Akıl hastanesinde, kapalı bölümde tutulacak

banner37

Ilgaz Köyü’nde aile içinde çıkan tartışma sonucu babasını bıçaklayan zihinsel engelli zanlı S. K., Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gönderildi

banner87
Akıl hastanesinde, kapalı bölümde tutulacak
banner90
banner99

Meyil AVCAN

   Girne’ye bağlı Ilgaz Köyü’nde çıkan tartışma sonucu, 77 yaşındaki babası Neşet Kuvvet’i bıçakla yaraladığı gerekçesiyle tutuklanan zihinsel engelli ve ciddi sağlık sorunları olan 48 yaşındaki S. K. dün teminat duruşmasına çıkarıldı ve 20 günlüğüne Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gönderildi.

   Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, Savcı Mustafa Atakara, Lapta Polis Karakolu’nda görevli polis memuru İbrahim Güleç’i tanık olarak dinletti.

   Polis memuru İbrahim Güleç, Ilgaz Köyü’nde 48 yaşındaki S. K.’nin tartıştığı 77 yaşındaki babası Neşet Kuvvet’i tasarrufunda bulundurduğu bıçak ile yaraladığını ifade ederek, yaralanan Neşet Kuvvet’in, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak ameliyat olduğunu, olayda kullanılan çakının ise evde bulunarak emare olarak alındığını söyledi.

   Zanlının muayene amaçlı Girne Akçiçek Hastanesi’ne götürülerek kontrolden geçirildiğini ve kalçasında keserden aldığı darbeden iz oluştuğunu belirten Güleç, zanlının aynı zamanda ileri derecede göbek fıtığı hastası olduğunu, akli dengesi iyi olmadığı için de 30 yıldır Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde belirli süre kaldığını ve halen tedavi amaçlı gittiğini kaydetti.

   Güleç, müştekinin geçirdiği ameliyat sonucu 2 hafif, 1 ağır bıçak yarası aldığının tespit edildiğini, sağlık durumunun iyi olduğunu ve hayati tehlikesinin bulunmadığını belirterek, müştekinin önlem amaçlı Cerrahi Servisi’nde tutulmakta olduğunu dile getirdi.

   Müştekinin oğlundan şikâyetçi olmadığını ve zanlının KKTC vatandaşı olduğunu kaydeden Güleç, zanlının akli dengesinin yerinde olmadığı ve cezai ehliyetinin bulunmadığının tespit edildiğini söyledi.

   Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Abidin Akbirgün tarafından hazırlanan doktor raporunu mahkemeye emare olarak ibraz eden Güleç, önceki gün Dr. Akbirgün’ün zanlı hakkında mahkemeye şahadet verdiğini ifade etti.

   Öte yandan, zanlı S. K.’nin vücudunda tespit edilen darp izlerine ve önceki darp meselelerine ilişkin tahkikat başlatıldığını belirten Güleç, müşteki konumunda olan zanlı Neşet Kuvvet’e hastanede olması nedeniyle henüz ihtarda bulunamadıklarını kaydetti.

   Polis memuru Güleç, yürütülen tahkikatın tamamlandığını söyleyerek, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminat koşullarına bağlanması talebinde bulundu.

Zanlının babasına da tahkikat başlatıldı

   Yargıç Meltem Dündar, zanlının “Ağır Yaralama”, “Ciddi Darp” ve “Vahim Zarar” suçlarından methaldar olduğunu belirterek, yürütülen soruşturmanın tamamlandığını, zanlının KKTC vatandaşı olduğunu, akıl sağlığına ilişkin çok ciddi sorunları olduğunu ve akıl hastanesinde muhafaza edildiğini kaydetti.

   Dr. Abidin Akbirgün’ün zanlının tedaviye ihtiyacı olduğunu, cezai ehliyetinin bulunmadığını ve kapalı koğuşta tutulması gerektiğini belirttiğini söyleyen Dündar, zanlı aleyhinde hazırlanan cezai ehliyeti olmamasına ilişkin doktor raporunun üç psikiyatrist tarafından imzalandığını ifade etti.

   Dündar, akıl hastalarının kapalı muhafazasına ilişkin Dr. Akbirgün’ün şahadetini tezekkür ettiğini, zanlının bakımı, kontrolü ve tedavisi için hem kendisi hem de çevresindekilerin emniyette olması açısından kapalı bölümde muhafazasına emir verdi.

   Zanlının darp edildiğini ve bunun iz bırakacak şekilde oluşunu ve zanlının mahkemeye çıkarıldığı ilk gün dövüldüğünü söylediğini değerlendiren Dündar, zanlının babası aleyhinde “Darp” ve “Kötü Muamele” suçlarına ilişkin tahkikat başlatılmasına, ileri derecede göbek fıtığı olan zanlı aleyhinde Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından araştırma yapılarak, mahkemeye getirilmesine emir verdi.

   Dündar, öte yandan ağır akıl hastası olan zanlının durumunun göz önünde bulundurularak basında açık isim ve soy isminin verilmemesi ve görüntüsünün de teşhir edilmeyeceği şekilde yayınlanması hususunda emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75