banner6

Akıl ve bilim dışı bir uygulama

banner37

Yaz saati uygulamasının devamını kabul etmeyen ve coğrafi koşullara uygun olarak saatlerin bir saat geriye alınmasını talep eden örgütler Dereboyu’nda yürüyüş gerçekleştirdi, bildiri dağıttı.

Akıl ve bilim dışı bir uygulama
banner99

Emine UYSAL

Kış mevsiminde yaz saati uygulamasını kabul etmeyen ve coğrafi koşullara uygun saat dilimine geçilip saatlerin bu ay sonu bir saat geriye alınmasını talep eden örgütler, Osman Örek Caddesi ile Mehmet Akif Caddesi’nin kesiştiği ışıklarından başlayıp Dereboyu’nda yürüyüş gerçekleştirdi.

KTAMS, KTÖS, DEV-İŞ, TÜRK-SEN, GÜÇ-SEN, EL-SEN, BASIN-SEN, BES, KOOP- SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN, ÇAĞ-SEN, TIP-İŞ, TEL-SEN, HTKS, KŞK-SEN, EMEK-İŞ, GENEL-İŞ, PETROL-İŞ, Mağusa Türk Genel- İş, CTP, BKP, YKP, TKP-YG, TDP, Bağımsızlık Yolu, Baraka, Boran Kültür Merkezi, Tabipler Birliği, K. T. Hayvan Üreticileri Birliği ve KTEZO’nun katıldığı eylemde bildiri dağıtıldı, yaz saati uygulamasına karşı imza toplandı.

“Kabul etmiyoruz”

Örgüt temsilcileri Dereboyu’nda, “Kabul etmiyoruz, çünkü bu uygulama yıllardır Kuzey yarım kürede yaşayan tüm canlıların güneşe olan uyumunu reddeden akıl ve bilim dışı bir uygulamadır. Kış saatine geçilmesi ve saatlerin bir saat geri alınması talebine sen de imzanla sahip çık” yazılı bildiri dağıttı.

Bildiride ayrıca, şu ifadelere yer verildi:

“Toplumu dünyadan izole edip karanlığa mahkum bırakan, kış mevsiminde yaz saati uygulamasını kabul etmiyoruz. Coğrafi koşullarımıza uygun saat dilimine geçilip saatlerin bir saat geri alınmasını talep ediyoruz. Çünkü yollarımız karanlık ve tehlikelidir, bu uygulama ile binlerce çalışanımız, öğrencilerimiz ve insanımız zifiri karanlıkta yollarla dökülecektir. Çünkü saatleri yaz saatinde bırakıp, mesai saatlerini değiştirmeye çalışmak, özel sektör ve kamu çalışanları, öğrencileri ve taşımacılığı kaosa sürükleyecektir. Çünkü bu uygulama gece karanlığında okula bırakılan birçok öğrenci için tehdit ve risk oluşturacaktır. Çünkü bu uygulama geçen yıl yaşanan kazada ölen gençlerimizin anılarına saygısızlık anlamındadır. Çünkü bu uygulama dünyayla entegre olmaya çalışan bir toplumun, dünyadan izole edilmesini getirecektir. Çünkü bu kararı dayatanın ülkesindeki hukuk dahi bu kararın durdurulması yönünde karar üretmiştir. Çünkü her fırsatta iradesini barıştan yana koyan halkımızın, bir adada iki farklı saat diliminde yaşamaya mahkum edilmesi, bölünmüşlüğün pekiştirilmesi demektir. Çünkü bu uygulama elektrik enerjisi kullanımını artıracak, her kesimin elektrik faturalarının yükselmesine sebep olacaktır.”

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2017, 11:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104