banner6

AKEL kırmızı çizgilerini iletti

banner37

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’le Kıbrıs sorunu konulu bir görüşme gerçekleştirdi.

AKEL kırmızı çizgilerini iletti
banner150 banner150 banner151 banner143

Politis gazetesi, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun dün Anastasiadis’le görüştüğünü ve liderlerin İsviçre’de yapacakları görüşme öncesinde partisinin kırmızı çizgilerini ilettiğini yazdı.

Gazete, Kiprianu’nun “garantilerin tamamen kaldırılması ve Güzelyurt’un (Morfu) iadesini kırmızı çizgileri olarak vurguladığını” belirterek ayrıca taraflar arasında müzakerelerde varılan bazı uzlaşı noktalarına ilişkin itirazlarını da ilettiğini savundu.

Kiprianu ise görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, İsviçre’deki görüşmeler sırasında baskılar uygulanması durumunda ilkelere bağlı kalması yönünde Anastasiadis’e çağı yaptı.

Kiprianu ayrıca, toprak konusunda, ilk önce kriterlerin belirlenmesi, sonrasında bu kriterler temelinde müzakerelerin yapılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Altiha gazetesi ise, Kiprianu’nun BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yle de görüştüğünü yazdı.

Kiprianu, görüşme talebinin Eide’den geldiğini ve müzakerelerde ele alınan bazı temel konuları görüştüklerini belirterek görüşme sırasında, Kıbrıs Rum tarafının Ulusal Konsey tarafından belirlenen tezlerini iletme fırsatı bulduğunu ifade etti.

Kiprianu ayrıca, müzakere sürecinin başarıya ulaşması için ellerinden geleni yapacaklarını, bu çabanın başarısız olmamasının çok önemli olduğunu belirtti ve İsviçre’deki görüşmelerde Eide’ye başarılar dilediğini aktardı.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 12:00
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110