Akıncı: Çözümden vazgeçmiş değiliz

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, her ne pahasına olursa olsun bir çözüm planına onay verilemeyeceğini,  Kıbrıs Türk halkının haklarını, eşitliğini, güvenliğini ve özgürlüğünü koruyacak bir yolda devam edebileceklerini söyledi.

Akıncı: Çözümden vazgeçmiş değiliz
banner90

Cumhurbaşkanı Akıncı, Müzakerelerin inişli ve çıkışlı olduğunu, Kıbrıs Türk halkının, güvenlik, eşitlik ve huzur içerisinde olabileceği bir durumu yaratmak için çalıştığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Eşitlik içinde yaşayacağımız bir çözüm fikrinden vazgeçmiş değiliz, ancak bunu her ne pahasına olursa olsun yapacak da değiliz. Haklarımızı, eşitliğimizi, güvenlik ve özgürlüğümüzü koruyarak bu yolda ilerleyeceğiz. Bu günlerde yaşanan sıkıntı işte tam da bu nedenlerdendir. Buna, gelecek açısından gördüğümüz tehdit nedeniyle bu günlerde sesimizi fazla yükselttik” dedi.

1950’de yapılan ENOSİS plebisitinin Güney Kıbrıs’taki okullarda anılması yönündeki Rum Meclisinin kararına da değinen Akıncı, bu konuda Rum toplumunda da ses çıkarıldığını, bunun Rum Meclisinde düzeltilmesi ile müzakerelere devam edilebileceğini söyledi.

Kıbrıs Türk Halkı'nın evinin içini düzeltmek için var gücü ile çalışmaya devam etmesi gerektiğini belirten Akıncı, “Kendi evimizin içini toparladıkça, daha iyi daha güzele gittikçe, olası bir çözümde de daha güçlü olacağız, olası bir çözümde ayakları yere daha sağlam basan bir şekilde müzakerelerde yerimizi alabileceğiz” dedi.

banner9
Tatlısu Ot Kültür Festivali’nde açılışında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Akıncı, hem doğanın korunamadığına, hem de Kıbrıs sorununda yaşanan sıkıntıya da değindi.

“Çevre çok kirletildi, doğal zenginlikler tahrip edildi”

Festivalin isminin kendisinde sağlıklı beslenmeyi, doğayı korumayı çağrıştırdığını kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, ülkede çevrenin ve doğal varlıkların yeterince korunamadığını, çevrenin çok kirletildiğini ve doğal zenginliklerin tahrip edildiğini kaydetti. Bu gibi festivallerin çevre bilincinin yerleşmesinde önemli olduğunu kaydeden Akıncı, derelere müdahale edilmesiyle şiddetli yağışlardan dolayı yaşanan su baskınlarını da örnek gösterdi.

Bu gibi festivallerin, üreticilerin üretim gücünün arttırılması gerektiğini de hatırlatması açısından önemli olduğunu kaydeden Akıncı, Kıbrıs’ın en büyük zenginliğinin doğası ve kültürü olduğunu, bunu yok etmeye kimsenin hakkı olmadığını, doğal ve kültürel zenginlikleri gelecek nesillere aktarmanın bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan’ın örnek alınması gereken çalışmalar yapan bir belediye başkanı olduğunu söyledi ve tebrik etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108