AKEL’den Maraş konulu panel

banner37

AKEL’den Maraş konulu panel
banner99

 Güney Kıbrıs’taki AKEL ile Avrupa Birleşik Solu/Kuzey Yeşil Sol Grubu’nun Maraş konulu bir panel düzenlediği haber verildi.
Haravgi gazetesinde yer alan habere göre, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu panelde yaptığı konuşmada “Türkiye’nin, Crans Montana’nın akabindeki uzun süreli çıkmazın meydana getirdiği olumsuz ortamda, saldırganlığını artırdığını ve yeni bölücü oldubittiler meydana getirmeye çalıştığını” iddia etti.
Kiprianu, Maraş konusundaki bilindik söylemlerini yinelediği konuşmasında, “Türkiye’nin Maraş’taki eyleminin yasadışı olduğunu ve kınanması gerektiğini” de ileri sürdü.
Rum Dışişleri eski Bakanı Yoannis Kasulidis de panelde yaptığı konuşmada müzakerelerin yeniden başlamasının ve Kıbrıs sorununun çözümünün kapalı bölge Maraş’ın yerleşime açılmasının engellenmesi ve buna ilişkin kararın bir kenara konmasının en esaslı yolu olduğunu ileri sürdü.

banner134
Sözde “Maraş Belediye Başkanı” Simos Yoannu da panelde söz alarak, “Maraş kökenlilerde bugünlerde şok, kızgınlık ve öfke duygularının hakim olduğunu” söyledi.
Almanya Parlamentosu Sol Parti Grup Temsilcisi Sevim Dağdelen de konuşmasında, Maraş’ın sahil şeridinin açılması kararından ötürü Türkiye’ye eleştirilerde bulundu.
Avrupa Birleşik Solu/Kuzey Yeşil Sol Grubu başkanı da panelde yayımlanan video mesajında, “Maraş’ın kapalı bölgesindeki bu müdahalenin BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarının bariz ihlalini teşkil ettiğini” iddia etti.
Öte yandan, gazete başka bir haberinde, Türkiye’nin kapalı bölge Maraş’taki ileri sürülen yasadışı faaliyetleri konusunun, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki (AKPM) Rum heyeti üyelerinden, Rum milletvekili Yorgos Lukaidis’in inisiyatifiyle dün telekonferans aracılığıyla gerçekleştirilen AKPM Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi’nde de ele alındığını yazdı.
Gazete, Lukaidis’in komiteyi konu hakkında bilgilendirirken “Maraş’ın sahil şeridinin açılmasının kentin kolonize edilmesinin habercisi olduğu” iddiasında bulunduğunu ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75