptıkları toplantıda krizi ele aldıklarını söyleyen Aşıkoğlu, bir ‘orta yol’ bulmaya çalıştıklarını, lakin şirketlerin taleplerinde geri adım atmadığını aktardı.

Adı geçen şirketlerin, akaryakıt fiyatlarına 26 Ekim’den önce zam yapılması konusunda ısrarcı olduklarına işaret eden Aşıkoğlu, konsensüs sağlama doğrultusundaki çabalarına bugün de devam edeceklerini söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104