banner6

Akıncı: Çözüm çabalarına ciddi darbe

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi'nin 1950 "enosis" plebisitinin devlet okullarında anılması kararını eleştirerek bunun çözüm çabalarına ciddi bir darbe olduğunu söyledi.

Akıncı: Çözüm çabalarına ciddi darbe
banner150 banner151 banner143

Akıncı'nın kararla ilgili açıklaması şöyle:

1950 yılında yapılan “Enosis” referandumunu 2017 yılında Rum okullarında kutlanacak bir gün haline getiren Kıbrıs Rum Meclisi’nin dün aldığı kararı esefle karşılıyor ve kınıyorum.

Bu kararı ELAM gibi bir parti önermiş olsa da, komitede DİSİ’nin de oy verdiği bilinmektedir. Genel kurulda ise sadece AKEL’in reddettiği, DİSİ’nin ise çekimser kaldığı anlaşılmaktadır.

19 oyla da olsa alınan bu Meclis kararı, Kıbrıs’ta çözüm çabalarına ciddi bir darbe niteliğindedir.

Kıbrıs müzakerelerinde artık son aşamaya geldiğimiz ve siyasi düzeyde 5’li konferansın ikincisinin planlandığı bir ortamda, Güney Kıbrıs Meclisi’nde alınabilen bu kararla “Enosis”in hala gündemde tutulması kabul edilebilecek bir davranış değildir. Rum gençlerine verilen çok tehlikeli bir mesaj niteliğindeki bu karar, Kıbrıs Türk halkında zaten var olan güvensizliğin daha da artmasından başka bir işe yaramayacaktır.

Sayın Anastasiadis’in yapması gereken bu karara açıkça karşı çıkması ve Kıbrıs’ta federal çözümü desteklediğini söyleyen DİSİ’nin AKEL ile birlikte hareket ederek alınan bu kararı iptal etmesidir.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 13:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110