banner6

AKEL Politbüro Üyesi Tumazos Çelebis: “Maraş’taki gelişmeler çözümle ilgili” 

banner37

AKEL Politbüro Üyesi Tumazos Çelebis: “Maraş’taki gelişmeler çözümle ilgili” 
banner150

banner150

banner99

Astra Radyosu’na konuşan AKEL Politbüro Üyesi Tumazos Çelebis, Maraş’ta yaşanan gelişmelerin, Kıbrıs sorununda ilerleme olmaması ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Tumazos Çelebis, Rum Yönetiminin malları satın almasına ilişkin görüşlerin, maliyetin birkaç milyar doları bulabileceği için o kadar basit olmadığını, bunun yapılması halinde, müzakerelerin yeniden başlaması durumunda, Kıbrıs Rum tarafına, artık bunları talep edecek mal sahipleri olmadığı için bu malların neden talep edildiğinin sorulacağını ifade etti.

GKRY liderinin, AB’nin Kıbrıs sorununun çözümüne müdahil olma çabası ile ilgili olarak Çelebis, AB’nin, BM’nin yerine geçmek istemediğinin anlaşılması gerektiğini kaydederek, AB’nin daha önce müzakerelerde gözlemci olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti. Çelebis “sonuçta tutumu hoşumuza gitmediği için, Kıbrıs Rum tarafı AB ile sürtüşme içine girmişti. AB’nin ilke ve değerleri ile uyumlu bir çözümün, BM’nin ilke ve değerleri uyumlu bir çözümden farklı olmadığını anlamamız gerekir. En önemli şey güvenirliktir. Hem BM’yi hem de AB’yi, müzakerelere Crans-Montana’da kaldığı noktadan yeniden başlamak istediğimize ikna etmemiz gerekir. Eğer bu olursa, o zaman Türkiye geri çektiği haritayı geri getirecek ve toprak üzerinde yaşanan tüm bu gelişmeler sona erecektir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104