Akıl sağlığı yerinde, cezai ehliyeti tam

banner37

Alayköy’de 5 Ocak gecesi ailevi sorunlarından dolayı sarhoş bir vaziyette kendini odasına kilitleyerek av tüfeğiyle dehşet saçan zanlı M.T., dün mahkemeye çıkarılarak teminatla serbest bırakıldı

Akıl sağlığı yerinde,  cezai ehliyeti tam
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

“SUÇLARINI KABUL ETTİ”… 13 saat boyunca polislere direndikten sonra teslim olan M.T.’yi dün teminat için mahkemeye çıkaran polis, hakkındaki suçlamaları kabul eden zanlının Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde muayenesinin yapıldığını ve akıl sağlığının yerinde ve cezai ehliyetinin tam olduğuna dair rapor aldıklarını belirtti.

Alayköy’de 5 Ocak gecesi ailevi sorunlarından dolayı sarhoş bir vaziyette kendini odasına kilitleyerek av tüfeğiyle etrafa gelişi güzel ateş eden ve polis ekiplerinin ikna etme çabalarına 13 saat direndikten sonra karşılık vererek teslim olan M.T., dün mahkemeye çıkarıldı ve aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminatsa bağlanarak serbest bırakıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında Alayköy Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Erkan Çoban, yeminli şahadet vererek olguları aktardı.

Çoban, zanlı M.T.’nin “Meskun mahalde ateş etmek” ve “Sarhoşken tasarrufunda ateşli silah bulundurmak” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

Zanlının 5 Ocak 2021 tarihinde ve saat 18.00 raddelerinde Alayköy’deki ikametgahının yatak odası içerisinde sarhoş bir vaziyette, alkollü içki tesiri altında bulunduğu bir sırada, ailevi problemlerinden dolayı kendisini yatak odasına kilitlediğini belirten Çoban, ardından ise adına kayıtlı bulunan çifte kırma av tüfeği ile meskun mahalde yatak odasının kapısına ve duvarlarına 5 el ateş ettiğini kaydetti.

Çoban, zanlının yatak odası içerisine kendini 18.00’den 07.05’e kadar kilitli olarak tuttuğunu dile getirerek, zanlının saat 07.05 raddelerinde ise kapıyı açarak polise teslim olduğunu ifade etti.

Zanlının aynı gün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Acil Servisi’nde sağlık kontrolünden geçirildiğine ve zanlıda herhangi bir darp ve cebir izine rastlanmadığını belirten Çoban, alkollü olması nedeniyle zanlıdan 10 cc’lik kan örneği alındığını ve zanlıya Covid-19 testinin de yapıldığını anlattı.

Zanlının Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne götürülerek iki doktor tarafından muayene edildiğini söyleyen Çoban, muayene sonucunda zanlının akıl hastası olmadığı ve cezai ehliyeti bulunduğuna dair rapor alındığını belirtti.

Zanlının aynı gün Alayköy Karakol Amirine gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini söyleyen Çoban,  zanlının derdest emri gereği tutuklandığını kaydetti.

Çoban, soruşturmanın tamamlandığına dikkat çekerek, zanlının davaları görüşülünceye dek mahkemenin uygun bulacağı bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, zanlının davaları görüşülünceye kadar 10 bin TL tutarında nakdi teminat yatırması, iki KKTC vatandaşı kefilin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması, haftada bir en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücutta bulunması ve tüm seyahat belgelerine el konularak yurt dışına çıkmaktan men edilmesi koşuluyla serbest kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75