banner6

Akıncı: 50 yıldır konuşulan mesele, 50 yıl daha konuşulmaz

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre’de Mont Pelerin’de düzenlenecek zirve öncesi çok önemli mesajlar verdi.

Akıncı: 50 yıldır konuşulan mesele, 50 yıl daha konuşulmaz
banner99

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Akademik yıl açılışında konuşan Akıncı, “İsviçre bir son değildir, ama sona giden bir önceki merhaledir. Bir sonuca varamadan oradan ayrılacaksak, artık Kıbrıs Sorunu’nda 2017 ile birlikte herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesinin vakti gelecektir” diye konuştu.

İsviçre’de önemli bir haftanın kendilerini beklediğini kaydeden Akıncı, hedeflerinin Kıbrıs’ta iki kesimli, iki toplumlu federal bir yapıyı, iki kurucu devletin siyasi eşitliğine dayalı, her iki tarafın da “evet” diyeceği bir yapıyı sonuçlandırabilmek olduğunu söyledi.

Akıncı, “İsviçre elbette bir son değildir, ama sona giden bir önceki merhaledir benim gözümde, eğer başarıdan ve çözümden söz edebileceksek. Bir sonuca varamadan oradan ayrılacaksak, artık Kıbrıs Sorunu’nda 2017 ile birlikte herkesin şapkasını önüne koyup düşünme zamanı gelmiş olacaktır. Çünkü 50 yıldır konuşulan bu mesele 50 yıl daha konuşulacak değildir” diye konuştu.

Kendi nesillerinin son denemesini yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Belki de federal çözüm arayışlarının da son denemesi haline gelebilir. Çünkü bu olanak da yitirilirse bizden sonraki kuşakların artık başka yollar deneyeceğini öngörebiliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 10:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104