banner6

Akdoğan, eşini öldürmekten suçlu bulundu!

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, Akile Nacisoy’un şüpheli ölümüyle ilgili kararını verdi

Akdoğan, eşini öldürmekten suçlu bulundu!
banner150 banner151 banner143

Meyil AVCAN

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, 2016 yılının Aralık ayında yaşadığı apartmanın balkonundan düşerek ölen Akile Nacisoy Akdoğan’ın ölümünde, eşi Yaşar Akdoğan’ı suçlu buldu.

Kamuoyunu uzun süredir meşgul eden cinayet davası dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde kara bağlandı ve mahkeme, olaydan 8 ay sonra, çiftin 12 yaşındaki kızlarının “Annemi, balkondan babam itti” ifadesiyle tutuklanan Yaşar Akdoğan’ın suçlu olduğuna karar verdi. Mahkeme, Akdoğan’ın cezasının açıklanmasını ise yarına bıraktı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, İddia Makamı Başsavcılık adında davayı yürüten Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’in sanık aleyhindeki iddiaları mahkemeye sunduğu çevre şahadetlerle şüpheden ari olarak ispatladığına hükmetti.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oybirliği ile aldığı kararı mahkeme başkanı Fadıl Aksun Açıkladı.

Aksun, sanığın kızından alınan ifadede çelişkiler olduğunu dolayısıyla şahadetinin mahkeme tarafından güvenilir bulunmadığını kaydederek, sanığın kendi ifadelerinde de çelişkiler bulunduğunu belirtti.

Sanık Yaşar Akdoğan’ın suçunu örtbas etmek için en başından itibaren ve dava süresince çelişkili ifade vererek, adaleti yanıltmaya çalıştığına bulgu yapan Aksun, sanığın dava boyunca, müteveffa Akile Nacisoy’un alkollü olduğunu iddia ettiğini, ancak bütün gece eşinin yanında olan sanığın ilk etapta alınan ifadesinde alkol kullanımına dair bir ifadede bulunmadığına dikkat çekti.

Aksun, sanığın kendisini temize çıkarmak amacıyla iddiayı ortaya attığını belirterek söz konusu iddianın kurgusal olduğunu kaydetti.

Sanığın olay mahallindeki çöpleri dağıtıp, müteveffanın gözlüklerini en son bulundukları yere koyarak adaleti kandırmaya kalkıştığına bulgu yapan Aksun, maktul Akile Nacisoy’un kazara ya da baygınlık geçirerek düşmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

 

İdris Deniz’in şahadeti güvenilir bulundu

Çiftin 12 yaşındaki kızları ve sanığın ifadelerinde çelişkiler olduğuna bulgu yapan Girne Ağır Ceza Mahkemesi, diğer çevre şahadetlerin yanı sıra ikinci kez mahkemeye tanık olarak çağırılan Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz’in ifadesini güvenilir buldu ve Yaşar Akdoğan’ı Akile Nacisoy’un ölümüyle ilgili suçlu buldu.

Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz’in müteveffanın kanında bulunan etinol maddesinin alkol kullanımından değil, ölümden sonra vücutta meydana gelen değişiklikler neticesinde ortaya çıkan bir madde olduğunu izah ettiğini vurgulayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, öte yandan, tanık İdris Deniz’in müteveffanın vücudunda darbeye bağlı oluşan berelenmeler olduğuna dikkat çekerek, bunun da müteveffanın sanığın fiziki şiddetine uğradığının göstergesi olduğunu söylediğini belirtti.

Müteveffanın vücudunda, koltuk altında meydana gelen berelenmelerin de Akile Nacisoy’un canlı halde bilinci kapalı şekilde taşındığı esnada oluştuğu kanısına vardıklarını kaydeden Aksun, iddia makamı ve savunmanın mahkemeye sunduğu tüm emareler ve dinletilen tanık ifadelerini titizlikle değerlendirdikten sonra, sanık Yaşar Akdoğan’ı suçlu bulduklarını açıkladı.

Aleyhindeki ithamları kabul etmeyen Yaşar Akdoğan’ı çevre şahadetlere dayanarak suçlu bulup, ‘adam öldürmekten’ mahkum eden Girne Ağır Ceza Mahkemesi, savunmanın mahkemeye sunacağı hafifletici nedenleri dinlemek ve cezayı açıklamak üzere davayı yarına tehir etti.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 10:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110