banner6

Akıncı: Denktaş da Meclis da 29+'yı kabul etmişti

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TRT Haber kanalındaki bir programda söyledikleriyle ilgili  UBP Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı  Serdar Denktaş’ın bugünkü değerlendirmelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Akıncı: Denktaş da Meclis da 29+'yı kabul etmişti
banner99

Cumhurbaşkanı Akıncı, açıklamasında söylediklerini anlamazlıktan gelip çarpıtmaya gerek olmadığını, söylediklerinin açık olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Merhum Cumhurbaşkanı Denktaş’ın Kıbrıs Türk tarafına kalacak toprağın )+ olmasını kabul ettiğini, bunu Meclis’e de önerdiğini, Meclis’teki tüm siyasal partilerin de bunu onayladığını hatırlattım. Bu tarihi bir gerçekliktir, bundan rahatsızlık duymaya gerek yoktur.

Bizim sunduğumuz haritanın da merhum Denktaş’ın ve Meclis’in kabul ettiği yüzdelik oranına uygun olduğunu belirttim. Bunda da anlaşılmayacak bir şey yoktur”.

 UBP: Akıncı’nın açıklaması gerçekleri yansıtmıyor

Ulusal Birlik Partisi (UBP), gün içinde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türk tarafı olarak Cenevre’de sunduğu haritadan tüm siyasi partilerin bilgi ve onayının olduğuna ilişkin açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını belirtmişti.

UBP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Cenevre’de  9 -12 Ocak tarihleri arasında sürdürülen müzakerelerde ciddi ilerlemeler kaydedilmeden, Türk tarafı olarak somut bir kazanım elde etmeden,   tüm uyarılarımıza rağmen, harita sunmakla büyük stratejik hata yapan Sayın Cumhurbaşkanı’nın  ‘bizim sunduğumuz harita sayın Denktaş’ın haritasıdır. Bunu tüm siyasi partiler onaylamıştır’ şeklindeki açıklaması da tarihi bir yanlıştır” ifadeleri kullanıldı.

Harita ilk kez Akıncı tarafından sunuldu

Açıklamada, 1968 yılından bugüne  sürdürülen müzakerelerde  Kıbrıs Türk tarafı olarak haritanın  ilk kez  Cumhurbaşkanı  Akıncı tarafından sunulduğu kaydedildi.

Açıklamada, “UBP, bu adada müzakereler sonunda varılacak bir anlaşmada Kıbrıs Türk tarafına bırakılacak toprakların ).2 oranına çekilmesini sadece bugün değil, müzakere sürecinin hiçbir döneminde kabul etmemiş, kabul etmesinin mümkün olmadığını da defalarca açıklamıştır” denildi.

Denktaş: Harita ilk kez Akıncı tarafından verildi

banner134

Diğer yandan Başbakan yardımcısı ve Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bugün basına yansıyan bir açıklamasına işaret ederek, haritanın müzakere tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından verildiğini kaydetti.

Serdar Denktaş konuyla ilgili yazılı açıklamasında “Akıncı’nın ‘Bizim sunduğumuz harita, rahmetli Rauf Denktaş’ın imzaladığı yüzde 29 artıdır’ açıklaması, geçmişte masaya Denktaş tarafından harita konulduğu şeklinde yanlış bir algılamaya neden olmuştur” dedi ve şöyle devam etti:

“1974’ten itibaren ortaya çıkmış olan tek harita Annan Planı’ndaki haritadır ve o harita Kıbrıs Türk tarafınca verilmemiştir. Harita müzakere tarihimizde ilk kez Sayın Akıncı tarafından verilmiştir.

Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Denktaş’ın ‘yüzde 29 artı’ olarak yine görüşmelerde kabul ettiği yaklaşım, yüzde 29’un altına inilmeyeceğini ve bunun üzerinde bir yüzdeliğin ancak konuşulabileceğini ortaya koyan bir yaklaşımdır” Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ‘yüzde 29 artı’ yaklaşımının, bugünkü yaklaşımdan da çok farklı olduğunu ifade eden Serdar Denktaş, “Bahse konu görüşme sürecinde Denktaş, ‘yüzde 29 artı’ yaklaşımını ortaya koyduğunda, Rumların içimize gelerek yerleşmesi paket içerisinde yer almamakta ve mülkiyet açısından da ‘global takas’ yöntemi konuşulmakta idi” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2017, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104