banner6

Akıncı: Al-ver olmazsa çözüm mümkün değil

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugünkü liderler görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, müzakerelerde metot değişikliğine gidilip konuları paket olarak karşılıklı al-ver şeklinde ele alınmadığı sürece çözümün mümkün olmadığını söyledi.

Akıncı: Al-ver olmazsa çözüm mümkün değil
banner150 banner151 banner143

Cumhurbaşkanı Akıncı, taraflar arasında önemli konularda ciddi farklılıklar olduğunu, çözüm bekleyen irili ufaklı konular olduğunu ancak resmin bütününü görecek tarzda, konuların paket halinde ele alınmaması durumunda çözüme varmanın mümkün olmayacağını söyled

Akıncı, bugünkü toplantıda müzakereleri sonuca götürmek için Cenevre'de Kıbrıs Konferansı'nın devamı için somut tarih olarak Haziran'ı önerdiklerini ancak bunun Kıbrıs Rum tarafınca kabul görmediğini söyledi.

Akıncı, Temmuz'un potansiyel tehlikeler içerdiğini, Güney'de erken başlayan bir başkanlık yarışı olduğunu, Kıbrıs Rum tarafı kabul etmese de doğal takvimin işlediğini aktardı.

"Geçmekte olan zamanın çok iyi değerlendirilmesi gerektiği herkesçe biliyor" diyen Akıncı, Haziran'da Cenevre konferansı konusunda mutabakat sağlansaydı kalan zamanı da hazırlık yaparak değerlendireceklerini ancak böyle bir uzlaşma çıkmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Konferansı ve metodoloji dışında, gerginlikleri tetikleyeceği için Kıbrıs Rum tarafının hidrokabon çalışmalarına ara vermeleri önerisi yaptıklarını ancak bunun da kabul görmediğini söyledi.  

Akıncı, konuların paket halinde ele alınması konusunda getirdikleri metot değişikliği önerisinin Anastasiadis tarandan "daha önce denenmiş ve başarısızlığa uğramış" bir metot olarak lanse edilmesine anlam veremediklerini belirterek, söz konusu metodun daha önce hiç denenmediğini ifade etti.

Kıbrıslı Rum liderin Cenevre'ye konusunda öneri değil önkoşul sunduğunu aktaran Cumhurbaşkanı, bu tavrın daha önce Mont Pelerin'de Yunanistan tarafından sergilendiğini kaydederek "Sn Anastasiadis'in ne söylediğini ben açıklamayacağım. Uygun gördüğünde kendisi açıklar. Bize göre hiç bir yapıcılığı olmayan, hiçbir Kıbrıslı Türk liderin kabul etmesi mümkün olmayan bir yaklaşım sergilemiştir" dedi. Akıncı, Eide'nin taraflarla temasını sürdüreceğini ve farklı bir gelişme olup olmadığının görüleceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerecilerin dün yaptıkları 9 saatlik görüşmenin verimli geçtiğini, Türk ve Yunan vatandaşlarına eşdeğer muamele konusunun AB perspektifinden değerlendirildiğini ve konunun çözülebilecek bir konu olduğunun AB tarafından teyit edildiğini aktardı.

Akıncı, "Gelinen noktada Anastasiadis ortaya koyduğu tavrı değiştirmezse ben değil benden sonra gelecek liderlerle de müzakere yürütemez" diyerek Kıbrıslı Rum lideri eleştirdi. Akıncı, Eide'den tarafsız ve objektif olmasını beklediklerini, bugünkü toplantıda konuşulanları da objektif bir şekilde BM Genel Sekreteri Guterres's aktarmasını umduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, "İncir ipi gibi uzayan bir sürecin tekrarlayıcısı olmak isteme. Artık bitirmemiz ve bir sonuca varmamız lazım" dedi. .

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 16:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110